Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Státní převrat v Myanmaru. Elon Musk na Clubhouse. Louis Vuitton pomáhá UNICEF

Lukáš Bilinec
01. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Nejbohatší muž světa Elon Musk

V Myanmaru se píše historie, armáda tam převzala moc a sesadila vládnoucí garnituru. Rušno je i ve Spojených státech amerických, kde republikáni neustále tepají do nového prezidenta Joe Bidena. Tentokrát kvůli koronaviru. A věděli jste, kterou Slovenku veřejně podpořila Jennifer Aniston?  

Armáda v Myanmaru převzala moc

Otevřít v galerii (5)
Aun Schan Su Ťij a Andrej Babiš
Aun Schan Su Ťij a Andrej BabišZdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Stupňující napětí ve 24. nejlidnatější zemi světa vyvrcholilo státním převratem. V jihoasijském Myanmaru byli před pár hodinami zadrženi představitelé vládní strany, včetně státní poradkyně Aun Schan Su Ťij, která se před dvěma lety sešla v České republice na státní návštěvě i s českým premiérem Andrejem Babišem. Armáda předala moc nad zemí s 55 miliony obyvatel vrchnímu veliteli ozbrojených sil, Min Aung Hlaingovi. V projevu ve vojenské televizi Myawaddy TV uvedli představitelé armády, že tak učinili v reakci na volební podvody. Byl vyhlášen výjimečný stav. 

"Státní poradkyně Daw Aung San Suu Kyi i některé další vysoké osobnosti jsou zadržovány v hlavním městě Naypyidaw. Zdá se, že armáda nyní převzala kontrolu nad hlavním městem,"

potvrdil mluvčí Národní ligy pro demokracii (NLD) Myo Nyunt. 

Joe Biden pod palbou kritiky republikánů 

Otevřít v galerii (5)
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe BidenZdroj: Profimedia.cz

Osmasedmdesátiletý americký prezident Joe Biden nemá ani chvíli na vydechnutí. V posledních dnech zmrazil zbrojní kontakty se Saúdskou Arábií, zatrhl spolupráci se soukromými věznicemi, či podepsal výkonné nařízení, které by mělo kompletně restartovat americkou energetiku a dosáhnout bezemisních cílů do roku 2050. Právě množství kroků v absolutním rozporu s myšlenkami Donalda Trumpa dráždí republikánské politiky. Deset senátorů z republikánské strany se nyní ostře pustilo do Bidenova "kovidového balíčku". Pomoc by měla být v rozsahu 1,9 bilionu dolarů (více než 40 bilionů korun). Republikánští senátoři však žádají výrazné osekání balíčku a pomoc v maximální výši 600 miliard dolarů (12,8 bilionu českých korun). Biden už dříve uvedl, že by rád se zákonodárci v tomto týdnu jednal. Přesto však trvá na komplexní a rozsáhlé finanční pomoci. 

"Vzhledem k tomu, že virus představuje pro zemi vážnou hrozbu a ekonomické podmínky jsou pro tolik lidí pochmurné, je nutná akce nezbytná a rozsah toho, co je třeba udělat, je velký,"

uvedla ve svém prohlášení mluvčí Bílého domu, Jen Psaki. 

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6

Nejbohatší muž světa se přidal na novou sociální síť

Otevřít v galerii (5)
Devětačtyřicetiletý podnikatel Elon Musk
Devětačtyřicetiletý podnikatel Elon MuskZdroj: Profimedia.cz

Elon Reeve Musk zažívá v posledních měsících raketový vzestup. Jeho majetek je aktuálně odhadován na více než 209 miliard amerických dolarů (4,5 bilionu českých korun). Když si Musk před několika dny přidal na svůj Twitter hashtag Bitcoin, vzrostla jeho hodnota během hodiny v přepočtu o 150 tisíc českých korun. Nyní si mohou mnout ruce tvůrci nové sociální sítě Clubhouse, o které jsme psali článek minulý týden. Elon Musk se totiž před několika hodinami stal jeho dalším uživatelem a již nasbíral více než 65 tisíc sledujících. Toto číslo jistě hodně poroste, protože nejbohatší muž světa ihned avizoval, že bude na sociální síti aktivní a během nejbližších hodin by si měl promluvit se svými fanoušky. 

Jennifer Aniston podpořila světové političky 

Otevřít v galerii (5)
Americká herečka Jennifer Aniston
Americká herečka Jennifer Aniston Zdroj: Profimedia.cz

Jednapadesátiletá herečka, kterou na Instagramu sleduje více než 36 milionů lidí, vyjádřila podporu světovým státničkám. Hvězda seriálu Přátelé či filmů Šéfové na zabití a Millerovi na tripu se k politice vyjadřuje dlouhodobě a hodně aktivní byla třeba v podpoře úřadujícího amerického prezidenta Joe Bidena před volbami. Rodačka z Kalifornie na svém profilu upozorňovala na důležitost žen ve světové politice. Napsala, že ve světě nastala pozitivní změna a vyzdvihla hned několik světových ženských politických osobností. Kromě německé kancléřky Angely Merkel, skotské ministryně Nicole Sturgeon, či norské premiérky Erny Solberg, si Aniston vzpomněla i na slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou.

Louis Vuitton podporuje organizaci UNICEF

Otevřít v galerii (5)
Plyšový medvídek Doudou Louis
Plyšový medvídek Doudou LouisZdroj: Louis Vuitton

Francouzská módní značka, založená v roce 1854, pokračuje v kampani #MAKEAPROMISE, jejímž cílem je podpora dětí v nouzi po celém světě. Louis Vuitton se spojil s charitativní organizací UNICEF, která obdrží výtěžek z kampaně a vhodně ho použije pro své projekty. Jak lze pomoci? Koupí náramku Silver Lockit, který je k dispozici na e-shopu Louis Vuitton a ve vybraných obchodech po celém světě za částku 465 amerických dolarů (zhruba 10 000 českých korun), z nichž 100 dolarů (2150 korun) jde pro UNICEF. Větší pozornost se však upíná na plyšového medvídka DouDou Louis, kterého koupíte za 955 amerických dolarů (přibližně 20 500 českých korun). UNICEF z nich dostane 200 dolarů (4300 korun). Nákupem těchto produktů podpoříte práci UNICEF na zajištění přístupu dětí v nouzi k pitné vodě, hygienickým zařízením, výživě, či vzdělání.

Více zpráv se do dnešního ranního ptáčete nevešlo. Přejeme vám, ať vykročíte do nového pracovního týdne pravou nohou a udržíte si za všech okolností dobrou náladu. Už římský filozof Marcus Tullius Cicero před více než 2 tisíci lety říkal:

"Ó, šťastný smrtelník jemuž nikdy nechyběl humor." 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze