Top hledané
Výsledky (0)
Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu se účastní okolo 7 tisíc českých studentů

Ranní ptáče: Britský princ Edward přijíždí do Česka. Čína omezuje trh pro americké technologické firmy

Radek Polák
23. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Britská královská rodina podporuje řadu prospěšných programů

Na setkání se studenty se dnes do Prahy chystá britský vévoda a hrabě Edward. V dalších dnech navštíví také Vestec či Národní památník hrdinů heydrichiády. Čína zakázala nákupy od americké firmy Micron, protože prý znamenají vážné riziko pro tamní bezpečnostní sítě.

Studenty podpoří princ Edward

Britský princ Edward dnes přijede na návštěvu Česka. Do Prahy dorazí v odpoledních hodinách vlakem z Německa. Středobodem jeho návštěvy bude Mezinárodní cena vévody z Edinburghu určená studentům mezi 14 a 24 lety. Projektu se podle serveru Ceskenoviny.cz každoročně zúčastní zhruba 7000 studentů. Každý účastník programu si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout v dobrovolnických, pohybových či dovednostních aktivitách, a ty následně plní po dobu šesti, 12 nebo 18 měsíců.

Kromě toho u nás Edward navštíví také Vestec u Prahy, kde zasadí strom v Aleji prince Philipa, jež vznikla loni k příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela Alžběty II. Pokloní se rovněž u Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Čína přitvrzuje v boji proti americkým firmám

Čínský úřad pro kybernetickou bezpečnost oznámil, že americká společnost Micron neprošla kontrolou kybernetické bezpečnosti. Země tak zakázala některým domácím firmám nákupy od tohoto amerického výrobce, jak napsaly SeznamZprávy. Podle analytiků jde o pokračování sporů, které zviditelnil americký zákaz produktů od Huawei. Samotné oznámení navíc přišlo po víkendovém setkání zemí skupiny G7 v Japonsku, které kritizovaly Čínu za používání „ekonomického nátlaku“.

Otevřít v galerii (4)
Technologické firmy se bojí o další podnikání v Číně
Technologické firmy se bojí o další podnikání v ČíněZdroj: Pixabay

Brexit se podle Britů nepovedl

Jen devět procent lidí v Británii považuje podle průzkumu společnosti YouGov vystoupení Británie z Evropské unie za úspěch. Rozhodnutí pro brexit v referendu v roce 2016 pak hodnotí zpětně za správné jen 31 procent Britů. Šestapadesát oslovených se naopak domnívá, že šlo o chybu. Třetina Britů je potom názoru, že vystoupení z EU mělo potenciál k úspěchu, který ale různé britské vlády promarnily. Více než pětina lidí zastává názor, že litují, když pro brexit hlasovali. To je podle portálu Novinky.cz zatím nejvíce z těch, kteří uvedený názor projevili.

Otevřít v galerii (4)
Zastánců brexitu postupně ubývá
Zastánců brexitu postupně ubýváZdroj: Pixabay

Facebook čelí historicky rekordní pokutě

Společnost Meta dostala od regulačních orgánů Evropské unie rekordní pokutu ve výši 1,2 miliardy eur, což je v přepočtu okolo 28,5 miliardy korun za porušení zákonů EU na ochranu soukromí tím, že přenesla osobní údaje uživatelů Facebooku na servery ve Spojených státech. Pokuta je nejvyšší, jaká kdy byla uložena. Předchozí rekord ve výši 746 milionů eur byl v roce 2021 uvalen na společnost Amazon. Meta, která vedle Facebooku vlastní také WhatsApp a Instagram, uvedla, že se proti rozsudku včetně pokuty odvolá, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (4)
S rekordní pokutou Facebook nesouhlasí
S rekordní pokutou Facebook nesouhlasíZdroj: Pixabay

Italský soud potvrdil nevinu bývalého fotbalisty Pavla Nedvěda

Sportovní soud Italské fotbalové federace znovu zprostil viny bývalého viceprezidenta klubu Juventus Turín Pavla Nedvěda. Někdejší kapitán české reprezentace a hráč pražské Sparty dostal v lednu společně s dalšími klubovými funkcionáři osmiměsíční zákaz působení ve fotbale, který v dubnu tribunál Italského olympijského výboru zrušil. Přesto nyní jeho klub přišel kvůli nesrovnalostem v účetnictví o 10 bodů v tabulce italské ligy a klesl mimo pozice zajišťující účast v Lize mistrů, uvedl server Ceskenoviny.cz

Otevřít v galerii (4)
Ikona turínského klubu má důvod k úsměvu
Ikona turínského klubu má důvod k úsměvuZdroj: Profimedia

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, SeznamZprávy, AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze