Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Čaputová dnes v Česku. Ed Sheeran bodoval v Budapešti. První den zaznamenání nemoci SARS

Kateřina Ostrejšová
16. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zuzana Čaputová

Krásné úterní ráno. LP-Life si pro vás připravilo souhrn aktuálních informací ze světa, tak snad jste se na ně vyspali do růžova.  

První den zaznamenání nemoci SARS 

Otevřít v galerii (8)
První den zaznamenání nemoci SARS
První den zaznamenání nemoci SARS Zdroj: Freepik

16. listopadu 2002 čínská provincie Kuang-Tung ohlásila první výskyt virového onemocnění dýchacích cest způsobený koronavirem SARS-CoV (těžký akutní respirační syndrom nebo také syndrom náhlého selhání dýchání). Odtud se nákaza rozšířila do více než třiceti zemí světa. 

Ed Sheeran bodoval v Budapešti 

Otevřít v galerii (8)
Ed Sheeran
Ed Sheeran Zdroj: Profimedia

Nejlepším umělcem se při udělování cen MTV Europe Music Awards v Budapešti stal zpěvák a skladatel Ed Sheeran. Britský rodák si odnesl i cenu za nejlepší píseň za hit Bad Habits. 

Luxusní dům na prodej, Jesenice - 298m
Luxusní dům na prodej, Jesenice - 298m, Okolí Prahy

Piráti mohou vstoupit do vlády  

Otevřít v galerii (8)
Vít Rakušan a Ivan Bartoš
Vít Rakušan a Ivan Bartoš Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Piráti schválili koaliční smlouvu a vstup strany do vlády. Pro bylo 888 z 1082 Pirátek a Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 82,1 % hlasujících. Koaliční kabinet chtějí společně vytvořit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Piráti byli poslední, kteří z pětikoalice účast ve vládě neschválili. 

Čaputová dnes navštíví Českou republiku 

Otevřít v galerii (8)
Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová Zdroj: Profimedia

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes navštíví Českou republiku. V Ústřední vojenské nemocnici v Praze se nejprve setká s prezidentem Milošem Zemanem, následně ji čeká přijetí v Senátu. Odpoledne také položí květiny u památníku na Národní třídě v Praze. 

Krejčíková a Siniaková vyhrály na Masters bez porážky skupinu 

Otevřít v galerii (8)
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková Zdroj: Profimedia

Tenistky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou zvládly na Turnaji mistryň i třetí zápas. Turnajové jedničky otočily duel s Alexou Guarachiovou a Desirae Krawczykovou, chilsko-americký pár porazily v mexické Guadalajaře 5:7, 7:6 a 10:7 v super tie-breaku a vyhrály skupinu El Tajín. Olympijské vítězky z Tokia tak v dnešním semifinále narazí na americko-nizozemskou dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová. 

Fitness centra hlásí 50% návštěvnost 

Otevřít v galerii (8)
Fitness centra hlásí zatím poloviční návštěvnost
Fitness centra hlásí zatím poloviční návštěvnost Zdroj: Unsplash

Návštěvnost nižší než 50 % proti roku 2019 podle aktuálního průzkumu České komory fitness hlásí až 43 % provozovatelů fitness center. Zhruba stejný počet respondentů uvádí, že k nim kvůli současným protiepidemickým opatřením nechodí více než 30 % klientů. Kromě nižší návštěvnosti sportoviště čelí také vyšším nákladům, ty čtvrtině provozovatelů vzrostly o více než 30 %.  

Situace na polsko-běloruských hranicích je vypjatá

Otevřít v galerii (8)
Situace na polsko-běloruských hranicích je vypjatá
Situace na polsko-běloruských hranicích je vypjatá Zdroj: Unsplash
 

Na běloruské straně hraničního přechodu do Polska Bruzgi-Kuźnice se včera shromáždil velký počet migrantů. Varšava se obává, že se dav může pokusit proniknout na polské území násilím. Pobaltské země mezitím obvinily režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka z toho, že nutí migranty, aby ilegálně pronikli do Evropské unie. Lukašenko naopak viní Varšavu, že si přeje konflikt na hranicích s Běloruskem vzhledem ke svým vnitřním potížím a problémům s unií. ČR nabídla Polsku pomoc na hranicích s Běloruskem, to ji zatím nepřijalo, řekl premiér Andrej Babiš. 

ČR podle studie patří v regionu k nejodolnějším zemím vůči vlivu Ruska a Číny 

Otevřít v galerii (8)
Vlajka Číny
Vlajka Číny Zdroj: Unsplash

Česká republika se z osmi zkoumaných evropských zemí řadí ke státům, které jsou nejodolnější vůči vlivu Ruska a Číny. Tento stav by ještě mohl posílit v souvislosti s výsledky říjnových voleb do Sněmovny, po kterých dříve opoziční formace skládají novou vládu. Vyplývá to z nejnovější studie, kterou představila slovenská nevládní organizace Globsec. 

To je od nás pro dnešek vše, budeme se těšit zase zítra ráno. Posíláme slova Karla Marxe: 

„Uhýbat před bojem, vyžaduje více obětí, než boj sám.“ 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze