Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Velvyslanec na vojenské přehlídce v Moskvě. Násilí v Jeruzalémě. Johansson čelí sexismu

Sabina Štaubertová
09. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Scarlett Johansson

Krásné nedělní ráno! Dnes je Den matek, odkud pochází tento svátek? Muslimský politik Sadiq Khan znovu zvolen starostou Londýna. Velvyslanec Pivoňka se dnes zúčastní vojenské přehlídky v Moskvě. V Izraeli dochází ke střetům s Palestinci. Čerstvé ranní zprávy přináší dnešní Ranní ptáče. 

Sadiq Khan vyhrál druhé funkční období starosty Londýna

Otevřít v galerii (5)
Sadiq Khan, starosta Londýna
Sadiq Khan, starosta LondýnaZdroj: Profimedia

Padesátiletý politik a bývalý poslanec Sadiq Aman Khan získal své druhé funkční období londýnského starosty. Získal 55,2 % lidového hlasování a porazil tak konzervativního rivala Shauna Baileyho. Sadiq Khan se stal prvním muslimských starostou hlavního města. Jeho historické prvenství bylo v roce 2016, když byl poprvé zvolen do funkce.

“Namáhám každou šlachu, abych pomohl vybudovat lepší a světlejší budoucnost Londýna,”

řekl Sadiq Khan ve svém projevu na radnici.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

Vojenské přehlídky v Moskvě se zúčastní český velvyslanec

Otevřít v galerii (5)
Letecká přehlídka
Letecká přehlídkaZdroj: Pixabay

V sobotu proběhly oslavy konce druhé světové války na různých místech v České republice. Připomenutí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem na Rudém náměstí je plánované na dnešní den. Vojenské přehlídky v Moskvě se zúčastní i český velvyslanec Vítězslav Pivoňka. Jeho účast může vyvolat řadu otazníků, zejména kvůli obvinění ruských agentů z výbuchu muničních skladů a napjatým diplomatickým vztahům s Ruskou federací. 

“Teroristický akt ve Vrběticích, za kterým stojí ruští agenti, nás nesmí nechat zapomenout hrdinství těch, kteří bojovali ve druhé světové válce za naši svobodu,”

uvedl Michal Dudáš z tiskového odboru ministerstva zahraničí. V minulých letech byla účast západních představitelů na vojenské přehlídce ignorována, kvůli vyhrocené situaci na Krymu.

Násilí v Jeruzalémě 

Otevřít v galerii (5)
Jeruzalém
JeruzalémZdroj: Pixabay

Nejméně devadesát lidí, včetně nezletilých bylo zraněno po střetu mezi palestinskými protestujícími a izraelskou policií v Jeruzalémě. Desítky tisíc muslimských věřících se modlily v nedaleké mešitě Al-Aksá o svaté islámské noci na které, podle Palestinského červeného půlměsíce zaútočily izraelské síly. Poté palestinská mládež házela kameny, zapalovala ohně a strhávala policejní barikády v ulicích vedoucích k opevněným branám Starého Města. Palestinci protestují proti vystěhování Palestinců z domovů ve východním Jeruzalémě. Napětí na Západním břehu Jordánu se zvyšuje po celý svatý měsíc ramadán.

Scarlett Johansson volá po změně

Otevřít v galerii (5)
Scarlett Johansson
Scarlett JohanssonZdroj: Profimedia

Americká herečka Scarlett Johansson kritizovala Asociaci zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) a uvedla, že na tiskových konferencích čelila sexistickým otázkám a poznámkám. 

“Pokud v organizaci nebude nutná zásadní reforma, domnívám se, že je čas, abychom udělali krok zpět od HFPA,”

uvedla Johansson ve svém prohlášení. Hereččiny komentáře přicházejí den poté, kdy se její kolega Mark Ruffalo stal prvním hollywoodským hercem, který se od HFPA distancoval.

Mami, děkuji

Otevřít v galerii (5)
Maminka a dcery
Maminka a dceryZdroj: Pixabay

Nejen v Čechách, ale ve více než čtyřiceti zemích světa se dnes slaví Den matek. Jedná se o oslavu mateřství, mateřských svazků a vlivu matek na společnost. Jedny z největší oslav dnes budou probíhat ve Spojených státech, kde se sejdou celé rodiny u slavnostního oběda, který se protáhne až do podvečera. Zejména kvůli historii tohoto dne. Jeho kořeny jsou právě v USA. I české maminky dnes jistě ocení přání nebo květinu. A ačkoliv Den otců v České republice nepatří mezi významné dny, přesto mužské pokolení není opomíjeno. Tatínkové mají svůj svátek dne 20. června.

To je od nás pro dnešek vše. Na závěr se s vámi rozloučíme symbolickým citátem o mateřství, jehož autorka je anglická spisovatelka Agatha Christie:

“Matčina láska k dítěti se nepodobá ničemu jinému na světě.”

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze