Top hledané
Výsledky (0)
Petr Pavel skočil z letadla padákem, podobným kouskem byl známý také prezident USA George Bush st.

Prezidentský seskok padákem Petra Pavla: Podobný kousek předvedl americký prezident na vozíku nebo jordánský král

Radim Červenka
28. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
George Bush st. během seskoku padákem

Seskok z letadla prezidenta Petra Pavla sklidil obdiv u jeho příznivců. Není však jediným politikem, který se adrenalinovému sportu věnuje. Americký prezident George H. W. Bush skákal s padákem až do svých devadesáti a jordánský král trénoval parašutisty i během výkonu funkce hlavy státu. Parašutistku najdeme i mezi českými europoslankyněmi a svého času Pavlův konkurent s chutí na prezidentský úřad, podnikatel Karel Janeček, si s vychloubáním, že skáče s padákem své renomé příliš nevylepšil.

Prezident Petr Pavel se vrátil k začátkům své vojenské kariéry, kdy byl paragánem tehdejší československé armády. V rámci slavnostního večera Letecký sportovec roku 2023 ukázal, že je mu sportování v oblacích stále blízké, i když vojenskou uniformu už před více než rokem vyměnil za prezidentský oblek.

Železný klid s jakým prezident vyskočil z letadla asi nepřekvapí a jeho konstatování, že poprvé s padákem skočil už v patnácti je více než důvěryhodné. Mnoho neztratil ani z umění ovládat padák, jelikož s ním dosedl jen několik málo metrů vedle středu červeného kříže, který byl pro prezidenta připraven jako parašutistický terč.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Kdo předpověděl seskok s padákem?

Adrenalinové sporty doprovázejí Petra Pavla od počátku jeho fungování v úřadě. Třiašedesátiletý prezident je stále aktivní sportovec a své vášně se rozhodně nehodlá vzdát. Nejde jen o běhání v Central Parku uprostřed New Yorku během návštěvy sídla OSN, ale také o vyjížďky na sportovní motorce nebo sjíždění divoké vody. Prezidentská ochranka je však v Česku od dob přenášení prezidenta Miloše Zemana do rybníku zvyklá na ledacos.

"Klaus je pobouřen: Pavel dělá okázalá gesta, s motorkou v Bavorsku frajeřil. Kdyby příště Pavel vystřihl seskok s padákem, bylo by dobré ke Klausům před kuchyň přistavit preventivně vůz záchrané služby,"

komentoval už loni v květnu kritiku jiného Pavlova předchůdce v prezidentském úřadě politický analytik a komentátor Jiří Pehe na síti X. Tentokrát naštěstí Pavlův seskok unikl pozornosti Václava Klause a druhý polistopadový prezident si může nadále užívat zaslouženého odpočinku.

Svým kouskem současný prezident pochopitelně zaujal řadu svých příznivců. Rozhodně nejde o obvyklou náplň prezidentské agendy, Petr Pavel svůj husarský kousek navíc tajil do posledního okamžiku a překvapení pak bylo o to větší.

"Vsadím se, že hlava státu Vaší země neskáče z letadla s padákem," 

ocenil Pavlův výkon na X irský novinář žijící v Praze Ian Willoughby. V diskuzi mu však komentující připomněli, že se nejedná o zcela mimořádný počin.

Gerorge H. W. Bush skákal do devadesáti, jordánský král instruoval výsadkáře

Svými seskoky padákem byl pověstný republikánský prezident USA George H. W. Bush starší. Vojenskou minulost měl i on, když se účastnil druhé světové války jako pilot námořního letectva. Poprvé s padákem neskočil z rozmaru, ale z nutnosti, když byl jeho letoun zasažen nad pacifikem.

Následně se rozhodl oslavit své pětasedmdesáté narozeniny seskokem s padákem a činil, tak každých pět let až do svých devadesáti, kdy už byl jinak připoután na invalidním vozíku. Seskoku po dalších pěti letech se však již nedožil, zemřel v roce 2018, bylo mu 94 let a toho času se jednalo o nejstaršího člověka, který sloužil jako prezident USA.

Další hlava státu s vojenskou minulosti se do výsadkářského letadla vydala v jiném koutě světa. Jordánský král Abduláh II. strávil 22 let v armádě jako velitel speciálních jednotek. Již jako sloužící hlava státu natočil v roce 2015 video, jak se společně s tamějšími výsadkáři vydává do akce na palubě vojenského letadla. Nicméně k samotnému seskoku krále nedošlo, ve svém video sehrál roli tzv. mistra skoku, který vojáky instruuje a posílá ven z letadla.

Česká politička místo padáku sedí v europarlamentu, prezidentský kandidát si trhl seskokem ostudu

I další čeští politici se věnují adrenalinovým skokům s padákem. Na sportovní úrovni se parašutismu věnovala místopředsedkyně Evropského parlamentu za ANO Dita Chramzová. Jak uvádí na svém internetovém profilu, nyní před adrenalinovými sporty dává přednost dětem a evropské politice. 

Vždy však seskok padákem nemusí vzbudit jen obdiv. Svého času sklidil posměch s prohlášením o provozování adrenalinového koníčku během prezidentské kampaně podnikatel Karel Janeček. Svoje hobby totiž přirovnal k situaci ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského těsně po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu.

Rozsáhlá konvenční válka na Ukrajině se však ukázala jako poněkud více hraniční událost proti Janečkovým skokům, následně pak jeho prezidentská kandidatura skončila fiaskem.

Zdroje: idnes.cz, lidovky.cz, seznamzpravy.cz, bussinesinsifer.com, twitter.com, denikn.cz, autorský text

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze