Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: O svátcích lze nakoupit i ve velkých obchodech. Papežovo zdraví nezpůsobí jeho odstoupení. Největší únik dat v historii.

Radek Polák
05. července 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Papež František

Navzdory svátečním dnům můžeme vyrazit na nákupy jak do hypermarketů, tak dalších velkých prodejen. Papež František prý kvůli svým zdravotním problémům odstupovat zatím nehodlá. Čínský hacker hlásí největší únik dat v historii.

Větší obchody zůstávají o svátcích otevřené

Obchody jsou na státní svátky 5. a 6. července většinou otevřené. Podle mluvčí společnosti Globus Anety Turnovské je zájem zákazníků o nákupy v tyto dny zpravidla srovnatelný s pracovními dny. Naopak mluvčí firmy Kauflandu Renata Maierl tvrdí, že intenzita nákupů je spíše nižší.

Útery a středa nejsou mezi vybranými v zákoně o prodejní době, jenž nařizuje, na které státní svátky musejí být prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřené. Omezení prodeje o vybraných svátcích ve větších prodejnách platí od konce roku 2016. Velké obchody musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1
Otevřít v galerii (4)
Obchody zůstávají otevřené
Obchody zůstávají otevřenéZdroj: Pixabay

Papež prý zatím kvůli zdraví nerezignuje

Papež František vyloučil, že by se v brzké době chystal rezignovat. Pokud by mu ale zdraví znemožnilo řídit katolickou církev, tak by na svůj post abdikoval, jak se vyjádřil.

Některá média, například deník The Washington Post, v posledních týdnech uváděla, že by papež mohl podal rezignaci. Podle tisku tomu mohla napovídat plánovaná srpnová návštěva města L´Aquila, kde je pochován papež Celestýn V.

O Františkově abdikaci se spekulovalo již loni v létě, když se hlava katolické církve podrobila operaci střeva. V posledních měsících měl papež problém s chůzí a několikrát se na veřejnosti objevil na kolečkovém křesle. 

Dny nezávislosti přinesly na předměstí Chicaga mrtvé a zraněné

V průvodu k oslavám Dne nezávislosti na předměstí Chicaga se včera střílelo. Po střelbě zůstalo nejméně šest mrtvých a 24 zraněných. Kolem 20 lidí skončilo v nemocnici. Policie proto vyzvala obyvatele města, aby zůstali doma. Průvod ve městě Highland Park na předměstí Chicaga se náhle zastavil, když se asi deset minut po jeho začátku ozvala střelba a stovky lidí utíkaly do bezpečí, uvedl list Chicago Sun-Times. 

Otevřít v galerii (4)
Útok v Chicagu si vyžádal oběti na životech
Útok v Chicagu si vyžádal oběti na životech Zdroj: Pixabay

Nadějné filmové scénáře oceněny v Karlových Varech

Filmová nadace rozdělila na festivalu v Karlových Varech 730 000 korun pro zajímavé scénáře. S příběhem nazvaným Les v hlavní kategorii uspěli scénáristé Petr Kazda a Tomáš Weinreb a získali nejvyšší odměnu 250 000 korun. Ve stejné kategorii porota ocenila rovněž Pavla Gottharda a Viktora Polesného.

"K vytvoření scénáře mě vedla doba, je to několikátý můj příběh, který se zabývá manipulací. Dance macabre je o dvou lékařích, kteří jsou povoláni k umírajícímu (Klementu) Gottwaldovi. Je tam mnoho dramatických situací a zároveň to popisuje 50. léta, kdy společnost byla blbá a zmanipulovaná, a dneska, jak se na to dívám, se blížíme k něčemu podobnému,"

řekl o svém scénáři Polesný.

Otevřít v galerii (4)
Ve Varech oceněni mladí scénáristi
Ve Varech oceněni mladí scénáristiZdroj: Pixabay

Největší únik dat v historii, tvrdí čínský hacker

Podle čínského hackera, který vystupuje pod přezdívkou „ChinaDan“, došlo k jednomu z největších úniků dat v historii. Od šanghajské policie prý získal osobní údaje miliardy čínských občanů. Hacker na fóru Breach Forums měl za 10 bitcoinů nabídnout do prodeje více než 23 terabajtů dat, což odpoví zhruba částce 200 000 dolarů.

Databáze obsahuje informace o miliardě čínských obyvatel a policejních záznamech, včetně jména, adresy, místa narození, čísla občanských průkazů, čísla mobilního telefonu, všech podrobností o trestných činech a dalších případech,“

bylo uveřejněno ve zmiňovaném internetovém příspěvku.

Otevřít v galerii (4)
Došlo k jednomu z největších úniků dat v historii
Došlo k jednomu z největších úniků dat v historii Zdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, IDnes.cz, Novinky.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze