Top hledané
Výsledky (0)
Největší romské sídliště Luník IX se mění. Může za to i dnešní návštěva papeže?

Podle britského deníku Daily Mail patří Luník IX mezi nejhorší slumy světa

Kristina Valachyová
14. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Romská žena

Luník IX je jednou z městských částí Košic. Oficiálně zde žije 4 500 obyvatel, podle neoficiálních údajů by jich ale mohlo být i o dva tisíce více. Jeden byt zde v průměru obývá 12-14 lidí. Porodnost v této městské části je 150 až 170 dětí ročně, úmrtnost je asi 5 %. Nevyhovující sociální a hygienické podmínky obyvatel sídliště představují pro město Košice těžko řešitelnou zátěž, která je jako součást složitého řešení romské otázky problémem celého Slovenska.

Luník IX.
Romská žena tančící

Historie

Městská část Luník IX byla původně projektována jako sídliště typu ABC, které měli obývat především vojáci (A-armáda), policisté (B-bezpečnost) a Romové (C-Cikáni). S výstavbou se začalo na konci 70. let 20. století, kdy došlo k asanaci romské osady Tábor v širším centru Košic. Od roku 1978 se na sídliště stěhovali první nájemníci, přičemž složky A a B oproti plánu ve značně sníženém množství, a tak se již v letech 1981 - 1989 sídliště vyznačovalo vysokou koncentrací Romů. Z přibližně 2 000 obyvatel tvořili zhruba polovinu.

Bez tekoucí vody, kanalizace, elektřiny či oken

Otevřít v galerii (7)
 Děti na Luníku.
Děti na Luníku.Zdroj: Profimedia

Dluh obyvatel za elektřinu představuje více než 2,3 milionu eur (cca 58 milionů korun). Z celkového počtu 498 bytů neplatí za elektřinu 496 z nich. Celkový dluh za nájemné, zdroje energií a odvoz odpadu činil v roce 2011 6,3 milionu eur (160 milionů korun) a stále narůstá.

Luxusní byt s předzahrádkou na prodej, Praha
Luxusní byt s předzahrádkou na prodej, Praha, Praha 8

Z uvedených důvodů byla obyvatelům dodávána pouze studená voda, a i ta jen dvě hodiny denně. Kvůli podezření na únik studené vody z domovních vodovodních přípojek byla od srpna 2012 pitná voda odstavena úplně, přičemž její dodávka je řešena prostřednictvím cisterny.

Otevřít v galerii (7)
Romská žena tančící
Romská žena tančícíZdroj: Freepik

Někteří obyvatelé sídliště zdemolovali bytové bloky do takové míry, že byla narušena jejich statika. Z tohoto důvodu nechalo město Košice v roce 2008 první dva panelové bloky zbourat. Do roku 2014 jich bylo zbořeno už šest. Náklady na demolici jednoho bloku (2 vchody) se pohybují kolem 100 000 eur, které jsou placeny z rozpočtu města Košic.

Náhradní ubytování se poskytuje pouze obyvatelům s platnou nájemní smlouvou. V průměru na jeden vchod s 30 byty připadají pouze dva s platnou smlouvou, čímž se zbytek obyvatel stává fakticky bezdomovci. Tito obyvatelé si zakládají další ilegální osady, často i na soukromých pozemcích.

Zdevastované potrubí a ucpaná kanalizace zhoršují hygienické podmínky na sídlišti, přičemž hrozí šíření epidemií do města. Odpadky vyhazují obyvatelé sídliště přímo pod okna bytovek.

Otevřít v galerii (7)
Na Luníku se vaří.
Na Luníku se vaří.Zdroj: Profimedia

Řidiči autobusu na lince do Luníku mají rizikový příplatek 

Na sídlišti se nachází mateřská i základní škola. Na bezpečnost na sídlišti měla dohlížet romská občanská hlídka. Tato pomocná pořádková služba byla zřízena, ale brzy zanikla kvůli potížím s financováním a problémům jako „pracovní nedisciplinovanost, nedokončené středoškolské vzdělání, jakož i nedostatek zodpovědnosti“. V roce 2011 zde byla zřízena stanice městské policie.

Do Luníku IX jezdí autobusová linka. Vzhledem k častým útokům dostávají řidiči nasazení na tuto linku rizikový příplatek. Nachází se zde také kostel salesiánů, jehož kněží obyvatelům této městské části významně pomáhají.

Otevřít v galerii (7)
Romská žena tančící
Romská žena tančícíZdroj: Freepik

Nejhorší slum světa

Luník IX má pověst, která v mnohých lidech vyvolává obavy a raději se této městské části vyhýbají. Právě kvůli zde žijícím Romům jsou Košice často kritizovány. Podle britského deníku Daily Mail patří Luník IX k nejhorším slumům světa.

Mnozí Romy zatracují, protože mají na Slovensku nezasloužené výhody a využívají sociální systém. Obviňují je, že se jim nechce pracovat, pobírají dávky za rození dětí, nebo že dostávají všechno zdarma.

„Na Slovensku lidé Romům vyčítali, že zneužívají sociální systém a stát na ně doplácí. Mluvili o nezasloužená výhodách, takže nešlo o klasický biologický rasismus, ale rasismus moderního typu, že to, co Romové dostávají, si nezaslouží, protože se jako skupina dostatečně nesnaží,“

sdělila LP-Life o zjištěních průzkumu sociální psycholožka Barbara Lášticová, ředitelka Ústavu výzkumu sociální komunikace SAV.

Luník IX získal peníze z EU, bude stavět nové byty

Otevřít v galerii (7)
Luník IX.
Luník IX.Zdroj: Profimedia

Od nástupu starosty Marcela Šaňi se situace začala měnit k lepšímu. Má v plánu postavit 48 nových bytů. Současný starosta nastoupil do svého úřadu ještě v předchozím volebním období. Účty byly prázdné a dluhy činily celkem 219 tisíc eur (5 600 000 korun). Zaměstnanci neměli vyplacené mzdy, nebyly odvedeny dávky pojistného, dlužili dodavatelům.

V současnosti si už městská část každoročně vytváří rezervní fond, zaplatila z poskytnutého úvěru 23 tisíc (584 000 korun)za projektovou dokumentaci.

Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice
Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice, Praha 4

Nové byty budou přiděleny rodinám, které splní přísná kritéria. Smlouvy dostanou pouze na dobu určitou. Bude se zkoumat, zda jsou obyvateli městské části, zda pracují, mají uhrazeny veškeré závazky vůči městu a místní samosprávě, zda platí pravidelně nájem, vodu a elektřinu, jak udržují svůj byt, ale i to, zda jejich děti navštěvují pravidelně školu. Teprve potom získají nový byt.

„Uvolní tak byty, které mají nižší standard, například tam není celý den zajištěna voda, protože je regulována. Tam přestěhujeme lidi z ještě horších bytů, kteří sice platí za byt, ale nemají uhrazeny všechny výdaje. A do jejich bytů postupně nastěhujeme lidi z Mašličkova."

Luník se mění. Může za to papež?

Otevřít v galerii (7)
Papež František
Papež FrantišekZdroj: Profimedia

Výjimečnou událostí na východním Slovensku je návštěva papeže Františka, který se rozhodl zavítat i do romského Luníku IX. Cesty se opravují, fasády obnovují. Urychlila návštěva papeže všechny naplánované práce?

Hory odpadků pod okny paneláků patřily k neodmyslitelnému místnímu koloritu. To už ale v současnosti neplatí. Celé sídliště je dnes kompletně vyčištěno, kupy odpadků jsou minulostí. Současný starosta říká, že dal městu záruku. Tvrdí, že dokud je starostou, žádné haldy tam nebudou. Z rozpočtu městské části už vybudovali kamerový systém.

„Nestálo to málo, ale chci, aby z Luníku neukazovali pouze ty odpadky. V bytových domech a na volných prostranstvích máme nainstalováno více než 50 kamer. Pokud se něco děje, víme přesně, kdo to udělal. A i rodiče dávají více pozor na své děti,"

podotýká Šaňa.

Otevřít v galerii (7)
Romská žena tančící
Romská žena tančícíZdroj: Freepik

Starosta se snaží co nejvíce motivovat i obyvatele Luníku IX, aby přiložili ruku k dílu.

„Na prostranství, kde bude papež a návštěvníci, budeme muset přivést elektrické vedení i místní rozhlas. Nesmí tam být žádné kabely. Přívod elektřiny tu nemají, i ten teď chceme vybudovat. Přípojka stojí 50 eur (asi 1270 korun)na byt. Tak jsem vyhlásil, že pokud přijde někdo z rodiny pomoci, nebude muset platit. A přihlásilo se jich už vícero,"

pochvaluje si.

Elektřinu si na sídlišti musí každý zaplatit předem. Kdo nezaplatí, nebude ji mít. Stejně tak funguje i přívod vody.

„Od doby, co tu máme tento systém, v podstatě nemáme žádné neplatiče,"

upozorňuje Šaňa.

Podaří se nechvalně známému sídlišti změnit svou tvář? Určitě je to běh na dlouhou trať, k němuž je třeba čas, energie a hlavně finance...

Zdroje: SME, Slovenský rozhlas, web Bratislava, vlastní dotazování 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze