Top hledané
Výsledky (0)
Růst cen mírně polevuje

Ranní ptáče: Inflace byla v září okolo 17 procent. Zpěvák Rytmus sází u fanoušků na kryptoměny

Radek Polák
11. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Centrální banka v čele s Alešem Michlem bojuje zatím s inflací marně

Kvůli zdražování energií a potravin se drží inflace stále vysoko. Přesto již neroste takovým tempem, jak tomu bylo před létem. Důvodem je slábnoucí poptávka českých domácností. Za září podle analytiků proto jen mírně převýší 17 procent. Zpěvák Rytmus láká fanoušky na své nové video prostřednictvím technologické novinky NFT. Hiphopová hvězda se tak inspiruje kroky rapperů Eminema a Snoop Dogga.

 

 

Inflace se drží mírně nad 17 procenty

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v září. Podle předpokladu analytiků byla meziroční inflace v tento měsíc blízko srpnové hodnotě 17,2 procenta. Nahoru ji táhly zejména ceny potravin, do kterých se promítají dražší energie. Naopak pohonné hmoty proti srpnu zlevnily.

"Po očištění o proinflační impulz ze strany potravin a energií zůstal cenový vývoj oproti srpnu patrně umírněný, především díky sezonním vlivům - zlevnění dovolených a výprodeji sezonního zboží. Tento efekt byl ale do jisté míry tlumen sezonním zdražením v oblasti vzdělávání,"

uvedli v té souvislosti zástupci Raiffeisenbank.

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

V srpnu tempo růstu cen poprvé po 13 měsících zpomalilo, když meziroční inflace klesla na 17,2 procenta z červencových 17,5 procenta. 

 

Rytmus jede na kryptoměnové vlně

Česko-slovenská hiphopová hvězda Rytmus navázala spolupráci s technologickou platformou Rull. Do oběhu se díky tomu dostane deset tisíc jednotlivých předmětů na bázi NFT, jež si fanoušci budou moci zdarma stahovat. NFT patří k tokenům, obdobě současných kryptoměn. Jakmile bude tyto předměty staženy, dostanou jejich vlastníci exkluzivní přístup k umělcovu novému videoklipu.

Druhá kolekce se bude týkat digitálního zvěčnění zásadních momentů z interpretovy bohaté kariéry. Vlastníci jednotlivých předmětů z této kolekce mohou navíc získat i další fyzické sběratelské předměty nebo vstupenky na koncerty.

Rytmus navazuje na kroky rapperů Eminema a Snoop Dogga,  kteří letos natočili společný videoklip, do kterého zakomponovali jednu z nejhodnotnějších kolekcí na bázi NFT.

Otevřít v galerii (4)
Kryptoměny ovládly také hudební průmysl
Kryptoměny ovládly také hudební průmyslZdroj: Pixabay

Designblok vybral to nejlepší z 24. ročníku

Na 24. ročníku soutěže Designblok, která je největší přehlídkou designu ve střední Evropě, získala cenu Grand Prix výtvarnice Lada Semecká.

V kategorii nejlepší nábytek zabodovalo polské designérské duo Chmara.Rosinke s kolekcí OFIS - Office For Important Stuff, tedy Kancelář pro důležité věci, pro níž je charakteristická jasná geometrie předmětů určená proporcemi a prostorovou redukcí na archetypální tvary. Cenu za nejlepší svítidlo si odnesl nizozemský designér Richard Hutten s kolekcí svítidel Wheel a Tray pro firmu Japth. Za nejlepší bytový doplněk považovala porota novinku v portfoliu Clap Design, a to magnetický set smetáčku a lopatky, který pro českou značku navrhlo etablované české studio Herrmann & Coufal.

Otevřít v galerii (4)
O výsledcích soutěže rozhoduje odborná porota
O výsledcích soutěže rozhoduje odborná porotaZdroj: Profimedia

Otakar Brousek s nejlepším rozhlasovým výkonem

Herec a dabér Otakar Brousek získal při slavnostním zahájení čtyřdenního mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře. Ocenění si vysloužil za herecký výkon v rozhlasové hře Václava Havla Largo desolato.

Rozhlasovou Thálii obdržel Brousek již také předloni za ztvárnění role Dmitrije Šostakoviče. Loni byla za herecký výkon v rozhlasové hře oceněna herečka Libuše Švormová za roli ženy ve hře Děti pekla.

Otevřít v galerii (4)
Rozhlasové ceny jsou rozdány
Rozhlasové ceny jsou rozdányZdroj: Pixabay

Nejdelší nehty Diany Armstrongové měří přes 13 metrů

Pětadvacet let si nehty nestříhala Američanka Diana Armstrongová, které je nyní 64 let. Její nehty v současnosti již dosahují délky více než 13 metrů. Zapsala tak nyní své jméno do Guinnessovy knihy rekordů jako člověk s nejdelšími nehty na světě.

Naposledy si Diana Armstrongová ostříhala nehty na rukou, když byl rok 1997. Uvedený den, kdy se tak rozhodla, se odehrála rodinná tragédie. Její šestnáctiletá holčička Latisha zemřela ve spánku, když dostala astmatický záchvat. Právě Latisha byla prý jediná, kdo Armstrongové upravoval nehty. Po její smrti odmítla, aby jí kdokoliv jiný nehty upravoval.

Otevřít v galerii (4)
Diana Armstrongová nůžky nepoužívá již zhruba 25 let
Diana Armstrongová nůžky nepoužívá již zhruba 25 letZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Czechcrunch, Blesk.cz, iDnes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze