Top hledané
Výsledky (0)
Nový stavební zákon i pražské stavební předpisy by měly ulehčit bytové výstavbě

Pomohou novely zlevnit bydlení? Rozhodne o tom i podoba novely stavebního zákona

Radek Polák
10. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Bydlení je pro mladé často tématem č. 1

O tom, jak budou česká města za pár let vypadat, se kvůli novele stavebního zákona, kterou v prosinci schválil parlament, vedou dlouhé diskuse. Budeme v budoucnosti bydlet v místech, kde se historický genius loci propojí s moderní architekturou a udržitelným rozvojem, nebo výstavba nových čtvrtí ještě více zamrzne?

Sporná novela stavebního zákona

Při nastartování moderního rozvoje potřebujeme revidovat mnoho norem a zjednodušit komplikované povolovací procesy tak, aby tyto změny umožnily celkový rozvoj, včetně udržitelné kompaktní zástavby,“

řekl LP-Life šéf developerské společnosti JRD Jan Řežáb a postěžoval si v té souvislosti, že s jeho firmou nikdo novelu stavebního zákona nekonzultoval. Obdobně mluví rovněž ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč, který současnou verzi novely označil dokonce za krok zpět o deset let. Oba argumentují, že zákon nové výstavbě nepomůže, spíše naopak ještě více zbrzdí.

Aktuální změna zákona se přitom nelíbí nejen developerům a urbanistům ale ani velkým městům, Svazu podnikatelů ve stavebnictví a České komoře architektů, kteří v písemné výzvě volají po úpravě a odložení novely, jak napsal před nedávnem server Stavební fórum. Zákon původně připravila bývalá vláda Andreje Babiše. Kabinet Petra Fialy avizoval, že udělá změny a prosadil proto také roční odklad účinnosti zásadních pasáží zákona.

Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208, Praha 6

Novela stavebního zákona má zjednodušit stavební řízení, aby se tak výstavba rozhýbala a mohl se dát větší prostor projektům, které jsou v zahraničí zcela běžné. Ruší schválený model čistě státní stavební správy a zachovává všechny stavební úřady v obcích. Od ledna roku 2024 by měla být díky tomu navíc spuštěna digitalizace stavebního řízení. Současně s novelou poslanci podpořili také související vládní návrh nového zákona o jednotném environmentálním stanovisku, které má sloučit povolení všech úřadů odpovědných za životní prostředí ještě před samotným stavebním řízením. To se totiž zatím příliš nedaří.

Otevřít v galerii (3)
Stavební náklady se prodražují
Stavební náklady se prodražujíZdroj: Pixabay

Cílem je udržitelnost

„Aby byla Praha skutečně udržitelná, musí klást mnohem větší důraz na výstavbu objektů s vegetačními střechami a zelení, aby se bránilo vzniku tepelných ostrovů, na efektivnější nakládání s dešťovou vodou, na promyšlenější koncepci infrastruktury a na zdravější a šetrnější způsoby vytápění i chlazení domů. A zde opět narážíme na chybějící vizi jejího rozvoje a zastaralé normy. Zkuste si například zažádat o povolení k výstavbě více než čtyřpatrové ekologické budovy s dřevěnou konstrukcí. Na rozdíl od zahraničí ho v Česku nezískáte,“

tvrdí energetický specialista Petr Vogel.

Město, aby fungovalo, by mělo mít podle expertů zhruba 50 obyvatel na hektar. V případě rakouské Vídně je to 46, bavorského Mnichova 48 a severoitalského Milána dokonce 75 obyvatel. Zajímá vás, kolik obyvatel na hektar má Praha? Aktuálně je to pouze okolo 25. Jednou z cest, jak situaci vyřešit, je vedle novel zákonů a dalších předpisů a norem, je větší důraz na zástavbu městských brownfieldů. V naší metropoli zabírají plochu ve velikosti necelé tisícovky hektarů. Pokud by stavebníci tento prostor zastavěli, vytvořili by byty pro zhruba 150 tisíc nových obyvatel. Tento trend podporuje rovněž architektka Eva Le Peutrec, která tvrdí:

Rozšiřování předměstí nepovažuji za vhodné ani udržitelné, protože je náročné na dopravu a ubývá při něm úrodná půda, což ohrožuje  potravinovou soběstačnost.“

Otevřít v galerii (3)
Stane se bydlení více dosažitelné?
Stane se bydlení více dosažitelné?Zdroj: Pixabay

Drahé bydlení

Do hry ale vstupuje ještě jeden faktor. S tím, jak se ve městech relativně málo staví, protože současná podoba stavebního zákona tomu příliš nepřeje, dovolí si někteří realitní investoři ceny bytů doslova přepálit. Výsledkem je nedostatek cenově dostupných bytů na trhu. Jak z tohoto bludného kruhu ven?

Vláda vidí řešení v zákoně o podpoře bydlení, který by pomohl nejen lidem, kteří jsou v bytové nouzi, ale i těm, kteří jsou rostoucími cenami postupně ohrožováni a mohli by se do nezáviděníhodné situace časem dostat.

Ministři proto také plánují masivní investice do bydlení ve výši až 8,5 miliardy korun, které by měly být hrazeny z prostředků Národního plánu obnovy, Národní rozvojové banky,  Evropské investiční banky a případně i soukromých zdrojů.

Už na podzim navíc městští radní schválili novelu pražských stavebních předpisů, jejímž cílem je nejen snížení cen bydlení, ale další podpora udržitelného rozvoje, jak napsal server Echo24.cz. Připravovaná novela, která v tuto chvíli čeká na finální rozhodnutí nového vedení města, by měla snížit požadavek na počty parkovacích míst, které jinak výsledné náklady na bytový projekt prodražují.

Developer by se tak do budoucnosti měl sám svobodně rozhodnout, zda dům postaví s podzemními garážemi, nebo dá přednost projektu bez parkovacích míst, bude li v místě, kde se plánují nové tramvajové trati nebo trasa metra D.

Česko je podle rychlosti povolování nových projektů na jednom z nižších míst žebříčku, srovnáme li naši situaci se zahraničím. To vše doposud především ve větších městech způsobovalo převis poptávky nad nabídkou a zdražování. Uvidíme, do jaké míry se samosprávám i samotné vládě podaří tento nepříznivý trend zvrátit.   

Otevřít v galerii (3)
Kvalitní a hezké bydlení si nemůže dovolit každý
Kvalitní a hezké bydlení si nemůže dovolit každýZdroj: Pixabay

Zdroje: Stavební fórum, Echo24.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze