Top hledané
Výsledky (0)
Sazby hypoték začínají pomalu klesat. Naopak ceny nemovitostí spíše porostou.

Pro pořízení rezidenční nemovitosti je ta nejlepší doba. Sazby hypoték začínají pomalu klesat

Radek Polák
30. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Zájem o pořízení rezidenčních nemovitostí se zvyšuje

Poslední týdny napovídají, že je pro nákup bytu vhodná doba. Důvod? V následujícím období  může podle některých analýz dojít k dalšímu navyšování cen. To vše navíc v situaci, kdy se počet inzerovaných realitních jednotek možná ještě sníží, protože řada realitních investorů svoje nové projekty v uplynulých měsících pozastavila.

Zatímco loni byl počet poskytnutých hypoték nejnižší za posledních dvacet let, letos se karta obrací. Podle komentářů řady realitních makléřů se totiž začíná prodeji bytů opět dařit. Důvodem může být mírný pokles průměrné výše hypoteční sazby, k němuž od letošního léta dochází. To však ale nebude nejspíše jedinou příčinou rostoucí poptávky po bydlení.

Nejistota na trhu

Během uplynulých měsíců panovala kvůli vysokým cenám stavebních materiálů, nedostatku pracovníků, vysokým cenám energií i drahým úvěrům na trhu nejistota, což některé hráče donutilo přípravu nových projektů pozastavit. Společnost Central Group například loni na podzim odložila prodej a výstavbu 730 nových bytů v dalších etapách svých největších rezidenčních projektů Parková čtvrť a Tesla Hloubětín. Dlouhodobým problémem relativně nízké nabídky pak zůstávají komplikované povolovací procesy, které celý proces schvalování developerských projektů prodlužují.

„Investoři a stavební firmy potřebují předvídatelné právní prostředí, aby byli ochotni do rozvoje území investovat a mohli pracovat efektivně,“ 

uvedla v tiskovém prohlášení výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Na druhou stranu pomalu končí doba, kdy se do prodejů dostávaly mnohdy jen ty starší byty, u nichž tlačil majitele čas. Šlo například o jednotky, kde se řešilo dědictví nebo rozvod. Mnoho z prodávajících proto spíše vyčkávalo, až se situace změní. Kalkulovali navíc totiž s tím, že cena realit začne po čase opět více růst. A právě ti nyní uvádí svoje nemovitosti do prodeje.

Otevřít v galerii (2)
Bydlet se dá různě
Bydlet se dá různěZdroj: Pixabay

Růst zájmu o bydlení

Část veřejnosti nejistota možná trochu vyděsila. Lidé se začali obávat, že nabídka ještě oslabí a ceny dále vzrostou a vrhli se na to, co se aktuálně v nabídkách nachází. Další si na současnou výši hypoték i celkovou situaci na trhu už zvykli.

Zvýšený zájem o bydlení nyní hlásí především metropole a střední Čechy - nejvíce spádové oblasti a města v blízkosti Prahy, jako jsou Kladno, Beroun, Kolín nebo i Mladá Boleslav. Podle analýzy realitní skupiny European Housing Services nejrychleji zdražují právě nemovitosti ve Středočeském kraji. Během léta se pohybovaly v průměru okolo 80 tisíc korun za m2, což je podstatně více, než kolik stály před energetickou krizí a zahájením války na Ukrajině.

Hlavním trhem s bydlením zůstává stále přesto zejména hlavní město. Během následujících deseti let by se zde mohly i proto průměrné ceny bytů zvednout až o 20 procent, jak alespoň tvrdí analýza hospodářského institutu Ifo a Institutu pro švýcarskou hospodářskou politiku. O nedostatku bytů na pražském realitním trhu hovoří také další developer.

„Praha pro naplnění poptávky přirozenou obnovu bytového fondu potřebuje, aby se ročně stavělo minimálně deset tisíc nových bytů. K tomu jsme však velmi daleko, naopak deficit z minulých let se dále prohlubuje,"

řekl LP-Life Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Prodej luxusní kanceláře s terasou, Praha 8
Prodej luxusní kanceláře s terasou, Praha 8, Praha 8

Poptávku po bydlení v hlavním městě a nejbližším okolí posiluje navíc trend stěhování. Do Prahy podle údajů Českého statistického úřadu každoročně přicestuje 14 tisíc lidí, kteří tu chtějí bydlet. Podle některých studií by se do roku 2030 mělo do města přestěhovat dalších 200 tisíc a do roku 2050 celkově 400 tisíc lidí. Tento počet se však zvedá i ve středních Čechách. 

Otevřít v galerii (2)
Někteří developeři již postupně zdražují
Někteří developeři již postupně zdražujíZdroj: Pixabay

Nájem jako alternativa vlastního bydlení

Samostatnou kapitolu pak představuje nájemní bydlení. To je pro řadu Čechů poslední jistotou, díky níž mohou někde bydlet. Byty v nájmu jsou žádaným zbožím jak pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku, tak třeba i pro Ukrajince a lidi z jiných zemí, kteří u nás hledají útočiště před válkou a jinými problémy. Developeři na to někdy reagují nabídkou tzv. mikrobytů o velikosti okolo 20 m2, výjimkou nejsou ani rozměry bytu například 10 m2.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Pro jiné jsou byty naopak vhodnou investiční příležitostí. A není jich zrovna málo. Podle studie společnosti Datainteligence se u nás pronajímá více než 220 tisíc investičních bytů, které vlastní přes 70 tisíc majitelů. Vlastníci investičních bytů tak bojují především s inflací. Růst cen už sice mírně polevuje, v posledních dvou letech byl ale pro celé Česko poměrně velkým strašákem. Jen za loňský rok inflace přesáhla mírně 15 procent. Letos má pak podle předpovědi ministerstva financí činit zhruba 10 procent. Tomu odpovídají i nárůsty cen nájmů. Jen v Praze se v minulém roce zvedly až na necelých 340 korun za m2 měsíčně. Přesto realitní kanceláře tvrdí, že na jeden byt v hlavním městě mnohdy čekají i desítky zájemců.

Nejvýznamnější počet bytů nabízených v Česku k nájemnímu bydlení pak tvoří zejména ty, které si koupily do osobního vlastnictví fyzické osoby.

„Tato část nabídky nájemního bydlení je extrémně důležitá, neboť vznikla přirozeně, bez vnějších zásahů a pobídek a je plošně rozložená po celém území. Netvoří tak koncentrované shluky umístěné na jednom místě, jako je tomu například u velkých pronajímatelů, kteří vlastní významná portfolia bytů, koncentrovaná v jedné lokalitě,“

vysvětlil LP-Life Milan Roček z Datainteligence.

Každý, kdo hledá bydlení pro vlastní potřebu, nebo na investici, by měl zpozornět. Aktuální situace klesajících hypotečních sazeb a předpokládaného dalšího růstu cen potvrzuje, že je pro pořízení rezidenční nemovitosti opravdu asi ta nejlepší doba. 

 

 

Zdroje: Asociace nájemního bydlení, vlastní dotazování

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: