Top hledané
Výsledky (0)
Další krok k chytrému městu

Praha v číslech: Nový Pragozor má ověřená data o bydlení i bezpečnosti

Linda Veselá
24. září 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Žena ve žlutém tílku před staroměstským orlojem

Chtěli byste vědět, kolik v Praze jezdí aut, kolik bytů se za rok postaví či jaké množství odpadu každý Pražan za rok vyprodukuje? Zajímavá čísla o životě v Praze můžete nyní přehledně najít na webu Pragozor.

Kolik zeleně v Praze je a jak rychle přibývají byty?

Web Pragozor chce nabídnout informace ze všech oblastí, které by mohly běžného Pražana zajímat. Návštěvník má proto na výběr z osmi kategorií: zdraví, bydlení, životní prostředí, MHD, auta, bezpečnost, mobilita a turismus.

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257, Praha 1

Na webu se tak například dozvíte, že městská zeleň zabírá více než šestinu plochy Prahy (17,7 procent). To je sice o trochu méně než ve Varšavě či Vídni, ale víc, než třeba v Bratislavě nebo v Berlíně.

Otevřít v galerii (4)
Tabulka ukazuje množství zeleně v evropských městech
Tabulka ukazuje množství zeleně v evropských městechZdroj: Pragozor

Stejně tak tam dohledáte i detailní informace o pražské bytové situaci. V minulém roce se dokončilo 6002 nových bytů, toto číslo přitom v posledních letech pozvolna stoupá - v roce 2013 to bylo o více než dva tisíce bytů méně. A v kterých evropských zemích rostou ceny nových bytů nejrychleji a jak si Česko stojí? Ano, i to na Pragozoru najdete!

Otevřít v galerii (4)
Graf růstu cen bytů v sousedních evropských hlavních městech
Graf růstu cen bytů v sousedních evropských hlavních městechZdroj: Pragozor

V současnosti má pražský magistrát pod správou 7 243 městských bytů (zbytek obecních bytů spravují jednotlivé městské části). Opravy v těchto bytech vyšly v minulém roce na 245,8 milionu korun.

Otevřít v galerii (4)
Graf ukazuje počet opravených městských bytů v Praze
Graf ukazuje počet opravených městských bytů v PrazeZdroj: Pragozor

Nebo by vás spíš zajímala bezpečnost na pražských ulicích? Protože majetková kriminalita se v Praze výrazně snižuje, v porovnání s rokem 2013 klesla skoro o půlku. Snížila se i násilná kriminalita - zatímco v roce 2013 policisté monitorovali 2058 případů, minulý rok to bylo 1497.

Otevřít v galerii (4)
Graf ukazuje množství krádeží motorových vozidel
Graf ukazuje množství krádeží motorových vozidelZdroj: Pragozor
Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5

„Je to nejen o tom, že vás zajímají nějaké informace, ale také o tom, že se nám v poslední době stále častěji stává, že se šíří nejrůznější fake-news,“

vysvětlil přímo pro LP-life.cz pražský primátor Zdeněk Hřib. Šíření neověřených informací podle něj ještě umocňuje probíhající koronavirová krize. Web si tak dává za cíl vnést do veřejné diskuze ověřená a spolehlivá data. Vzorem pro Pragozor bylo město Brno, kde už podobný systém funguje.

Všechno si můžete ověřit

Systém Pragozor přitom používá existující data a uživatelsky příjemnou formou je zobrazuje.

„U každého grafu je zdroj, ze kterého data vychází. Je tedy možné si ta data a jejich původ ověřit,“

dodal ředitel společnosti Operátor ICT Michal Fišer. Právě ta a její datová platforma Golemio stojí za Pragozorem.

Pragozor zatím obsahuje přibližně 115 grafů. Čtyřicet z nich je aktivních – jsou založené na živých datech a v pravidelných časech se aktualizují. Systém získává data například z dopravních čidel a senzorů, aplikace PID Lítačka, ale i z policejních statistik či z parkovacích domů. Současný obsah webu však není konečný - provozovatelé chtějí přidávat další data podle toho, jak budou postupně uvolňována nebo na základě poptávky uživatelů.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze