Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče

Ranní ptáče: Návrat soukromé posádky z vesmíru. Start špionážní družice KLDR selhal. Hraje se finále Evropské ligy

Barbora Večeřová
31. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Návrat astronautů

Po devíti dnech se vrátila soukromá posádka z vesmíru. Evropská unie kvůli intenzitě požárů ohlásila, že zdvojnásobí na léto hasičskou flotilu. V Budapešti se dnes večer odehraje finále fotbalové Evropské ligy. A oba finalisté mají o co hrát. 

Návrat soukromé posádky z vesmíru

Na Zemi se dnes po devíti dnech ve vesmíru bezpečně vrátila čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2), napsaly Novinky s odkazem na agenturu AP. Astronauti se vypravili k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), od které se odpojili v úterý odpoledne. K ISS mise zamířila na začátku minulého týdne, na stanici pak prováděla vědecké experimenty. Jde o druhou soukromou cestu, první se pod názvem Ax-1 uskutečnila v dubnu 2022. 

 

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

EU zvýší na léto počty hasičů

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom ČTK.

 

Hraje se finále Evropské ligy

Fotbalisté AS Řím a Sevilly se dnes v Budapešti utkají o trofej pro vítěze Evropské ligy. Fotbalisté Říma mohou zkompletovat double a navázat na loňské vítězství v premiérovém ročníku Evropské konferenční ligy. Španělský tým bude chtít potvrdit pozici nejúspěšnějšího mužstva v historii soutěže. Finálový duel začne v Puskás Aréně ve 21:00, píše ČTK

Otevřít v galerii (1)
Týmy se v Budapešti připravují na finále Evropské ligy
Týmy se v Budapešti připravují na finále Evropské ligyZdroj: Profimedia

Zemětřesení na Novém Zélandu

Novozélandské Aucklandské ostrovy dnes zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně, uvedlo evropské seismologické středisko EMSC. Ohnisko leželo v hloubce deseti kilometrů, Novozélandské úřady nevydaly varování před vlnou tsunami ani bezprostředně neohlásily žádné škody, píší Novinky.

 

KLDR odpálila špionážní družici, neúspěšně

Severní Korea odpálila do vesmíru svou vojenskou špionážní družici. První pokus od roku 2016 ale skončil neúspěchem, když se porouchal druhý stupeň rakety nesoucí satelit a systém se zřítil do Žlutého moře, píše agentura Reuters.KLDR už dříve oznámila, že se pokusí o testovací start vojenského průzkumného satelitu. Start družice se nicméně nezdařil kvůli nestabilitě raketového motoru a palivového systému, jednalo se již o šestý pokus od roku 2016. 

 

Zdroje: ceskenoviny.cz, novinky.cz, reuters.com 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze