Top hledané
Výsledky (0)
Ruská raketa Sojuz vynesla na oběžnou dráhu Země nejméně devět družic

Ranní ptáče: Rusko do vesmíru vyslalo zbraň schopnou kontrolovat či ničit jiné satelity. Londýn hlásí smrt muže obviněného ze špionáže pro hongkongské zpravodajské služby

Radek Polák
22. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Špionáž se nevyhýbá ani vesmíru

Rusko umístilo do vesmíru družici Kosmos 2576. Ta je na stejné oběžné dráze jako satelit provozovaný americkou vládou. Jedná se nejspíše o ruskou taktiku vypouštění družic do blízkosti amerických špionážních satelitů. Britská policie řeší úmrtí muže, který byl obviněný z údajné špionáže pro hongkongské zpravodajské služby.

Rusko vypustilo družici schopnou ničit jiné satelity

Rusko minulý týden umístilo družici, která podle amerických tajných služeb představuje zbraň schopnou kontrolovat či ničit jiné satelity. Obíhat bude poblíž amerického vládního satelitu, informoval portál Ceskenoviny.cz

Ruská raketa Sojuz odstartovala 16. května z kosmodromu Pleseck v Archangelské oblasti na severu země a vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země nejméně devět družic. Mezi nimi byla družice Kosmos 2576, což je typ ruské vojenské vesmírné lodi.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

„Dospěli jsme k závěru, že se pravděpodobně jedná o zbraň proti vesmírným cílům, která je zřejmě schopná zaútočit na jiné družice na nízké oběžné dráze Země,"

řekla k tomu mluvčí amerického vesmírného velitelství.

Brit obviněný ze špionáže byl nalezen mrtvý

Muž obviněný britskou policií z údajné špionáže pro hongkongské zpravodajské služby byl nalezen mrtvý v parku u Londýna. Jednalo se o Matthewa Tricketta, jak uvedla CNN. Ten byl spolu s dalšími dvěma podezřelými nařčen z trestných činů souvisejících s ohrožením národní bezpečnosti. Všichni tři byli propuštěni na kauci a měli se pravidelně hlásit na policejní stanici. Čínské velvyslanectví obvinění odsoudilo a odmítlo. Trickettova rodina v prohlášení řekla britskému listu The Times:

„Truchlíme nad ztrátou velmi milovaného syna, bratra a člena rodiny.“

Otevřít v galerii (1)
V londýnském parku se našla mrtvola muže
V londýnském parku se našla mrtvola mužeZdroj: Pixabay

Velvyslanectví USA odmítá zaplatit za vjezd do centra

Podle organizace Transport for London, která dohlíží na rozsáhlou dopravní síť britské metropole, odmítá americké velvyslanectví zaplatit více než 18,6 milionu dolarů z nezaplacených poplatků. Místo toho požaduje diplomatickou imunitu.

Poplatek byl zaveden v roce 2003 s cílem omezit dopravu a znečištění v centru města. Řidiči jsou povinni mezi 7:00 ráno a 18:00 podvečer platit denní poplatek 19 amerických dolarů. Transport for London ve svém aktuálním prohlášení uvedla, že „tlačí na to, aby byla celá záležitost projednána u Mezinárodního soudního dvora“, jak napsal server televize CNN.

Kvůli horku padají v Mexiku opice mrtvé ze stromů

Mexiku hlásí tak vysoké teploty, že zde vřešťani padají mrtvé ze stromů. Nejméně 83 těchto středně velkých opic, které jsou známé svým řvoucím hlasitým voláním, bylo nalezeno mrtvých ve státě Tabasco na pobřeží Mexického zálivu. Ostatní byli zachráněni místními obyvateli. Někteří pak byli převezeni k veterináři, který bojoval o jejich záchranu, uvedla agentura AP.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, AP

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: