Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Osobností roku 2021 je Elon Musk. Očkování u zubaře nebo v lékárně. Sníh ohrožuje tygry

Kateřina Ostrejšová
14. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Elon Musk

Dobré ráno všem ranním ptáčátkům. Máme tu úterý a s ním i přehled aktuálních informací, bez kterého přeci nemůže být váš začátek dne kompletní. Tak jdeme na to! 

Praha bude více chránit své zaměstnance oznamující protiprávní jednání 

Otevřít v galerii (3)
Skupina lidí v kanceláři
Skupina lidí v kanceláři Zdroj: Unsplash

V návaznosti na směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU), která se týká ochrany osob oznamujících porušení práva Unie, plánuje hlavní město přijmout hned několik konkrétních opatření. Ta umožní oznamovatelům z řad zaměstnanců současných i bývalých podat bezpečně oznámení a získat na něj reakci. K 17. prosinci 2021 vydané nařízení ředitele Magistrátu hl. m. Prahy zajistí naplnění těchto závazků. 

Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5

Směrnice upravuje postup při tzn. whistleblowingu, kdy oznamovatel (whistleblower) upozorňuje na protiprávní jednání, které má znaky trestného činu či přestupku, a zároveň na jakékoliv porušení předpisů v zákonem vymezených oblastech, jako je například ochrana prostředí, finanční záležitosti nebo ochrana zdraví, o které se dozvěděl v souvislosti s prací nebo obdobnou činností. Whistleblower tedy svým oznámením může ochránit veřejný zájem. 

Očkování u zubaře nebo v lékárně. Návrh schválila vláda 

Vláda schválila změnu zákona, která umožní očkovat proti onemocnění COVID-19 také v ordinacích zubních lékařů nebo v lékárnách. Reaguje tak na návrh iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Změna nyní míří do řádného legislativního procesu. Vláda také schválila zjednodušení systému vystavování žádanek o potvrzovací PCR test po pozitivním antigenním samotestu, a to v rámci preventivního testování ve škole nebo v zaměstnání. 

Praha vybrala dodavatele stavebních prací Malostranského náměstí 

Praha udělala další důležitý krok v rekonstrukci jednoho z hlavních pražských náměstí. Rada hl. města schválila dodavatele stavebních prací. Vítězem výběrového řízení se stala společnost Gardenline s.r.o. Přípravy na rekonstrukci Malostranského náměstí se podařilo dotáhnout do finále, projekt má stavební povolení a s proměnou by se mělo začít již na jaře roku 2022. 

Nominace Grammy 2022: O sošky se poperou Billie Eilish, Olivia Rodrigo i Justin Bieber  

Otevřít v galerii (3)
Jon Batiste
Jon Batiste Zdroj: Profimedia

Ceny Grammy patří mezi nejprestižnější ocenění v hudebním průmyslu, na příští rok jsou naplánovány na 31. ledna v Los Angeles. Největší šanci uspět má popový muzikant s jazzovou průpravou Jon Batiste, který je nominovaný hned v jedenácti kategoriích. Osm nominací mají Justin Bieber a zpěvačky Doja Cat a H.E.R. Sedm nominací mají zpěvačky Billie Eilish a Olivia Rodrigo. Dvě nominace získal šestinásobný držitel Grammy Vince Mendoza za dvě skladby z desky Freedom Over Everything, kterou nahrál společně s Českým národním symfonickým orchestrem. Kdo podle vás vyhraje album roku? 

Časopis Time označil za osobnost roku 2021 Elona Muska 

Osobností letošního roku je podle časopisu Time všestranný vizionář Elon Musk. Elon Reeve Musk je americký podnikatel, inženýr a filantrop. Založil kosmickou společnost SpaceX a stál u vzniku automobilky Tesla, kterou nyní jako CEO řídí. 

Vysoké vrstvy sněhu ohrožují chráněné tygry ussurijské, hladoví a jsou snadnějším terčem pytláků 

Neobvykle velké množství sněhu na ruském Dálném východě ohrožuje tygry ussurijské, největší kočkovité šelmy. Kvůli vysoké vrstvě sněhové pokrývky mají tygři, ale i další živočichové jako srny, jeleni sika nebo divočáci problém najít potravu. Podle agentury DPA na to upozornil Světový fond na ochranu přírody. Této nepříznivé situace už využili pytláci a vyrazili na ilegální lov. 

Premiér Babiš se v Budapešti zúčastnil summitu předsedů vlád V4 s francouzským prezidentem 

Otevřít v galerii (3)
Andrej Babiš
Andrej Babiš Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Předseda vlády ČR Andrej Babiš se v pondělí 13. prosince v Budapešti zúčastnil summitu předsedů vlád V4 s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Hlavními tématy jednání byly priority nadcházejícího francouzského předsednictví v Radě EU, klimatická a energetická politika a migrace a ochrana vnějších hranic EU. 

Olympijské hry v Paříži zahájí netradičně velkolepá přehlídka na Seině 

Zahajovací ceremoniál olympijských her v Paříži se v roce 2024 uskuteční místo na stadionu netradičně v srdci francouzské metropole. Podle plánů, které dnes zveřejnil organizační výbor, poplují sportovci, funkcionáři a další hosté na více než 160 lodích po Seině. Přehlídku budou moci z břehů ve zhruba šestikilometrovém úseku mezi Pont d'Austerlitz a Pont d'Iena sledovat fanoušci zdarma. Očekává se, že si 26. července 2024 podívanou na nábřežích nenechá ujít až 600.000 diváků. 

To je od nás z ranního přehledu pro dnešek vše, mějte krásný den a uvidíme se zase zítra. Posíláme slova Oshy:  

“Každá chyba je příležitostí se něčemu naučit.“ 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze