Top hledané
Výsledky (0)
Přes 7 miliard korun už vydalo Rusko na financování zahraničních politiků

Ranní ptáče: Rusko se snaží ovlivnit politiku v cizích zemích. Škoda Karoq nejlepší ojetinou v Británii.

Radek Polák
14. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Putin tlačí i na politiky v zahraničí

Moskva se snaží získat vliv v zahraničí. Putin tak usiluje "o manipulaci uvnitř demokracií". Škoda Karoq je podle motoristického magazínu Auto Express nejlepší ojetinou a současně i nejlepším kompaktním SUV ve Velké Británii. Zanechala za sebou třeba i Citroën a Volvo.

 

Obří ruské výdaje na ovlivňování politiků z jiných zemí

Rusko vydalo od roku 2014 na financování zahraničních politických stran, kandidátů a politiků ve dvou desítkách států přes 300 milionů dolarů, tedy přes 7 miliard korun. Dospěly k tomu americké tajné služby.

Moskva se tak snaží podporovat politiku a strany jí nakloněné. Ve zprávě však není jmenována žádná země ani jednotlivec, na něž Rusko cílilo.

Americký vládní zdroj proto také odmítl říci, kolik peněz Rusko vydalo na Ukrajinu, jejíž prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho zástupci dlouhodobě Putina obviňovali z vměšování do vnitřních záležitostí země.

Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -
Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -, Praha 6

Škoda Karoq nejlepší ojetinou roku

Podle magazínu Auto Express se Škoda Karoq stala ve Velké Británii nejlepší ojetinou roku.

"Je to SUV, které nabízí něco pro každého: kvalitu, praktičnost, nízké provozní náklady nebo dobré jízdní vlastnosti,"

shrnují redaktoři časopisu.

Karoq se zároveň stal i nejlepším kompaktním SUV, přičemž jeho předchůdce v podobě modelu Yeti skončil ve stejné kategorii desátý. Na druhém místě celkového pořadí skončil loňský vítěz Citroën C3 Aircross a třetí pak skončilo Volvo S90.

Otevřít v galerii (4)
Škoda je u Britů stále oblíbená
Škoda je u Britů stále oblíbenáZdroj: Pixabay

Twitter tlačí na Muska, aby společnost převzal

Akcionáři americké internetové společnosti Twitter schválili převzetí firmy miliardářem Elonem Muskem za 44 miliard dolarů, což je zhruba 1,1 bilionu korun.

Bývalý šéf bezpečnosti Twitteru Peiter Zatko při včerejším slyšení před právním výborem amerického Senátu ale uvedl, že sociální síť Twitter má slabou kybernetickou ochranu, nedokáže kontrolovat miliony podvodných účtů a poskytnout ochranu soukromí. 

To ostatně vadí i samotnému Muskovi, který již v červenci oznámil, že se rozhodl dohodu ukončit, protože mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů. Twitter následně Muska zažaloval a obvinil z porušení podmínek dohody a požádal soud, aby nařídil dokončení transakce za sjednanou cenu.

Otevřít v galerii (4)
Musk už Twitter nechce
Musk už Twitter nechceZdroj: Pixabay

Značka Alžběty II. má hodnotu 2,4 bilionu korun

Tržní hodnota britské panovnice Alžběty II. se podle analytické společnosti Brand Finance pohybuje okolo 2,4 bilionu korun. To mimo jiné znamená, že je hodnotnější než například značky Shell a Marks & Spencer. Konkuruje tak současně takovým korporátním společnostem, jako jsou Coca-Cola, Nike nebo Microsoft.

Podle ekonomů přináší královská značka do britské ekonomiky každoročně 1,7 miliardy liber, tedy skoro 50 miliard korun. Osobní majetek královny pak čítá v přepočtu zhruba 11,3 miliardy korun. Patří do něho třeba sídla v Balmoralu a Sandinghamu, sbírky šperků, umění, známek či hotovosti a investice.

Velká část majetku je však závislá na státu, členové královské rodiny jsou totiž placeni jak z veřejných rozpočtů, tak soukromých zdrojů. 

Otevřít v galerii (4)
Královna byla u Britů oblíbená
Královna byla u Britů oblíbenáZdroj: Pixabay
Prodej investičního bytu s předzahrádkou
Prodej investičního bytu s předzahrádkou, Praha 6

Skiareály čekají na rozhodnutí vlády k zastropování cen energií

Skiareály potřebují vědět, za kolik budou moci nakupovat elektřinu na nadcházející zimu. Tři čtvrtiny skiareálů jsou velkoodběratelé elektřiny, a proto netrpělivě vyhlížejí rozhodnutí vlády o zastropování cen i pro ně.

Elektřina je pro ně klíčová. Pohání většinu jejich provozu. Slouží spolu s vodou především k zasněžování a provozu vleků a lanovek.

„Cestovní ruch je do značné míry velkoodběr,“

řekl k tomu Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek.

O zastropování cen energií pro firmy by měla vláda rozhodnout dnes.

Otevřít v galerii (4)
Skiareály se bojí vysokých cen energií
Skiareály se bojí vysokých cen energiíZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, Aktualne.cz, Echo24.cz, SeznamZprávy

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze