Top hledané
Výsledky (0)
První olympijské hry v historii, které byly odloženy, nikoli zrušeny. Na dnešek se těšíme dvojnásob!

Proč se těšíme na olympiádu?

Valentina Lebová
22. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Krásná Alica Schmidt

Olympiáda je vždycky výjimečná událost, a "olympiáda 2020" je zkrátka super výjimečná událost nejen díky tomu, s čím se svět poslední měsíce potýká, ale i proto, že navzdory názvu začíná až o rok později. V Tokiu se sejdou nejlepší sportovci světa, aby nám ukázali to nejlepší, co v nich je. Olympiáda dnes začíná, i když pro náš tým je to díky nákaze Covid-19 mezi našimi sportovci začátek neveselý! 

Zdroje: sport.cz, olympijskytym.cz, radynacestu.cz, svetsportu.info, dailystar.co.uk

Krásné Tokio

Letní olympijské hry 2020, oficiálně Hry XXXII. olympiády (japonsky 第三十二回オリンピック競技大会), byly k uspořádání přiděleny japonskému Tokiu. Slavnostní zahájení bylo původně plánováno na 24. červenec 2020 a zakončení na 9. srpen 2020. Kvůli probíhající pandemii koronaviru bylo 24. března 2020 rozhodnuto o odložení olympijských her na rok 2021. Přestože se olympiáda bude konat toto léto a tedy v roce 2021, podrží si v názvu "2020" z důvodu marketingu a obchodní značky. Je to také poprvé, co byly olympijské hry ve své historii odloženy, nikoli zrušeny.

Otevřít v galerii (7)
Olympijské hry hostí letos Tokio
Olympijské hry hostí letos TokioZdroj: Profimedia

Město Tokio je také pátým městem v historii, kde se hry budou konat již podruhé. Připojí se tak k Athénám, Paříži, Londýnu a Los Angeles. Poprvé se Letní olympijské hry v Tokiu konaly v roce 1964. Mimo to se v Japonsku konaly i Zimní olympijské hry v roce 1972 v Sapporu a v roce 1998 v Naganu.

Do programu her vrací baseball a softball, novými sporty jsou pak sportovní lezení, karate, surfing a skateboarding.

Prodej luxusní vily 5+kk se zahradou, Praha 5
Prodej luxusní vily 5+kk se zahradou, Praha 5, Praha 5

Pandemický přesun

V souvislosti s celosvětovou pandemií nemocí Covid-19 v roce 2020 se v březnu 2020 objevily pochybnosti a diskuze, zdali se letní olympijské hry ve stanoveném termínu a místě uskuteční a 24. března 2020 se finálně japonský předseda vlády dohodl s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru, že se letní hry přeci jen přesunou na rok 2021.

Dne 20. března 2021 rozhodl organizační výbor, že na olympijské hry nebudou smět zahraniční fanoušci.

Nové sportovní disciplíny

O tom, jaké sporty budou na programu OH 2020, se jednalo poměrně dlouho. Oraganizátoři nakonec předložili seznam 5 nových sportů, které prošly užším výběrem, a to 28. září 2015 na Mezinárodním olympijském výboře (MOV).

Mezi těmito sporty byly již zmíněné: baseball / softball, karate, sportovní lezení, surfování a skateboarding. Navržených pět sportů bylo schváleno dne 3. srpna 2016 MOV během 129. zasedání MOV v Riu de Janeiru v Brazílii.

Otevřít v galerii (7)
Kolohe Andino bude reprezentovat surfování na OH v Tokiu
Kolohe Andino bude reprezentovat surfování na OH v TokiuZdroj: Profimedia

Tyto sportovní disciplíny tak byly zahrnuty do sportovního programu pro olympijské hry 2020, kdy se celkový počet zvýšil na 33. Zatím je to platné jen pro tento rok, co přineše rok 2024 jakožto další "turnus" olympijských her, se teprve uvidí. 

"Právě od olympijských her v Tokiu se mohou organizátoři z pořádající země více podílet na tvorbě sportovního programu. Proto Japonci zařadili sporty, které jsou v jejich zemi populární – do programu se tak vrátily baseball a softball, nově se závodí v surfingu, sportovním lezení, skateboardingu a karate. Cílem je přiblížit olympijské hry mladým fanouškům. A tak v Paříži 2024 přibude do programu například breakdance,"

řekla pro LP-Life.cz, Markéta Kosová z Českého olympijského výboru. 

Našinci na OH 2020

Nominaci na olympijské hry v Tokiu si vybojovalo 116 českých sportovců. K uzávěrce přihlášek tým doplnili po úspěšně zvládnuté kvalifikaci basketbalisté a atletická výprava se rozrostla na třicet členů. V tiskové zprávě to uvedl Český olympijský výbor (ČOV).

"Je senzační, že se nominace rozšířila ještě o basketbalisty, kteří sehráli skvělý turnaj. Pro nás to sice znamená další velké starosti s organizací, ale moc nás to těší,"

uvedl šéf výpravy Martin Doktor.

"Kolektivní sport vždy na olympijských hrách zlepší týmového ducha,"

dodal.

Nominace schválená plénem ČOV měla původně sto členů, ale očekávalo se doplnění. Na hry se dostali ještě basketbalisté, atleti a sportovní gymnasta David Jessen. Do Tokia tak odletí zástupci 22 sportů a Olympijské hry začnou již zítra, tedy 23. července.

Otevřít v galerii (7)
Gymnasta David Jessen
Gymnasta David JessenZdroj: Profimedia

Konečné číslo účastníků her se může ještě změnit. Není jistý start bronzové medailistky z londýnského olympiády v běhu na 400 metrů překážek Zuzany Hejnové, kterou trápí bolavá Achillova šlacha. A chodkyně Anežka Drahotová, která je v nominaci, čeká na dořešení dopingového případu, kvůli němuž má pozastavenou činnost.

„V týmu jsou i olympijští medailisté z posledních her včetně judistického šampiona Lukáše Krpálka. Medailové naděje máme v řadě sportů, a to včetně sportovního lezení, které je v programu her poprvé,"

zmínil pro sport.cz Doktor velkou naději Adama Ondru.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Výkon však není jediné, na co se těšit

Ačkoliv je olympiáda hlavně o tom kdo s koho, máme i pár sexy sportovců, kde na samotném výkonu tolik nezáleží. A kdo že to je?

Sexy dračice!

Nejkrásnější. A pro řadu fanoušků i médií taky nejvíce sexy atletka na světě Alica Schmidtová už nadšeně vyhlíží blížící se olympijské hry.

„Tokio volá,"

napsala k fotce s pěti kruhy na svůj instagramový profil.

Otevřít v galerii (7)
Alica Schmidt
Alica SchmidtZdroj: Profimedia

Atletka, kterou australský časopis v roce 2017 označil za nejvíce sexy sportovkyni na světě, moc touží po úspěchu. Chce přesvědčit fanoušky o tom, že je sice krásná, ale na prvním místě je u ní sport. Právě díky němu chce být populární a známá.

Když se objevila zpráva, že se Schmidtová v nabité konkurenci německé reprezentace podívá do Tokia, byla krásná atletka štěstím bez sebe. Hned se také nadšeně pochlubila fanouškům na sociálních sítích (má jich 1,7 milionu) a příznivcům se muselo rozbušit srdce radostí, že uvidí svou oblíbenou hvězdu na čtyřstovce v akci i na OH.

„Je to neskutečný pocit. Jsem moc vděčná a nadšená. Zažiju něco, o čem jsem snila od chvíle, kdy jsem začala závodit. Už se nemůžu dočkat,"

napsala dvaadvacetiletá krásná německá hvězdička, který v minulosti odmítla nabídku k focení pro prestižní pánský magazín Playboy.

Ani dámy však nepřijdou o skvělou podívanou. Sportovec Pita Taufatofua z Tongy se už potřetí ukáže na olympijských hrách. Poprvé se kvalifikoval v taekwondu v roce 2016 v Riu de Janeiru a o dva roky později překvapil na zimních olympijských hrách v Pchjongjangu.

Otevřít v galerii (7)
Pita Taufatofua
Pita TaufatofuaZdroj: Profimedia

Že by jablko nepadlo daleko od stromu?

Není to tak úplně od věci, že se letošní olympiáda koná právě v Japonsku. Japonci totiž povýšili své jídlo doslova na lék a buďme upřímní, i sport léči. Když ne tělo, duši určitě!

Japonská kuchyně patří mezi ty nejzdravější na světě. Pokrmy jsou lehké a obsahují vyvážený poměr živin. Možná i proto se tu tak často objevují fermentované pokrmy, které proberou imunitu jak nic jiného. Tradičním všelékem je pak oblíbená Miso polévka.

Otevřít v galerii (7)
Japonská kuchyně je radost pohledět
Japonská kuchyně je radost pohledětZdroj: Freepik

Nenajdete jiné země, které by fermentované potraviny používaly s takovou samozřejmostí. Sójová omáčka nebo miso pasta mají v Japonsku nezastupitelné místo.

Máte pro strach uděláno?

V Japonsku můžete zabrousit do adrenalinové gastronomie při objednání pokrmu ze čtverzubce, ryby s japonským názvem fugu. Jed obsažený v jejích částech je až 200× silnější než kyanid. Připravovat čtverzubce tak může jen licencovaný kuchař, který se postará o to, aby to nebyla vaše poslední večeře.

Hezky nahlas

Zatímco u nás schytáte za srkání polévky pohoršené pohledy, tady se toho můžete, nebo spíš musíte, pořádně chopit. Je to totiž slušnost! Čím hlasitější budete, tím větší pochvalu kuchaři vyjadřujete.

Sedmý div světa alias pátá chuť

Sladká, slaná, hořká a kyselá byly málo. Proto Japonci objevili chuť pátou, která nese jméno umami, což by se dalo přeložit jako delikátní. Popsat ji je těžké, není to chuť jako taková. Umí ale zvýraznit a spojit ostatní chutě. Pokrmy, které ji obsahují, jsou tak trošku návykové. Vyzkoušet si to můžete sami u receptu na smažená kuřecí křídla v omáčce teriyaki.

Otevřít v galerii (7)
Žena pijící čaj
Žena pijící čajZdroj: Freepik

Sportu, sexy tělům a kusu pořádného jídla zdar!

Nebo spíše “Seikō”!

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze