Top hledané
Výsledky (0)
Hamás požadoval přerušení bojů na dva týdny, Izrael však trval jen na týdenním příměří

Ranní ptáče: Hamás si pro příměří v Gaze klade podmínky. Spojené státy jednaly s Venezuelou o výměně zajatců

Radek Polák
21. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Lídr Hamásu Ismail Haniyeh jednal opět s Izraelem o příměří v Gaze

Hnutí Hamás se snaží vyvinout tlak na Izrael, aby nabídl další ústupky. To může být důvodem, proč odmítlo návrh Izraele na týdenní přestávku v bojích v Pásmu Gazy. USA se snaží zlepšit vztahy s Venezuelou jako významným producentem ropy. Tamní hlava státu Nicolás Maduro na oplátku přislíbila svobodné a spravedlivé podmínky pro připravované prezidentské volby.

Hamás odmítl návrh na týdenní příměří v Gaze

Palestinské hnutí Hamás odmítlo návrh Izraele na týdenní přestávku v bojích v Pásmu Gazy výměnou za propuštění asi 40 rukojmích včetně všech zbývajících žen a dětí, které zůstávají v zajetí této radikální skupiny. Hamás si klade jako podmínku k jakémukoli vyjednávání, aby nejprve utichly zbraně. Izrael však říká, že svou vojenskou kampaň nepřeruší a že tato podmínka Hamásu není východiskem k jednání. Jeho armáda v těchto dnech stupňuje operace ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy, kde se podle ní pravděpodobně skrývá vojenské vedení Hamásu. Jednání o rukojmích se měli poprvé zúčastnit také zástupci skupiny Palestinský Islámský džihád, spojence Hamásu, jak napsal portál Ceskenoviny.cz.

USA a Venezuela si vyměnili zajatce

Spojené státy osvobodily blízkého spojence venezuelského prezidenta Nicoláse Madura výměnou za propuštění 10 uvězněných Američanů. „Tlustý Leonard“, jak se spojenci venezuelského prezidenta říká, byl uvězněný za podíl v úplatkářské aféře v americké armádě, uvedla agentura AP.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Dohoda představuje snahu vlády USA zlepšit vztahy s Venezuelou jako významným producentem ropy a získat tak od samozvaného socialistického vůdce ústupky. Největší propuštění amerických vězňů v historii Venezuely přichází jen pár týdnů poté, co Bidenova administrativa souhlasila s pozastavením některých sankcí vůči této zemi. Maduro na oplátku slíbil svobodné a spravedlivé podmínky pro prezidentské volby plánované ve Venezuele na příští rok.

Otevřít v galerii (2)
Výměna vězňů mnohé překvapila
Výměna vězňů mnohé překvapilaZdroj: Pixabay

Miliardář Abramovič neuspěl s návrhem na zrušení sankcí 

Ruský miliardář Roman Abramovič neuspěl se svým požadavkem na zrušení sankcí Evropské unie, které na něj byly uvaleny v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Abramovič podal k soudu EU žalobu na Radu Evropské unie, která v roce 2022 uvalila sankce na 57letého muže v rámci opatření zaměřených na blízké spojence prezidenta Vladimira Putina. Soud v Bruselu výzvu a nároky na odškodnění zamítl kvůli tomu, že výrobky ocelářské společnosti Evraz, která miliardáři patří, představovaly hlavní zdroj příjmů ruské vlády, jak informovala Al Jazeera.

Otevřít v galerii (2)
Ocelárny podporovaly Putinův režim
Ocelárny podporovaly Putinův režimZdroj: Pixabay

Mladá šachistka vyhrála mistrovství Evropy žen

Osmiletá britská školačka Bodhana Sivanandanová vyhrála první cenu v kategorii Blitz na letošním Mistrovství Evropy žen v rychlém a bleskovém šachu v chorvatském Záhřebu, upozornila CNN. Výkon Sivanandanové upoutal pozornost mnoha elitních hráčů, včetně Rumunky Iriny Bulmagaové, která ji nazvala „fenoménem“.

Neuvěřitelný výsledek 8leté dívky – Bodhany, která v posledním kole mistrovství Evropy v bleskovém souboji uhrála remízu 8,5 b/13 a vyhrála 1. cenu mezi ženami před řadou zkušených hráček! Jaký je to fenomén," 

napsala Bulmaga na síti X.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP, Al Jazeera, CNN

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: