Top hledané
Výsledky (0)
Mezi českými a světovými politiky je řada sportovců.

Politici a sport: Prezident běhá do vyčerpání a opoziční poslanec je rugbista, který se za Babiše rád popere ve Sněmovně

Radim Červenka
03. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Petr Pavel během běžeckého závodu

Sport patří k volnočasovým aktivitám číslo jedna a nejinak je tomu i u politiků. Řada z nich má za sebou kariéru vrcholových sportovců a někteří jsou aktivními sportovci vedle výkonu veřejné funkce. V USA jsou s fanouškovstvím jednotlivých sportů spojeny politické preference stran. Někteří evropští premiéři se věnují fotbalu skoro s větší vášní než vrcholné exekutivní funkci a čeští poslanci se nedávno málem pustili do rugby přímo ve Sněmovně.

Kromě bývalých sportovních profesionálů ve vrcholné politice najdeme řadu sportovních nadšenců, pro které je sport oblíbeným relaxem a kompenzací vedle vysedávání v poslaneckých lavicích nebo na dlouhých schůzích či jednáních.

Sport kromě politiků ovlivňuje i jejich voliče. V USA dokonce proběhl průzkum, který si pokládal otázku, jestli neexistuje nějaký vztah mezi politickými preferencemi a těmi sportovními. Odpověď na otázku rozhodně nebyla negativní. Voliči demokratů preferují jiné sporty než podporovatelé republikánů.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Demokrati rádi tenis, republikáni golf

Mezi příznivci strany prezidenta Joe Bidena dominuje zájem o tenis a ženskou verzi basketbalové NBA. Strana ex-prezidenta Trumpa je naopak populární mezi fanoušky golfové PGA Tour, vysokoškolského amerického fotbalu a automobilových závodů NASCAR.

Podle průzkumu bojové sporty organizace UFC nebo profesionální wrestling jsou apolitické a sledují je demokrati i republikáni rovnoměrně. Na zápasy UFC se aktuálně zaměřil Donald Trump, usilující o další prezidentskou kandidaturu a návrat do Bílého domu. Ačkoliv se spekuluje, že se jedná o politický marketing, možná Trump sportu opravdu fandí a tentokrát o voliče neusiluje.

Premiérský fotbal

I mezi Evropskými politiky najdeme nadšené sportovce. Svou sportovní minulost na prvním místě nezapře populární kyjevský primátor Vitalij Kličko. Několikanásobný boxerský šampion na své mimořádné kariéře založil svou politickou kariéru. Na box dokonce odkazuje i název jeho strany "Udar", což je česky možné přeložit jako úder pěstí, které Kličko rozdával s mimořádnou razancí a kromě mistrovských titulů byl také znám neobvyklým množství knock-outů, které udělil svým soupeřům.

Vášniví sportovci jsou i mezi lídry evropských zemí. Novopečený polský premiér Donald Tusk se svou láskou k fotbalu netají. I když svým věkem spadá mezi penzisty, stále si najde alespoň jednou týdně čas, aby si kopanou zahrál. Jeho vášeň dokonce vzbudila mediální kontroverzi, když během svého prvního premiérského mandátu v roce 2009 byl přichycen novináři s kopačákem u nohy v době zasedání polského Sejmu.

Tusk není jediným evropským premiérem a zároveň fotbalistou. Maďarský autoritářský předseda vlády Viktor Orbán hrál fotbal dokonce profesionálně za FC Felcsút v nižší soutěži. Dnes je možné Orbána angažovat v simulátoru fotbalového manažera z roku 2006, kdy Orbán ještě hrával. Fotbal ho zajímá i dnes. V provinčním klubu, kde Orbán hrával, ze státních peněz nechal vybudovat špičkové centrum pro mládež a přiznal, že denně shlédne i 6 fotbalových zápasů v televizi. Sledování fotbalu tak možná věnuje více času, než správě země.

Prezidenti intelektuálové a sportovci

Sportu se věnují i čeští politici. Zajímavé je sledovat vztah k tělesné kultuře rovnou od českých prezidentů. Zdá se, že na Hradě se střídají intelektuálové s nezdravým životním stylem se zapálenými sportovci. Václav Havel byl známý nejen problémy s kouřením, ale také slabostí pro vysedávání v hospodách, obzvláště v časech, kdy působil v disentu. Jeho následovník a politický soupeř Václav Klaus naopak k alkoholu žádný vztah nikdy neměl. V mládí hrál závodně basketbal a i během vrcholné politické kariéry byl často vídán s tenisovou raketou v ruce. Během vrcholu jeho politické popularity se dokonce ustálilo rčení, že: "v Praze by vyhrála volby i tenisová raketa Václava Klause".

U dalších dvou prezidentu si můžeme všimnout podobného protikladu. Miloš Zeman se svým nezdravým životním stylem a vášní pro alkohol rád chlubil během volebních kampaní. Válečný hrdina Petr Pavel je naopak sportovcem i v prezidentské funkci. Běhal během státní návštěvy sídla OSN v Central Parku nebo se účastnil běžeckých závodů, kde ho už doběhla křeč. Holt, politika přípravě na závody neprospívá.

Rugby ve Sněmovně

Sportovce najdeme i v poslanecké sněmovně. Za ODS zde zasedá bývalý špičkový skokan na lyžích Jakub Janda a své sportovce má i opozice. Místopředseda zahraničního výboru Jaroslav Bžoch (ANO) se dlouhá léta závodně věnoval rugby a ještě v 2020 nastupoval k soutěžním zápasům za tým Krupka Dragons. Rugby se mu stalo i dobrou průpravou k vášnivým jednáním Sněmovny.

Když hrozilo, že se vládní poslanci v čele s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) vrhnou v přesile na opozičního lídra a expremiéra Andreje Babiše (ANO), Jaroslav Bžoch neváhal a okamžitě se pustil do středu potyčky, jako do rugbyového mlýnu. Babiš konflikt vyvolal urážkami Stanjurovy manželky, za což se pak omluvil. K fyzickému střetu rugbisty Bžocha s koaličními poslanci naštěstí nedošlo, ale vervu s jakou se Bžoch nezalekl přesily postarších vládních poslanců ocenila jeho stranická kolegyně Alena Schillerová.

Zdroje: rugbyleaugues.cz, novinky.cz, idnes.cz, wikipedia.cz, independent.com, bussinesinsider.com, washingtonpost.com, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze