Top hledané
Výsledky (0)
Státníci se připravovali na boje s předstihem

Ranní ptáče: O válce na Ukrajině věděly tajné služby od podzimu. Daň z mimořádných zisků může dopadnout i na banky.

Radek Polák
17. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Biden o válce informoval s předstihem i Ukrajinu

Díky informacím americké tajné služby byl ruský záměr dobýt Ukrajinu diskutován na nejvyšších místech již od loňského října. Plán prezidenta Putina počítal s rychlým ovládnutím většiny území. Kvůli pomoci domácnostem by mohla česká vláda zavést daň z mimořádných zisků jak na energetické firmy, tak banky.

 

Biden byl prý o plánu ruské okupace informován již loni na podzim

O plánech chystané ruské invaze na Ukrajinu věděl údajně americký prezident Joe Biden již loni v říjnu. Zdrojem zpráv byl tehdy poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, který vycházel z tajných plánů ruského vedení. Materiály získaly tajné služby špionáží ruských státních a vojenských elit. Infomován o tom byl také ukrajinský prezident.

Pokud by Kyjev předem varoval ukrajinské občany před možností ruské invaze, rozšířila by se na Ukrajině panika a Rusko by zemi ovládlo v řádu dní, řekl k tomu Zelenskyj.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Ruský vojenský plán počítal s obsazením většiny Ukrajiny a bleskovou válkou. Agresorovi se ale dobýt Kyjev v prvních dnech invaze nepodařilo.

 

Daň z mimořádných zisků také pro banky

Nová daň z mimořádných zisků, kterou zvažuje vláda, by se nemusela týkat pouze energetických firem, ale i bank.

Státu by to mohlo příští rok přinést necelých 60 miliard korun navíc. Využít by se mohly například na pomoc firmám a domácnostem s rostoucími výdaji na energie.

Pro příští rok na pomoc firmám a domácnostem vyčlenil Fialův kabinet 50 miliard korun.

"Pokud by mimořádné příjmy byly v této výši, je logické, že se použijí na tyto mimořádné výdaje,“

uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Otevřít v galerii (4)
Banky mohou přijít kvůli nové dani o další zisky
Banky mohou přijít kvůli nové dani o další zisky Zdroj: Pixabay

Podle Navalného jsou sankce nedostatečné

Vězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj včera na sociálních sítích kritizoval jako nedostatečné západní sankce uvalené na ruské oligarchy po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Na sankčním seznamu Evropské unie Navalnyj například postrádá generálního ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexeje Millera a upozorňuje, že mezinárodním postihům se dosud vcelku úspěšně vyhýbá také jeden z nejbohatších Rusů Vladimir Potanin.

"Jsme svědky silných vyjádření lídrů, ale rozhodnutí někde váznou,"

napsal Navalnyj o přijímání sankcí. Západní představitelé by podle něj měli přestat s "nekonečnými" řečmi a začít jednat.

Otevřít v galerii (4)
Sankce na Rusko nejsou podle tamního opozičního politika Navalného dostatečné
Sankce na Rusko nejsou podle tamního opozičního politika Navalného dostatečnéZdroj: Pixabay

Korupce v čínském fondu pro čipy

Vedení největšího čínského investičního fondu pro čipy a polovodiče je obviňováno a vyšetřováno z korupce. Fond měl sloužit ke zvýšení technologické nezávislosti Číny na Západu. Již předtím přitom zkrachoval tamní čipový gigant Tsinghua Unigroup.

Čínské úřady uvedly, že „ze závažného porušení disciplíny a zákonů“ podezírají kromě současného zástupce ředitele SINO IC Capital Yanga Zhengfana také bývalého ředitele Du Yanga. Ten spravoval aktiva Velkého fondu. Ústřední komise pro disciplinární inspekci vyšetřuje rovněž dvojici bývalých investičních manažerů Janga Čeng-Fana Liou Janga.

Otevřít v galerii (4)
Korupce v Číně kvete, týká se i byznysu s čipy
Korupce v Číně kvete, týká se i byznysu s čipyZdroj: Pixabay

Kotě zastavilo dopravu v metru

Mezi stanicemi Florenc a Pražského povstání na lince C pražského metra byl v úterý krátce před 23. hodinou pozastaven provoz. Důvodem bylo zjištění, že se v tunelu pohybuje zatoulané kotě. V úseku Florenc - Pražského povstání byla proto postupně nasazena náhradní autobusová doprava X-C. V úsecích Háje - Pražského povstání a Florenc - Letňany byl ale provoz standardní.

"Zásah složek integrovaného záchranného systému - kotě v tunelu metra,”

informoval pražský dopravní podnik k této mimořádné události. Práce skončily 20 minut po půlnoci, tedy v době ukončení provozu metra.

Otevřít v galerii (4)
Doprava na části trasy pražského metra byla zastavena
Doprava na části trasy pražského metra byla zastavenaZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, The Washington Post

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze