Top hledané
Výsledky (0)
Speciální vůz „Fénix“ uskutečnil svůj první výjezd.

Praha pomáhá ostatním regionům s covidovými pacienty

Karolína Lišková
12. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Záchranáři vezou pacienta.

Koronavirová situace dává některým krajům v Česku pořádně zabrat. Mnoho nemocnicí nezvládá nápor příchozích pacientů, a tak se Praha rozhodla pomoci. Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy ve čtvrtek převezla deset covid pozitivních pacientů z přetížené Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov do Fakultní nemocnice v Motole. Záchranáři k tomuto účelu použili nové speciální vozidlo Fénix.

K transportu byl využit nový speciální vůz Mercedes-Benz Atego, který byl pojmenován FÉNIX. Není to žádný drobeček, měří 10 metrů a převézt v něm lze až 12 pacientů na nosítkách nebo tři pacienty na nemocničních lůžkách, a to včetně nezbytných přístrojů pro podporu životních funkcí pacientů z oddělení ARO nebo jednotek intenzivní péče.

Není problém v něm poskytovat také kyslíkovou terapii většímu počtu osob. S Fénixem je počítáno jako s evakuačním vozidlem pro pacienty ze zdravotnických zařízení a pro zásahy u požárů.

Otevřít v galerii (4)
Nový speciální vůz FÉNIX.
Nový speciální vůz FÉNIX. Zdroj: archiv ZZSHMP

Fénix měl navíc doprovod

Většina transportovaných pacientů má středně těžký průběh nemoci, žádný z nich nemusí být napojený na umělou plicní ventilaci. Pro všechny případy byla ale vyslána jako doprovod i jedna lékařská posádka, dva policejní vozy a družstvo pražských záchranářů, kteří pomohli s překladem pacientů na nosítkách.

„Bude-li třeba, vyšleme naše zdravotníky s Fénixem na pomoc kolegům do dalších zdravotnických zařízení. Transport s využitím tohoto vozu je efektivní pro převozy pacientů v počtu šesti a více osob,“

říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.

Otevřít v galerii (4)
Vůz zachycený v postranním zrcátku sanitky.
Vůz zachycený v postranním zrcátku sanitky. Zdroj: archiv ZZSHMP

„Pražští záchranáři a ostatní složky Integrovaného záchranného systému jsou velkou pomocí při zvládání pandemie COVID-19. Díky jejich nasazení a nasazení všech zdravotníků v hlavním městě můžeme pomáhat i daleko za hranicemi Prahy a ulevit tak přetíženým regionům,“

dodává Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví.

Otevřít v galerii (4)
Záchranáři a covid pozitivní pacient.
Záchranáři a covid pozitivní pacient. Zdroj: archiv ZZSHMP

Trasu dlouhou přibližně 120 kilometrů spolu s přebráním a předáním pacientů absolvovali zdravotníci za tři hodiny. Kolona z Fakultní nemocnice Motol následně zamířila k dezinfekci na výjezdovou základnu Kundratka.

Pacienti ze Zlína už jsou v Motole od minulého týdne

V minulém týdnu transportovali členové Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje za asistence pražských záchranářů do FN Motol vůbec prvních pět pacientů pozitivních na covid z mimokrajských zdravotnických zařízení. Pacienti mají spíše těžší průběh nemoci, již při transportu byli připojeni na umělou plicní ventilaci.

„Jsme největší zdravotnické zařízení v České republice, a proto cítíme jako svou povinnost pomoci těm menším. Přesto, že i naše zdravotníky zasáhl COVID-19 a denně řešíme personální situaci, stále ještě jsme schopni nabídnout své kapacity,“

uzavírá Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol.

Pražská záchranka neusíná na vavřínech

Do zdraví je nutné neustále investovat, čehož jsou si vědomí i politici. Proto při pořizování nového vozu nešetřilo město na penězích. Vůz vyšel na čtyři miliony korun. 

„Podle mezinárodních žebříčků patří Praha mezi šest nejbezpečnějších měst na světě. To nám dělá velkou radost, nechceme však usnout na vavřínech, a proto neustále investujeme do nového vybavení a techniky. V tomto roce bychom rádi ještě pořídili speciálně upravené sanitní vozy, které by mohly být nasazeny v případech výskytu epidemiologických infekčních onemocnění, jako je například právě koronavirus,“

nechal se slyšet náměstek primátora Petr Hlubuček v únoru tohoto roku. 

Otevřít v galerii (4)
Záchranář ve Fénixu.
Záchranář ve Fénixu. Zdroj: archiv ZZSHMP
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze