Top hledané
Výsledky (0)
Letošní Cenu Karla Velikého obdrží podle organizátorů Zelenskyj a ukrajinský lid

Ranní ptáče: Na ukrajinského prezidenta čeká evropská cena. Covid posílil v Americe práci z domova

Radek Polák
10. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Válka na Ukrajině již trvá více než rok

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má na ceremonii plánované na 14. května dostat Cenu Karla Velikého, kterou dostávají osobnosti s mimořádnými zásluhami o jednotu Evropy. Podíl těch, kteří ve Spojených státech pracují z domova, se v době koronaviru zvýšil z 5,7 na 17,9 procenta. Výrazné je to především u mladých lidí.

Zelenskyj má dostat Cenu Karla Velikého

Volodymyr Zelenskyj se v polovině května zřejmě podívá poprvé také do Německa, kde by si měl převzít Cenu Karla Velikého, kterou od roku 1950 uděluje město Cáchy osobnostem s mimořádnými zásluhami o jednotu Evropy.

Svou účast na ceremonii v korunovačním sále cášské radnice už potvrdila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a spolkový kancléř Olaf Scholz. Oba by měli vystoupit s projevy. Podle portálu Novinky.cz se spekuluje rovněž o účasti šéfa Elysejského paláce Emmanuel Macrona, polského prezidenta Andrzeje Dudy.

Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m
Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m, Praha 8

Koronavirus zvýšil zájem Američanů o práci z domova

Lidé, kteří pracovali během nejhorší části pandemie COVID-19 z domova, jsou prý mladší a lépe vzdělaní. Tvrdí to alespoň průzkumu amerického úřadu pro sčítání lidu, jak napsala agentura AP.

Podíl pracovní síly ve Spojených státech z domova se mezi roky 2019 a 2021 kvůli koronavirovým omezením zvýšil z 5,7 na 17,9 procenta. Podíl pracujících z domova ve věku 25 až 34 let v uvedeném období přitom vzrostl z 16 na 23 procenta a podíl černochů pak ze 7,8 na 9,5 procenta. U Asiatů to znamenalo posílení z 5,7 na 9,6 procenta.

Otevřít v galerii (4)
Covid změnil pracovní návyky řady lidí
Covid změnil pracovní návyky řady lidíZdroj: Pixabay

Muskův Starship je připravený letět do vesmíru

Dlouho očekávaný start rakety nové generace Starship podnikatele Elona Muska se blíží. Nové raketa je připravená na startovací rampě v americkém Texasu. Měla by startovat během příštího týdne, ovšem na svou cestu stále nemá licenci, uvedly Novinky.cz. Raketa bude poháněna 33 raketovými motory Raptor, které spalují kapalný metan a kyslík. Vysoká je 120 metrů.  Poprvé by se tak mohla Muskova společnost SpaceX zařadit mezi týmy, které jsou schopny orbitálního letu kolem planety Země. 

Otevřít v galerii (4)
Musk má ambice dobýt vesmír
Musk má ambice dobýt vesmírZdroj: Pixabay

Fotbalisté Sparty se dostali přes Slavii

Fotbalová Sparta vyhrála v neděli na hřišti posledních Pardubic 2:0, v nejvyšší soutěži triumfovala podeváté za sebou a posunula se poprvé do čela tabulky o dva body před městského rivala Slavii, s níž se utkají příští sobotu. Fotbalisté Slavie totiž jen remizovali 1:1 v Mladé Boleslavi.

Máme za sebou povedenou sérii výsledků a výkonů. Dodá vám to dobrý pocit, že jsme tam, kde chceme být. Pořád ale v lize zbývá odehrát dost zápasů, devět. Bude to složitý boj, ale uděláme všechno pro to, abychom dosáhli našeho největšího cíle,"

řekl k tomu trenér Sparty pro Ceskenoviny.cz. Ta od říjnové porážky na Slavii 0:4 neprohrála 16 soutěžních utkání v řadě. 

Otevřít v galerii (4)
Sparťanský trenér má důvod k radosti
Sparťanský trenér má důvod k radostiZdroj: Profimedia

Jihokorejci se snaží nízkou porodnost vyřešit odkladem vojny

Vláda v jižní Koreji přemýšlí nad alternativním způsobem, jak by muži mohli své vlasti sloužit: pořídit si tři děti, než jim bude třicet let. Země se totiž dlouhodobě potýká s nízkou porodností a tamní vláda se snaží přijít na to, jak odvrátit hrozící demografickou katastrofu, uvedly Lidovky.cz.

Porodnost v Jižní Koreji v minulém roce znovu klesla a zůstává nejnižší na světě. Na jednu ženu v plodném věku tu loni připadalo 0,78 dítěte, o rok dřív to bylo 0,81. V Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD, jež sdružuje rozvinuté státy světa, je Jižní Korea jedinou zemí, kde je míra porodnosti nižší než jedno dítě na ženu v reprodukčním věku.

Otevřít v galerii (4)
Jihokorejská města trápí nízká porodnost
Jihokorejská města trápí nízká porodnostZdroj: Pixabay

Zdroje: Novinky.cz, Ceskenoviny.cz, Lidovky.cz, AP

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze