Top hledané
Výsledky (0)
Podnikatelé pracují tajně, za zavřenými dveřmi nebo krachují

Podnikání v koronavirové době: Rozkvět šedé ekonomiky

Karolína Lišková
23. dubna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Krásná mladá dívka "rebelka" se sluchátky na uších

Pandemie koronaviru ovlivnila život asi každého z nás. Obzvlášť palčivě ale pocítili opatření a restrikce drobní podnikatelé. Kadeřnictví, manikúrní salony a masáže, posilovny a spousta dalších podniků v oblasti služeb, jindy plné zákazníků, se nyní často potýkají s doslova existenčními problémy. Někteří tak proto sahají i po krajních řešeních - poskytování svých služeb takzvaně "načerno".

Mladá dívka - rebelka se sluchátky na uších

Loni, na začátku pandemie, mělo mnoho lidí strach z neznámé nemoci, takže všichni nařízená vládní opatření opravdu dodržovali. Přišla dokonce i finanční pomoc od státu. Jakmile ale vláda rozvolnila, pak zas zavřela, a to se nestalo pouze jednou. Celý kolotoč trval už příliš dlouho, občané ztráceli a ztrácí trpělivost. Navíc mnoho z nás zjistilo, jak moc je v našem životě důležitý nejen kadeřník, ale i manikérka, trenér a cvičení obecně,... a začali jsme podvádět. Nejen klienti, ale i zoufalí podnikatelé, kteří musí platit své závazky...

Otevřít v galerii (7)
krásná žena s udělanými vlasy a nehty
krásná žena s udělanými vlasy a nehtyZdroj: Profimedia

„Ano, někteří tehdy zkoušeli, zda bych je neostříhal, nepřijel udělat barvu, ale tehdy jsme se báli, dělali jsme například balíčky vlasové kosmetiky s návodem, jak ji použít, a posílali,“

vzpomíná na začátky jeden z pražských renomovaných kadeřníků.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Koronaviru se už nebojíme

O rok později jsou ale už všichni „otrkaní“ a koronaviru se přestali bát. Především ženy jsou z uzavřených kadeřnictví otrávené a také zoufalé. A tak některé zajdou na kávu ke kamarádce, která je kadeřnice, a když už jsou u toho, kamarádka se jim postará o účes.

„Jezdím pravidelně každý měsíc ke kamarádce domů ‚na kafe‘. Má doma vybudovaný malý kadeřnický salon. Jí to pomůže a mně taky, a jsme tam jenom dvě,“

svěřila se paní Aneta s tím, že přesně takhle to dělá i s kosmetikou nebo nehty. Masérka prý dochází k ní.

Otevřít v galerii (7)
lakování nehtů, manikúra
lakování nehtů, manikúraZdroj: Profimedia
Podobně je na tom i manikúra pedikúra. „Mám dvě děti, kdybych nedělala, umřeme hlady. Takže salon mám sice naoko zavřený, ale normálně se mi tam střídají stálé zákaznice," přiznala paní Kateřina, která modeluje nehty. Na druhou stranu ale ochranu nepodceňuje a dle svých slov má ona i klientka po celou dobu nasazený respirátor.

„Mně každý měsíc chodí domů stříhat můj kadeřník, který je vietnamského původu. Vláda mu tuto variantu obživy umožňuje, já toho rád využívám. Navíc Vietnamci se viru nesmírně bojí, takže ti mají vždy nejen respirátor, ale i štít a rukavice,“

řekl LP-Life.cz Richard z Brna.

Ani soukromá setkání s trenéry a kouči v zavřené posilovně nejsou výjimkou. „Pomoc od státu nestačí. Jsme v takovém mínusu, že si nejsem jistý, zda nebudu muset posilovnu zavřít úplně. Lektoři sice cvičí online, ale po čase je vidět, jak zájem lidí upadal. Proto jsem se rozhodl alespoň trošku „vydělávat“. Proto ke mně chodí stálí klienti, udělají si vždy u dveří antigenní test a pak si jdou zacvičit, ať už sami nebo s trenérem," svěřil se provozovatel fitka z Prahy.

Otevřít v galerii (7)
Mladá vessel blondýnka v barevných natáčkách
Mladá vessel blondýnka v barevných natáčkáchZdroj: Profimedia

Výhoda či nevýhoda?

Majitelé, a potažmo i zaměstnanci, tak stojí před Sophiinou volbou. Finance na udržení podniků a uživení rodiny je měsíc od měsíce stále těžší shánět, zejména pokud nedosáhnou na podporu od státu. Z druhé strany tlačí zoufalí zákazníci, jestli by nešlo tentokrát udělat výjimku a situaci nějak obejít. V domácnostech i naoko zavřených podnicích tak často vznikají jakési náhrady běžného provozu služeb, které jsou už rok s malými přestávkami zavřené.

Otevřít v galerii (7)
Psycholog s klientem.
Psycholog s klientem.Zdroj: pixabay.com/Sozavisimost

Takto riskovat se ale podle odborníků nemusí vyplatit. Jednotlivci totiž hrozí za práci vykonávanou na černo pokuta až 100 tisíc korun, zaměstnavateli, který toto porušení pracovního práva umožnil, hrozí sankce až 10 milionů korun.

„Je zřejmé, že mnoho pracovních míst zanikne a čím dříve si to ti, které to postihne, uvědomí, tím lépe pro ně samotné. Důležité je přitom vědět, že nová pracovní místa také vzniknou,“

míní finanční poradce David Kučera. Vychází tak z evropského průzkumu společnosti Intrum, který se zaměřil na důsledky pandemie koronaviru. 

Je jasné, že koronavirová pandemie bude mít pro ekonomiku i životy lidí nesmírné následky po celém světě. Podnikatelé tak mají zdá se na výběr dvě možnosti: buď zatnout zuby a doufat v brzkou změnu, nebo přesedlat, alespoň dočasně, na jiné zaměstnání.

Otevřít v galerii (7)
Dvě ženy spolu cvičí jógu
Dvě ženy spolu cvičí jóguZdroj: Profimedia

„Dělám v gastronomii celý život. Teď už několik měsíců pracuji jako kurýr, rozvážím lidem jídlo. Nic jiného mi nezbylo,“

svěřil se barman z oblíbeného pražského baru U Pilotů s tím, že takhle dopadla většina jeho kolegů. Všichni ale věří, že nastane doba, kdy se ke své profesi budou moct vrátit.

Jan Horešovský provozující restauraci Vinograf musel kvůli neudržitelné situaci uzavřít jednu ze svých provozoven u Karlova mostu. Kvůli lockdownu a nedostatku turistů by po první vlně, kterou přežil, nedokázal uvést místo zpěv v život, protože tam vznikly obrovské dluhy. Věří, že v létě přijedou nějací turisté, aby zachránil alespoň druhou restauraci u Masarykova nádraží.

Otevřít v galerii (7)
Míchané drinky a barman v pozadí.
Míchané drinky a barman v pozadí.Zdroj: Pixabay

Provozovatelka dvou hotelů v centru Prahy se svěřila, že loni oba hotely zavřela, nevyplatilo se jí je ani vytápět. Na podzim jí ale z ohromných ztrát došla trpělivost a otevřela.

„Každý, kdo se chtěl ubytovat, toho jsem ubytovala, bez ohledu na vládní nařízení. Všichni u mě byli na pracovní cestě,“

řekla rázně.

Otevřít v galerii (7)
lakování nehtů, manikúra
lakování nehtů, manikúraZdroj: Profimedia

V rukou psychologů

Pandemie má obrovský dopad nejen na ekonomiku, ale také na psychiku lidí. Odborníci bijí na poplach, protože v jejich ordinacích je velký přetlak nových klientů bojujících s úzkostmi, depresemi a nespavostí. Mnozí také propadají alkoholu. Problémem je, že odborníků je málo a klientů hodně. Navíc tohle je jen špička ledovce. Čím více lidí bude krachovat a končit na pracovních úřadech, tím víc jich bude potřebovat pomoc odborníka. 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze