Top hledané
Výsledky (0)
Židovský stát není podle Netanjahua připraven učinit dohodu, která by umožnila zrod nového státu

Ranní ptáče: Izraelský premiér nesouhlasí se zřízením palestinského státu. Indie přijala právní normy posilující dohled nad občany

Radek Polák
18. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Izraelský premiér se brání tomu, aby měla Palestina vlastní stát

Saúdská Arábie nabídla normalizaci vztahů s Izraelem, k níž už se před válkou schylovalo, výměnou za postupné směřování ke vzniku palestinského státu ze strany Tel Avivu. To to ale izraelský premiér Netanjahu odmítl. Indický parlament schválil dva soubory kontroverzních právních předpisů, které mají podle kritiků výrazně zvýšit pravomoci policie, umožní bez rozdílu sledování a naruší soukromí.

Netanjahu nesouhlasí se vznikem palestinského státu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl americký návrh, který počítá s normalizací vztahů Izraele se Saúdskou Arábií výměnou za postupné směřování ke vzniku palestinského státu. Netanjahu, jehož vláda je zčásti krajně pravicová, se nedávno nechal slyšet, že je hrdý, že vzniku palestinského státu zabránil. Palestinský stát by měl podle představ palestinského vedení vzniknout v Gaze, na Západním břehu, který v rozporu s mezinárodním právem Izrael desítky let okupuje, a také ve východním Jeruzalémě, který Izrael anektoval. Podle expertů to ukazuje na vzrůstající neshody mezi šéfem izraelského kabinetu a administrativou amerického prezidenta Joea Bidena, která už se tak připravuje na čas po odchodu Netanjahua z izraelské vlády, jak napsaly Ceskenoviny.cz.

Indii hrozí podle kritiků návrat k policejnímu státu

Koncem minulého měsíce indický parlament schválil dva soubory kontroverzních právních předpisů. Indický ministr vnitra Amit Shah prohlásil, že nové zákony osvobodí občany od „smýšlení z koloniální éry a jejích symbolů“. Nové normy by však podle kritiků mohly výrazně zvýšit pravomoci policie. Změny, jež obsahují tři trestní zákony, podle nich zapadají do většího projektu hinduistického nacionalismu vládnoucí strany. Druhý právní předpis, kterým je zákon o telekomunikacích z roku 2023, se zase snaží modernizovat staleté telekomunikační zákony Indie. Někteří experti však varují, že nový zákon umožní bez rozdílu sledování a naruší soukromí, uvedl server televize Al Jazeera.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10
Otevřít v galerii (2)
Indie je na rozcestí, kam se politicky vydá
Indie je na rozcestí, kam se politicky vydáZdroj: Pixabay

Miliardáři a milionáři vyzývají k většímu zdanění bohatých

Více než 250 miliardářů a milionářů v otevřeném dopise vyzvalo politické představitele z celého světa k většímu zdanění velmi bohatých lidí. Mezi signatáře patří například Abigail Disneyová z rodiny amerického animátora a filmového producenta Walta Disneyho, britský scénárista a komik Simon Pegg či Valerie Rockefellerová, členka věhlasné americké rodiny Rockefellerů.

Žádáme vás, abyste zdanili nás, ty nejbohatší ve společnosti. Náš životní standard to zásadně neovlivní, nezpůsobí to újmu našim dětem, nepoškodí to hospodářský růst v našich zemích. Ale promění to extrémní a neproduktivní soukromé bohatství v investici do naší společné demokratické budoucnosti,"

píše se v dopise.

Organizace Oxfam začátkem týdne uvedla, že hodnota majetku pěti nejbohatších lidí na světě se od roku 2020 více než zdvojnásobila, zatímco téměř pět miliard lidí zchudlo, připomenuly v té souvislosti Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (2)
Ti nejbohatší paradoxně navrhují, aby platili vyšší daně
Ti nejbohatší paradoxně navrhují, aby platili vyšší daněZdroj: Pixabay

Ukradené obrazy Picassa a Chagalla se našly v Antverpách

Belgická policie našla ukradené obrazy Picassa a Chagalla ve sklepě ve městě Antverpy, oznámily v úterý místní úřady a dodaly, že umělecká díla jsou stále v dobrém stavu. Oba obrazy, tedy Picassovo „Tête“ a Chagallův „L’homme en prière“, byly ukradeny sběrateli umění v Tel Avivu v Izraeli v roce 2010. Aktuálně mají hodnotu 900 000 dolarů. Belgický státní příslušník je nyní nabízel k prodeji. Hlavní podezřelý byl údajně již zatčen. Před více než 13 lety byly rovněž ukradeny šperky v hodnotě 680 000 dolarů. Ty ale nebyly zatím nalezeny, informoval server televize CNN.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, Al Jazeera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: