Top hledané
Výsledky (0)
Katastrofa prokázala rychlou reakci pojišťoven, ale i rekordní výši škod

Podpojištění domů na Moravě může být v budoucnu časovaná bomba, tvrdí pojišťovny

Radek Polák
14. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Jiří Střelický, ČSOB

Tornádo, které se na konci června prohnalo jižní Moravou, způsobilo nejen velké škody, ale i následnou bouři dalších dohadů, jak to bude s náhradami za zničený majetek. Ozývaly se mimo jiné i hlasy, že ti, kteří si platili poctivě pojištění, jsou na tom hůře než ti nepojištění. Řada nemovitostí byla navíc výrazně podpojištěna.

Tornádo není v našich končinách vůbec obvyklou záležitostí

Zdroje: ČTK, iDnes, Forbes

Zpočátku byla mezi postiženými obava, že se pojistky nevztahují na takovou událost, jakou je tornádo. Uvedená škoda je však ve skutečnosti už v základu pojištění.

Podle České asociace pojišťoven tornádo spadá do kategorie „pojištění proti poškození silným větrem“. Dalším problémem bylo, že se pojištěným majitelům léta investované prostředky nemusely vůbec zhodnotit, jak varovali někteří politici. Argumentovalo se tím, že stát nemůže lidem škody kompenzovat dvakrát a ten, kdo se pojistil, proto dostane od státu jen rozdíl mezi vyčíslenou škodou a pojistným plněním. Vláda pod tlakem veřejnosti i odborníků ale nakonec rozhodla, že všichni, kdo si pojištění platili, budou zvýhodněni.

Otevřít v galerii (5)
V tuto chvíli není ještě zcela jasné, do jaké výše se pojistné škody způsobené ničivým větrem vyšplhají
V tuto chvíli není ještě zcela jasné, do jaké výše se pojistné škody způsobené ničivým větrem vyšplhajíZdroj: Se svolením Michala Janečka

Pomoc pojišťoven

Pojišťovny začaly pomáhat velmi rychle.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

„ČSOB Pojišťovna udělá maximum pro to, aby v co nejkratší době a co nejúčinněji pomohla zmírnit utrpení a bolest těch, které postihlo ničivé tornádo a extrémní bouře,“

uvedl pro LP-Life Jiří Střelický, který je předsedou představenstva ČSOB Pojišťovny.

Svým klientům se již v prvních dnech po události pojišťovny nebály vyplácet zálohy až do výše 50 procent pojištěné škody tak, aby klienti měli prostředky na opravy a zahájení rekonstrukcí. I prostřednictvím toho, že v zasažených oblastech v terénu klientům okamžitě nabídly řešení jejich škod a s tím spojenou dokumentaci. Někdy přitom stačilo událost zkonzultovat s pojišťovnou jen telefonicky. Jindy bylo třeba, aby na místo neštěstí dorazil technik a vše detailně prohlédl.

Otevřít v galerii (5)
Pojišťovny celkově odhadují, že za škody způsobené extrémním počasím zaplatí zasaženým klientům více než 4 a půl miliardy korun
Pojišťovny celkově odhadují, že za škody způsobené extrémním počasím zaplatí zasaženým klientům více než 4 a půl miliardy korunZdroj: Se svolením Michala Janečka

Pojišťovny dokázaly rovněž sehnat na náhradní ubytování nebo možnost čerpání jednorázové podpory nad rámec pojistného plnění ve výši 50 tisíc korun, kterou šlo využít na cokoli.

Současně s tím se však ukázalo, že řada poškozených domů byla podpojištěna. Podle některých expertů to může být do budoucnosti prý doslova časovaná bomba. V době, kdy si pro jejich dům zřídili pojištění, byla totiž jeho hodnota klidně i poloviční oproti tomu, jakou má nyní. Cenu nemovitosti mohou navíc zvedat i různé stavební úpravy, k nimž během let dochází.

"Doporučujeme, aby si klienti aktualizovali smlouvy každých pět let,"

uvedla proto také v té souvislosti například Marie Petrovová, mluvčí pojišťovny Allianz.

Otevřít v galerii (5)
Pojišťovny se po útoku tornáda jaly situaci řešit okamžitě
Pojišťovny se po útoku tornáda jaly situaci řešit okamžitě Zdroj: Se svolením Michala Janečka

Odhaduje, že škody způsobené tornádem u jejich pojištěnců činily na 300 až 350 milionů korun.

Problémem je také fakt, že u větru mnoho z nás zároveň neočekává, že by mohl mít tak ničivou sílu, jako je kupříkladu požár, a mohl tak srovnat se zemí většinu nemovitosti. To je další příčina, proč byly nemovitosti mnohdy podpojištěny.

Miliardové škody

Pojišťovny celkově odhadují, že za škody způsobené extrémním počasím zaplatí zasaženým klientům více než 4 a půl miliardy korun. To zahrne úhradu za 35 zhruba tisíc událostí. Řada z nich přitom nebyla pouze v nejvíce zasažené oblasti jižní Moravy, zejména na Břeclavsku a Hodonínsku, ale i na dalších místech. Nejvýrazněji například na Lounsku. Následky samotného tornáda pak podle nich dosáhly škod ve výši okolo 3,4 miliardy korun.

Přestože se jedná o vysoké částky, pojišťovny s úhradou škod zatím problém nemají.

Otevřít v galerii (5)
Zničeny byly i lesní porosty
Zničeny byly i lesní porostyZdroj: Pixabay

Jakub Kolář z největšího domácího pojišťovacího ústavu, tedy z Generali Česká pojišťovna, uvedl:

„Velcí hráči v rámci sektoru mají k dispozici skutečně velké objemy hotovosti a vysoce likvidních aktiv. Limitujícím faktorem tak není nedostatek zdrojů, jako spíš schopnost rychle zpracovávat škody. I v tom ale pojišťovny dělají velké pokroky, hlavně díky využívání moderních technologií.“

Celková čísla, jak tornádo řádilo, jsou mnohem varovnější. Podle obcí od Břeclavi až po Hodonín smršť poškodila hned 1200 domů. Více než sto z nich už statici označili ke zbourání. Obce proto také odhadují škody na majetku dohromady až na 12 až 15 miliard korun!

Otevřít v galerii (5)
Řada nemovitostí na Jižní Moravě byla podpojištěna
Řada nemovitostí na Jižní Moravě byla podpojištěnaZdroj: Se svolením Michala Janečka

Pomoc firmám

Katastrofa dopadla samozřejmě i na firmy. I v jejich případě pojišťovny nezahálejí. Zavázaly se, že nenechají byznys padnout. Česká asociace pojišťoven už dopředu ohlásila, že vyplatí okamžité zálohy postiženým klientům i z řad podnikatelů a zavede tzv. rychlou likvidaci škod.

To se ale samozřejmě týká pouze těch podnikatelů, kteří měli sjednanou příslušnou pojistku. Tedy takovou, která pokrývá rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Ti podnikatelé, kteří nebyli proti živelným pohromám pojištěni, mohou vedle toho dostat státní pomoc až do 80 procent ceny nově pořízeného majetku. Finanční podporu slibují i jiní – mimo jiné Českomoravská záruční a rozvojová banka. Aktivní jsou rovněž Hospodářská komora a CzechInvest, jež v blízkosti zasažených oblastí zřídili svoje detašovaná pracoviště. 

V tuto chvíli není ještě zcela jasné, do jaké výše se pojistné škody způsobené ničivým větrem vyšplhají. Přesto lze již v tuto chvíli dodat, že reakce pojišťoven byla rychlá a vesměs i dostatečně profesionální. Jak směrem k veřejnosti, tak firmám. V souvislosti s klimatickými změnami, jež se mění čím dál častěji lze jen doufat, že další obdobná situace nás postihne nejdříve za dalších 100 let. 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze