Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Angela Merkel hájí ruskou vakcínu. Olympijské hry v Tokiu mají problém. Nový rychlý Cadillac

Lukáš Bilinec
03. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Angela Merkel a respirátor FFP2

Německá kancléřka v rozhovoru obhajovala zpoždění s očkováním a obnovila svůj slib, že budou všichni dospělí občané Německa zaočkovaní do konce léta. Podobná slova plná naděje však neslyšíme z Japonska, kde se před pořadatele letních olympijských her kupí jeden problém za druhým. A víte, která známá hudební skupina vystoupí na předávání cen hráčům amerického fotbalu před letošním SuperBowlem? 

Německá kancléřka prosí ještě o chvíli strpení

Otevřít v galerii (5)
Německá kancléřka Angela Merkel
Německá kancléřka Angela MerkelZdroj: Profimedia.cz

Končící německá kancléřka Angela Merkel, která je opakovaně označována za nejmocnější ženu světa, v obsáhlém rozhovoru pro německou veřejnoprávní stanici ARD promluvila o koronavirové pandemii. Šestašedesátiletá rodačka z Hamburku se věnovala zejména tématu očkování. Zastala se ruské vakcíny Sputnik V a řekla, že každá funkční vakcína je v tuto chvíli vítána. Vyzvala všechny občany Německa, aby ještě nějakou dobu vydrželi a vyjádřila přesvědčení, že vše dobře dopadne. I přesto, že Německo má s očkováním jisté problémy a jeho rychlost není taková, jak se očekávalo, je kancléřka přesvědčena o tom, že bude do konce léta zaočkovaný každý dospělý člověk v Německu. 

Podle výsledků studií, zveřejněných v lékařském časopise The Lancet, je účinnost ruské vakcíny Sputnik V proti COVID-19 na hodnotě 91 procent, což je v porovnání s ostatními vakcínami velmi vysoké číslo. Angela Merkel na téma vakcíny nedávno hovořila i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a uvedla, že je v Evropské unii vítána každá funkční vakcína. Sputnik V by mohl být v EU použitý, pokud získá regulační souhlas. 

Oblast pražské Palmovky čekají velké změny

Otevřít v galerii (5)
Žena v pražském metru
Žena v pražském metruZdroj: Unsplash.com/fabrizioverrecchia

Magistrát hl. m. Prahy se domluvil s dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) a městskou částí Praha 8 na spolupráci na rozvoji lokality mezi stanicemi metra Palmovka a Invalidovna. Jedná se o oblast o rozloze zhruba 10 hektarů. Vyroste na ní v následujících letech výstavba pro bydlení, pracovní příležitosti, i služby veřejné vybavenosti nebo školství. Výstavba může být realizována buď přímo městem nebo ve spolupráci se soukromým sektorem. Nejde o jediné velké změny v této oblasti, v prosinci jsme psali o revitalizaci Rohanského ostrova.

"Na koordinovaném rozvoji území pracujeme již více než rok. Nyní se otevírá možnost, že pro tento dnes zanedbaný brownfield vznikne podrobný plán rozvoje z hlediska jeho budoucího využití, ale i co se týká návaznosti na další lokality. Podaří se nám tak dosáhnout propojení městských čtvrtí Palmovky s Karlínem a Rohanským ostrovem,"

říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro územní rozvoj. 

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město, Praha 1

Tokio má s blížící se olympiádou velké problémy

Otevřít v galerii (5)
Japonské hlavní město Tokio v noci
Japonské hlavní město Tokio v nociZdroj: Freepik.com/tawatchai07

Japonské hlavní město Tokio by mělo v letošním roce přivítat sportovce z celého světa v rámci letních olympijských her. Ty se neuskutečnily v původním plánovaném termínu v loňském roce a prozatím byly posunuty na období od 23. července do 8. srpna 2021. Není však stoprocentně jisté, že se uskuteční, ačkoliv v tokijském přístavu o jejich blížícím se datu konání informují obří olympijské kruhy. Lékařská asociace totiž nyní uvedla, že japonští lékaři a zdravotní sestry nebudou mít kvůli koronavirové epidemii čas na dobrovolnou pomoc během olympijských her. Několik vln koronavirové pandemie je natolik vyčerpalo, že údajně nyní o této pomoci vůbec neuvažují.

"Bez ohledu na to, jak se na to dívám, je to nemožné. Slyším lékaře, kteří se původně přihlásili k dobrovolnické činnosti, jak říkají, že momentálně neexistuje způsob, jak si vzít volno, když jsou jejich nemocnice úplně zavalené,"

řekl agentuře Reuters Satoru Arai, ředitel tokijské lékařské asociace. Ta byla požádána olympijským výborem i japonskou vládou, aby na akci zajistila více než 3 a půl tisíce zdravotnických pracovníků. 

Kapela Green Day se vrací na pódium 

Otevřít v galerii (5)
Americká kapela Green Day
Americká kapela Green DayZdroj: Profimedia.cz

Rok 2020 měl být ve znamení velkého návratu americké punk rockové kapely Green Day, v čele se zpěvákem a kytaristou Billie Joe Armstrong. Ta funguje na hudební scéně již 35 let a vloni jí po čtyřech letech vyšlo studiové album Father of All Motherf***ers. Plánované koncertní turné po velkých stadionech však muselo být kvůli koronavirové pandemii zrušeno a kapela tak svým fanouškům nové písně naživo nepředstavila. V sobotu 6. února se však fanoušci tria Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt a Tré Cool dočkají, kapela vystoupí na cenách NFL honors. S ohledem na aktuální situaci nebude show vysílána živě, ale bude předtočená. Provázet jí bude oblíbený televizní moderátor Steve Harvey. O den později, v neděli 7. února pak na fanoušky amerického fotbalu čeká vyvrcholení sezony, legendární SuperBowl. Ve finálovém zápase NFL se letos utkají Kansas City Chiefs a Tampa Bay Buccaneers.

Cadillac představil nové sedany

Otevřít v galerii (5)
Nový Cadillac CT4-V
Nový Cadillac CT4-VZdroj: Cadillac Automotive

Americký výrobce automobilů zveřejnil informace o novém páru ultra vysoce výkonných sedanů CT4-V a CT5-V s kódovým označením "Blackwing". Model CT4-V je označován jako nejvýkonnější a nejrychlejší Cadillac ve tříde subkompaktů. Motor 3,6l V6 turbo je schopný zvládnout akceleraci z 0 na 100 km/hod. za pouhé 3,8 sekundy. Maximální rychlost auta, poháněného 472 koňmi, je více než 300 kilometrů za hodinu. Větší varianta CT5-V pak má pod kapotou motor V8 o objemu 6,2 l. Na 100 km/hod. se dostane ještě o 0,1 sekundy rychleji. Maximální rychlost je v tomto případě 321 kilometrů za hodinu. 

Oba vozy jsou vybaveny elektronickým zadním diferenciálem s omezeným prokluzem, odpružením Magnetic Ride Control 4.0, systémem Launch Control, Performance Traction Management a klastry s digitálním rozchodem. Na přání je k dispozici desetistupňová automatická převodovka. Standardní je šestistupňová manuální převodovka. 

Více zpráv už se nám do ranního přehledu nevešlo. I dnes jsme si pro vás připravili inspirativní citát pro lepší den. Tentokrát od francouzského sochaře Auguste Rodina:

"Pravda má jednu velkou výhodu: člověk si nemusí pamatovat, co řekl."

Myslete na to a váš život bude šťastnější!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze