Top hledané
Výsledky (0)
Petrské náměstí patří k lokalitám, které přes své umístění v samotném centru Prahy nabízí klidné místo nejen pro luxusní bydlení. Pojďte se s námi projít bezpochyby krásnou částí Prahy spadající do městské části Prahy 1.

Lukrativní část Prahy – Petrské náměstí

Mgr. Jana Höger
26. června 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Pohled na Petrskou věž ze staré pohlednice

Původní označení a umístění

Petrské náměstí se nachází v části Nového Města. Jedná se o poměrně malé náměstí tvořící přirozené centrum této severní části historického jádra Prahy. Svůj současný název hrdě nese teprve od roku 1894 podle kostela sv. Petra nacházející se však nedaleko náměstí v Petrské ulici. Původně se této lokalitě říkalo „U sv. Petra“, která byla značně rozsáhlejší. K náměstí proudí ulice: Petrská, Zlatnická, Truhlářská, Soukenická, Barvířská, Lodecká.

Na počátku 21. století bylo náměstí rekonstruováno; z parkoviště v jeho středu se stala luxusní pěší zóna s lavičkami. Náměstí bylo také nově osázeno stromy, respektive pěti nádhernými platany.

Co by nemělo být přehlédnuto

Bývalá Petrská čtvrť je spolu s dnes již téměř neexistující čtvrtí Na Františku považována za důležitý inspirační zdroj tajemných Stínadel z románů Jaroslava Foglara. V této lokalitě také naleznete 2 z 3 původních škol (Truhlářská, Klimentská a Lodecká byla zbořena). Na Petrském náměstí se nachází luxusní funkcionalistický dům, postavený v letech 1938-41, s pasáží do Klimentské ulice. Na jeho místě stával překrásný renesanční dům „U Čapků“, ten však byl zbořen v roce 1935. Novostavba, která dům nahradila, má elegantní úpravu vnitřních prostor. Zajímavě členěná je i vstupní hala před pravoúhle lomeným schodištěm. Architektonickými skvosty jsou také funkcionalistické domy pražských židovských architektů Mühlsteina, Fürtha, Zelenky a Ehrmanna. 

Luxusní byt Troja 101m
Luxusní byt Troja 101m, Praha 7

Kus moderní architektury

Soudobou architekturu zastupuje luxusní bytový dům Dam, autoři stavby jsou Petr Burian a jeho spolupracovníci z architektonické kanceláře DaM. Získali za něj v roce 2011 v soutěži Grand Prix Národní cenu za architekturu. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: