Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče

Ranní ptáče: Česká výprava v čele s Petrem Fialou se vrací z Kyjeva. Předčasné volby v Dánsku

Barbora Večeřová
01. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Fiala s prezidentem Zelenským

Dobré ráno s úterním Ranním ptáčetem. Petr Fiala se zbytkem své skupiny se vrací z Kyjeva, dnes ráno by měl proběhnout jejich briefing. Na post českého prezidenta zatím podalo přihlášku osm kandidátů, zbytek má čas do 8. listopadu. A v Dánsku se dnes bude předčasně volit - a mohlo by jít o opravdu důležité volby, které změní dánskou politickou scénu. Více se dozvíte v Ranním ptáčeti. 

Čeští politici se vrací z Kyjeva

Čeští ministři v čele s premiérem Petrem Fialou jednali v Kyjevě s ukrajinskou vládou a prezidentem Volodymyrem Zelenským. Cesta měla vyjádřit podporu Ukrajině bránící se ruské invazi a rovněž podpořit ukrajinské ambice vstoupit do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Členové obou kabinetů jednali také o poválečné obnově Ukrajiny. Česká delegace přijela do Kyjeva krátce poté, co se ukrajinská metropole opět stala terčem ruského vzdušného útoku. Dnes ráno bude vysílán briefing členů této skupiny, tedy Petra Fialy, Víta Rakušana, Mariana Jurečky, Vlastimila Válka, Jany Černochové, Martina Kupky a Zbyňka Stanjury

 

Musk se stal jediným ředitelem Twiitteru 

Devítičlenná správní rada americké internetové společnosti Twitter byla rozpuštěna a jediným ředitelem podniku se stal miliardář Elon Musk. Musk minulý týden převzal společnost Twitter za 44 miliard dolarů.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

 

Přihlášku do prezidentské volby podalo osm kandidátů 

Přihlášku do prezidentské volby podalo osm kandidátů. Mezi uchazeči, kteří veřejně deklarovali účast ve volbách, jsou senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová

"Ministerstvo vnitra obdrželo osm kandidátních listin, přičemž některé z nich zjevně nesplňují všechny náležitosti, což bude procesně řešeno v rámci registračního řízení," 

uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. 

Termín podání kandidatury je do 8. listopadu.

 

Předčasné volby v Dánsku 

V Dánsku se dnes bude volit nový parlament. Toto hlasování by mohlo proměnit tamní politickou scénu, protože by se do parlamentu mohly dostat nové strany. Dánská premiérka Mette Frederiksenová, která stojí v čele sociálnědemokratického menšinového kabinetu, ohlásila předčasné volby v říjnu pod tlakem jedné ze stran. V nové vládě by mohl sehrát klíčovou roli bývalý premiér a šéf liberální strany, který nyní vstupuje do voleb jako lídr nové strany Umírněných, Venstre Lars Lökke Rasmussen.

Otevřít v galerii (2)
Premiérka vyhlásila předčasné volby už v říjnu
Premiérka vyhlásila předčasné volby už v říjnuZdroj: Profimedia

Národní cena za architekturu zná vítěze, jsou to autoři pražské Kunsthalle 

Hlavní cenu soutěže Grand Prix Architektů - Národní ceny za architekturu pro rok 2022 získal projekt pražské galerie Kunsthalle. Za přestavbou bývalé trafostanice na místo pro výstavy a další projekty stojí trojice autorů - Jan Schindler, Ludvík Seko a Zuzana Drahotová. Cenu za celoživotní dílo obdržel Václav Aulický, autor televizní věže na pražském Žižkově.

Otevřít v galerii (2)
Václav Aulický
Václav AulickýZdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze