Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Povinné sčítání lidu se blíží. Islandská sopka se zklidňuje. Woods má po nehodě důvod ke štěstí

Šárka Peková
21. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Tiger Woods

Nedělní ráno přináší i spoustu novinek z domova a ze světa. Povinné sčítání lidu v České republice se nezastavitelně blíží. Golfista Tiger Woods je šťastný z návratu domů po těžké autonehodě. A také Islanďané mají důvod k radosti - sopka Fagradalsfjall nedaleko Reykjavíku se podle vědců uklidňuje!

Povinné sčítání lidu v Česku se blíží

Otevřít v galerii (5)
Vyplňování formuláře
Vyplňování formulářeZdroj: Freepik

Od příští soboty 27. března začíná po 10 letech pravidelně sčítání lidu, které je povinné a musí se ho zúčastnit i cizinci s dlouhodobějším pobytem v Česku. Za neposkytnutí údajů hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

Organizátoři uklidňují, že nepůjde o nic složitého ani časově náročného, přitom ale odpovědi pomohou získat řadu cenných údajů, jež mohou být i impulsem některé věci zlepšit. A na jaké otázky byste se měli připravit? V rámci pravidelného sčítání lidu musí každý odpovědět na otázky ohledně pobytu, zaměstnání a dětí. Letos se však bude vyplňovat zhruba o polovinu méně údajů než v roce 2011, část dat totiž statistici získají z registrů.

Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113
Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113, Praha 1

Poprvé bude sčítání probíhat převážně online, přes počítač nebo chytrý telefon. Možností samozřejmě zůstávají i papírové formuláře, odhaduje se však, že ty použije sotva třetina lidí. Formuláře bude možné posílat elektronicky, a to od příští soboty 27. března až do pátku 9. dubna. Vyplnit se pak dají na webu www.scitani.cz či v mobilní aplikaci Sčítání21. Lidé, kteří se nesečtou přes internet, budou muset od 17. dubna do 11. května vyplnit papírový formulář.

Letní prázdniny v zahraničí jsou pro Brity nepravděpodobné

Otevřít v galerii (5)
Dovolená u moře
Dovolená u mořeZdroj: Unsplash/Gerson Repreza

Vědec z vládního poradního orgánu Dr. Tildesley uvedl, že letní prázdniny u moře jsou pro Brity extrémně nepravděpodobné, protože existuje riziko, že cestující přinesou varianty koronaviru zpět do Velké Británie.

„Myslím si, že podstupujeme skutečné riziko, pokud začneme mít v zámoří mnoho lidí, například v červenci a srpnu bude větší pravděpodobnost, že se přivede více těchto nových variant zpět do země. To, co je opravdu nebezpečné, je, když ohrozíme naši očkovací kampaň tím, že budeme mít ty varianty, u nichž vakcíny nefungují tak efektivně,“

uvedl doktor Mike Tildesley.

Zahraniční dovolená v současné době není povolena a vracející se cestující musí do karantény. Lidé mohou v současné době cestovat do zahraničí pouze z důvodu jako je vzdělání nebo práce, přičemž všichni musí vyplnit formulář „Prohlášení k cestování“ s uvedením platného důvodu pro opuštění země.

Vládní pracovní skupina bude 12. dubna informovat předsedu vlády s podrobnostmi o tom, kdy a jak lze obnovit mezinárodní cestování. Podle aktuální cestovní mapy pro zmírnění omezení je nejčasnější datum, kdy by lidé v Anglii mohli dovolenou v zahraničí, 17. května.

Islandský vulkán Fagradalsfjall se zklidňuje

Otevřít v galerii (5)
Erupce Sopky
Erupce SopkyZdroj: Unsplash/ Shawn Apple

Zdá se, že sopka Fagradalsfjall, která vybuchla v pátek večer poblíž islandského hlavního města Reykjavíku, podle vědců ustupuje. Láva začala v pátek vytékat trhlinou v zemské kůře a řada malých fontán ozářila noční oblohu jasně červenou barvou. Erupce Fagradalsfjall však nevypálila mnoho popela, takže se neočekává zastavení leteckého provozu v celé Evropě, jako tomu bylo v roce 2010 během erupce sopky Eyjafjallajökull. Největší hrozbou je v současnosti znečištění vypouštěnými plyny a obyvatelé v okolí byli požádáni, aby nechali zavřená okna.

"V současné době se neočekává, že by znečištění plynem způsobovalo lidem větší nepohodlí, s výjimkou blízkého zdroje erupce. Emise plynu budou pečlivě sledovány,"

uvedl Islandský meteorologický úřad (IMO).

Islanďané se připravovali na erupci několik týdnů poté, co ostrovní národ zaznamenal více než 50 000 nedávných zemětřesení, z nichž některá z nich dosáhly síly až 5,7 stupně. Meteorologové uvedli, že erupce byla malá a nikdo nebyl v nebezpečí. V této oblasti se však jedná o první erupci po 800 letech.

Britney Spears sdílela video, které jí připomnělo, že umí zpívat

Otevřít v galerii (5)
Britney Spears
Britney SpearsZdroj: Profimedia.cz
Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

O novém dokumentu Osvoboďte Britney Spears (Framing Britney Spears) mluví celý svět a všichni ví, že zpěvačka odmítá dál vystupovat, pokud bude jejím opatrovníkem vlastní otec, s kterým podle médií nemá příliš dobré vztahy. Včera sdílela 39letá zpěvačka na svém Instagramu videozáznam ze Singapuru, který jí poslala její matka a na kterém sama zpívá píseň od skupiny Jets „You Got It All“. Jedná se u jednu z prvních cest ve zpěvaččině kariéře, které absolvovala sama.

„Bože ... moje máma mi to poslala a připomněla mi, že umím zpívat!!!!“

komentovala příspěvek Britney Spears a dodala, že jí máma Lynn Spears k tomuto videu napsala, že musí znovu začít zpívat. Zpěvačka Elle King také sdílela své vlastní pozitivní poselství a dodala:

„ZPĚT PRO NÁS BRIT! Milujeme tě tak moc.“

V sekci komentářů tohoto příspěvku najdete od fanoušků Britney vřelá přání, aby začala opět zpívat. Tak uvidíme, snad se jejího velkého návratu na pódium opět dočkáme!

Tiger Woods je šťastný z návratů domů

Otevřít v galerii (5)
Tiger Woods
Tiger WoodsZdroj: Profimedia.cz

Golfista Tiger Woods je šťastný, že se vrátil domů po automobilové havárii, kvůli níž musel strávit téměř 3 týdny v nemocnici. Podle informací má stále bolesti, ale je v dobré náladě.

"Existuje rehabilitační plán, na který se zaměřuje. Ví, že má velké štěstí, že je naživu. Oceňuje, že má přístup ke skvělé lékařské péči. Má skvělý přístup a soustředí se jen na své uzdravení,“

informoval zdroj americká média.

45letý Woods byl 23. února ráno v Kalifornii účastníkem vážné autonehody. Woods jel z kopce příliš velkou rychlostí, přeletěl svodidla a s autem sjel ze svahu do rokle, přičemž cestou narazil do stromu. Slavný golfista byl okamžitě hospitalizován a podstoupil urgentní operaci. Nejkritičtěji na tom byla oblast pravé dolní končetiny. 

To je od nás pro tuto chvíli vše. A během ranní kávy si připomeneme slova zmiňované zpěvačky Britney Spears, která řekla:

"Vždy existuje způsob. Kde je vůle, tam je cesta. Musíte věřit."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze