Top hledané
Výsledky (0)
Zmanipulovaná referenda projednají světoví diplomaté

Ranní ptáče: OSN se bude nejspíše zabývat referendy na okupované Ukrajině. Pražská zoo otevírá další pavilon

Radek Polák
28. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
OSN se snaží řešit ukrajinskou krizi zatím marně

Rezoluce, kterou má projednávat OSN, vyzve členské státy, aby neuznaly jakoukoli změnu statutu Ukrajiny a také zavazuje Rusko, aby stáhlo z okupovaných území své vojáky. Šestičlenná skupina goril a další druhy opic se mají stát atrakcí nového pavilonu Rezervace Dja, který se od nynějška stává součástí areálu pražské zoo.

 

 

OSN bude projednávat ruská pseudoreferenda

Spojené státy předloží Radě bezpečnosti OSN ke schválení rezoluci odsuzující hlasování na Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny, která tamní proruské úřady označují za referenda o připojení k Rusku.

"Ruská fingovaná referenda, pokud budou akceptována, otevřou Pandořinu skříňku, kterou nebudeme moci zavřít,"

uvedla americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

Rada bezpečnosti, která se letos kvůli dění na Ukrajině setkala více než dvacetkrát, nebyla ale zatím schopna podniknout významný krok, protože Rusko je jejím stálým členem s právem veta, společně s USA, Francií, Británií a Čínou. Proto je také prakticky jisté, že Rusko bude novou rezoluci vetovat.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Pražská zoo nabídne ode dneška i nový pavilon goril

Návštěvníkům pražské zoologické zahrady se ve středu otevírá nový pavilon goril, který nese název Rezervace Dja. Lidé se mohou těšit na zvířecí obyvatele pavilonu i atmosféru tropického deštného pralesa.

Poprvé se v Praze veřejnosti představí zároveň i gorilí samice Duni, dcera slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v České republice.

Expozice s názvem Rezervace Dja patří k největším výstavním plochám v zoologické zahradě v pražské Troji. Výstavba pavilonu, která začala na podzim 2019, stála asi 262,3 milionu korun. 

Otevřít v galerii (4)
Gorily získávají v zoo další prostor
Gorily získávají v zoo další prostor Zdroj: Pixabay

Rusko dodá se slevou islamistům z Talibánu energie a obilí

Tálibán podepsal s Ruskem předběžnou dohodu o dodávkách benzinu, nafty, plynu a obilí do Afghánistánu. Jde o první velkou mezinárodní ekonomickou dohodu Tálibánu od doby, kdy se minulý rok v srpnu vrátil v Afghánistánu k moci.

Rusko nabídlo tálibánské vládě slevu na komodity oproti jejich průměrným globálním cenám. Chystaný kontrakt by mohl pomoci radikálnímu islamistickému hnutí zmírnit izolaci, která ho odřízla od mezinárodního bankovního systému. Žádná země světa přitom oficiálně vládu Tálibánu neuznává.

Otevřít v galerii (4)
Talibánu podalo pomocnou ruku Rusko
Talibánu podalo pomocnou ruku RuskoZdroj: Pixabay

Avatar vládne světovým i českým kinům

Poté, co se 13 let staré sci-fi Avatar vrátilo minulý týden na plátna kin ve vylepšené verzi, se tomuto dílu režiséra Jamese Camerona se mezi čtvrtkem a nedělí uplynulého týdne podařilo prodat vstupenky za celkem 30,5 milionu dolarů, tedy asi 779 milionů korun. Z pohledu globálních čísel tím porazil jak o týden dříve uvedené akční drama Válečnice, tak očekávanou novinku To nic, drahá s Harrym Stylesem a Florence Pugh.

V Česku za jeho zhlédnutí diváci zaplatili celkem 4,1 milionu korun, což bylo nejvíce ze všech snímků. Avatar je u nás druhým nejvýdělečnějším filmem. Prvenství patří Bohemian Rhapsody.

Otevřít v galerii (4)
Film Avatar se stal po světě již doslova celospolečenským fenoménem
Film Avatar se stal po světě již doslova celospolečenským fenoménemZdroj: Pixabay

Podle státní zástupkyně patří herec Alec Baldwin před soud

Kvůli nehodě, při které Alec Baldwin při natáčení filmu Rust zastřelil svou kolegyni, kameramanku Halynu Hutchinsovou, je pravděpodobné, že tento slavný herec nakonec opravdu také půjde před soud. Tvrdí to nyní alespoň státní zástupkyně okresu Santa Fe Mary Carmack-Altwiesová.

Baldwin však vinu opakovaně odmítá. Nedávno dokonce řekl, že je velmi nepravděpodobné, že bude v případu nakonec stíhán.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

K incidentu došlo loni v říjnu na ranči v Novém Mexiku, kde Baldwin nacvičoval scénu, ve které měl tasit revolver. Zbraň tehdy byla ovšem nabitá.

Otevřít v galerii (4)
Herec Baldwin se po neštěstí brání soudnímu stíhání
Herec Baldwin se po neštěstí brání soudnímu stíháníZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, Novinky.cz, Czechcrunch.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze