Top hledané
Výsledky (0)
Staronový polský premiér má řadu životních zkušeností, včetně nenapravitelné vášně pro fotbal.

Fotbalový chuligán stál v čele Evropy. Teď má Donald Tusk spasit Polsko

Radim Červenka
15. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Donald Tusk na fotbalovém zápase

Polsko má nového premiéra, ale nejedná se o neznámou tvář. Donald Tusk se chopil vrcholné exekutivní funkce již po třetí a je tak rekordmanem v novodobé historii Polska. Dlouhodobě je zásadní figurou polské politiky, což potvrdil i v roli předsedy Evropské komise. Po skončení v mandátu hlavního reprezentanta celé EU nepověsil svou politickou kariéru na hřebík, ale ujal se role lídra polské opozice proti dominantním konzervativcům ve stráně Právo a spravedlnost ovládané Jaroslavem Kaczynskim. 

Dramatickou situaci Polsko nezažilo jen v rámci volební kampaně, ale i po skončení voleb. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) byla připravena držet se všech možností, jak opozici s většinou v polském Sejmu nepustit k vládě. Nicméně polská ústava zahrnuje i lhůty pro sestavení vlády a i přes pověření prezidentem Andrzejem Dudou, PiS nezískal důvěru poslanců pro vládu dnes již bývalého premiéra Mateusze Moravieckého. 

Novým premiérem se tak přes veškeré snahy strany PiS stal Donald Tusk, ten je už teď nejdéle sloužícím polským premiérem v novodobé historii a jeho třetí jmenování do této funkce je v Polsku rovněž unikátem (v Česku se stal premiérem dvakrát pouze Václav Klaus v 90. letech). Velké prestiži se Tusk těší i v kontextu evropské politiky, jelikož v letech 2014-2019 stál v čele Evropské komise a byl tak nejvýše postaveným politikem EU.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Fiala je proti Tuskovi diletant

"Po projevu krátce po zvolení premiérem jsem se opět přesvědčil, že je to politická osobnost, kterou například současné Česko nemá. A po celodenním poslouchání jednání polského Sejmu to vypadá, že i v Polsku je výjimečný. Tusk je politik. Srovnávat s Matovičem a Fialou nelze, jsou to diletanti. Ale sám nic nezmůže. Uvidíme, nakolik kvalitní je okolí,"

ocenil Donalda Tuska politický komentátor Alexandr Mitrofanov na síti X. Zároveň tvrdě zkritizoval jeho český protějšek, Petra Fialu (ODS). Staronovému polskému premiérovi nelze upříst řadu politických i životních zkušeností. Sjednocení polské opozice a porážka vlády PiS ve volbách je jen poslední z nich. Nutno dodat, že PiS dlouhodobě podporovala i polská veřejná média, o čemž svědčí propad země v mezinárodní indexu svobody médií z 16. na 66. místo. Opozici se tak dostávalo před posledními volbami jen omezenému prostoru v těchto médiích.

O to byl úspěch protivládní koalice ve volbách cennější. V jeho centru stál Donald Tusk, který má kromě historie ve vrcholných politických funkcích, za sebou také dětství v severopolském Gdaňsku, kde žil v chudých poměrech dělnické rodiny.

"Můj otec byl truhlář a byl velmi striktní, zemřel, když mi bylo14 let. Matka byla čistá dobrota a láska, byla krásná. Pochopitelně se nás se sestrou snažila bránit před přísným otcem. Sestra se zasloužila o to, že se ze mě nestal chuligán. Žili jsme v chudobě a já většinu času trávil na ulici, mezi fotbalovými chuligány,"

rozvyprávěl se o svých mladých letech v komunistickém Polsku Tusk, ještě ve funkci předsedy Evropské komise. Ke své fotbalové vášní se polský premiér hlásí i teď. Alespoň jednou týdně si čas na kopačák najde i v rámci vrcholné politické kariéry v šedesáti šesti letech.

Fotbal místo poslaneckého hlasování a prodej chleba na ulici

V minulosti se kolem jeho záliby v pravidelných fotbalových zápasech zrodila i politická kontroverze. Během svého prvního premiérského mandátu v roce 2009 se totiž vydal zakopat si s kolegy a známými během hlasování polských poslanců v Sejmu. Při činu ho však natočila soukromá polská televize TVN24. Tusk se tehdy omluvil a uvedl, že situace se už nebude opakovat.

Kromě sportu se však vystudovaný historik vždy zabýval i politikou a veřejným děním. Včetně období komunistické totality v Polsku. V roce 1980 založil Nezávisle studentské sdružení, které se stalo součástí opozičního hnutí Solidarita. Kvůli své protirežimní činnosti se musel skrývat a na konci 80. let se dostal za mříže s dalšími politickými vězni. Před politickou kariérou ve svobodném Polsku devadesátých a nultých let pracoval jako novinář, ale také jako natěrač komínů nebo pouliční prodavač chleba, nehledě na univerzitní vzdělání.

Za liberalizaci bojoval už za komunistického režimu a liberalizovat poměry v Polsku chce i dnes, po dvou vládních obdobích konzervativního uskupení PiS. Zároveň chce narovnat vztahy mezi Polskem a Evropskou unií. Kvůli soudní reformě totiž byly zemi odebrány některé dotace z evropských kohézních fondů.

Zdroje: consilium.europa.eu, lidovky.cz, hn.cz, irozhlas.cz, twitter.com, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: