Top hledané
Výsledky (0)
Extrémně vysoké teploty na planetě pokračují.

Ranní ptáče: Červen byl 13. měsícem v řadě s historicky nejvyšší teplotou. Euro pokleslo v reakci na francouzské volby

Radim Červenka
08. července 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Teplotní rekordy

Vědci pozorují pokračující teplotní rekordy, více než rok jsou měsíce v roce nejteplejšími v historii. Euro se propadlo v reakci na výsledky voleb ve Francii, trhy sice hodnotí pozitivně porážku krajní pravice, ovšem zemi čeká stagnace vzhledem k parlamentnímu patu. Boeing zaplatí stamiliony dolarů kvůli podvodům ohledně vyšetřování nehody, při nichž zahynulo přes 300 lidí. Argentinci se bouří kvůli nenávistnému útoky, který zaplatily životem tři lesbické ženy.

Teplotní rekordy pokračují, i červen byl historicky nejteplejším červnem

Podle evropské klimatické služby Copernicus pokračovala více než rok trvající série rekordně horkých měsíců na Zemi i v červnu. Podle vědců existuje naděje, že planeta brzy zažije konec rekordní části série veder, ale nikoliv konec klimatického chaosu, který s ní přišel.

Globální teplota v červnu byla rekordně teplá již 13. měsíc v řadě a znamenala 12. měsíc v řadě, kdy bylo na světě o 1,5 stupně Celsia tepleji než v předindustriální době, uvedl Copernicus ve svém pondělním prohlášení. Uvedený teplotní limit odráží závazek tzv. Pařížské dohody z roku 2015 téměř všech států světa nedopustit globální oteplování přesahující tento limit, informovala agentura AP.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Euro se propadlo, trhy po porážce krajní pravice ve Francii cítí úlevu

Euro se propadlo a francouzské dluhopisy klesly poté, co volby ve Francii ukázaly, že parlament zůstane paralyzovaný, což na trhy uvrhlo novou nejistotu, protože se rýsuje období patu mezi stranami zákonodárců. Plánované ekonomické reformy prezidenta Emmanuela Macrona se však nejspíše nepodaří prosadit, což pohledem trhů poškozuje perspektivu země.

Euro během asijského obchodování kleslo o zhruba 0,2 % na 1,0819 USD a dlouhodobé francouzské dluhopisy se propadly o 20 bazálních bodů na implikovaný výnos 3,13 %.
Trhy si pravděpodobně oddechnou, že krajně pravicové Národní shromáždění (RN) Marine Le Penové se podle prognóz umístí na třetím místě, místo aby zvítězilo ve druhém kole voleb, jak předpovídaly průzkumy veřejného mínění, píše agentura Reuters.

Boeing přiznal vinu za nehody se stovkami mrtvých, zaplatí stamiliony dolarů

Společnost Boeing se přizná k obvinění z trestného činu podvodu v souvislosti se dvěma haváriemi dopravních letadel 737 Max, při nichž zahynulo 346 lidí, poté, co vláda rozhodla, že společnost porušila dohodu, která ji více než tři roky chránila před trestním stíháním, uvedlo v neděli večer ministerstvo spravedlnosti.

Federální prokurátoři dali minulý týden společnosti Boeing na výběr, zda přistoupí na přiznání viny a zaplatí pokutu jako součást trestu, nebo zda bude čelit soudnímu procesu kvůli obvinění z trestného činu spiknutí s cílem podvést Spojené státy. Prokurátoři obvinili amerického leteckého giganta z klamání regulačních orgánů, které schválily letoun a požadavky na výcvik pilotů pro něj. Dohoda o přiznání viny, kterou ještě musí schválit federální soudce, aby vstoupila v platnost, požaduje, aby Boeing zaplatil další pokutu ve výši 243,6 milionu dolarů, uvedla agentura AP.

Argentinci se bouří po smrtícím útoku na členy LGBTQ komunity

Útok vyvolal šok v zemi, která byla dlouho považována za průkopníka v oblasti práv LGBTQ. V časných ranních hodinách 6. května byly v Argentině zapáleny čtyři lesbické ženy. Pouze jedna z nich přežila.Stalo se to v penzionu v buenosaireské čtvrti Barracas, kde Pamela Fabiana Cobasová, Mercedes Roxana Figueroaová, Andrea Amaranteová a Sofía Castrová Riglová sdílely jeden pokoj. Podle svědků se dovnitř vloupal muž a hodil zápalné zařízení, které ženy zapálilo.

Pro argentinské skupiny LGBTQ, z nichž mnohé plánují uctít památku čtyř žen shromážděním tento víkend, představuje útok extrémní projev toho, co považují za rostoucí vlnu nepřátelství vůči nim. Z této rostoucí nesnášenlivosti nejvíce viní lidi u moci. Mezi nimi je podle nich v čele nový vůdce krajní pravice Javier Milei, informuje o situaci v zemi CNN.

Zdroje: reuters.com, apnews.com, cnn.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze