Top hledané
Výsledky (0)
Taylor Swift dalším vítězstvím dosáhla na historický úspěch v počtu získaných cen Grammy.

Ranní ptáče: Taylor Swift si došla pro historický úspěch cen Grammy. Požáry v Chile mají na svědomí přes stovku mrtvých

Radim Červenka
05. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Taylor Swift během předávání cen Grammy.

Americká zpěvačka získala ocenění za album roku za její poslední studiovou nahrávku "Midnights". Chile zachvátila největší přírodní katastrofa od zemětřesení v roce 2021. Požáry si vyžádaly 112 obětí a vzhledem k dosavadním zjištěním číslo ještě zdaleka není konečné. V Číně byl k podmínečnému trestu smrti odsouzen spisovatel Yang Hengjun, podle zahraničních médií se jednalo o politicky proces. Spisovatel se vyjadřoval k veřejným záležitostem v Číně. V Paříži si lidé odhlasovali zvýšení parkovného pro SUV.

Taylor Swift se stala počtvrté vítězkou nejlepšího alba na cenách Grammy

Mladá americká zpěvačka prolomila dosavadní maximum zisku tří cen Grammy za nejlepší album roku, na které historicky dosáhla trojice hudebníků Paul Simon, Stevie Wonder a Frank Sinatra. Ve všech kategoriích se jednalo o třinácté ocenění, zde ještě veleúspěšná Američanka ztrácí na 32 ocenění Beyoncé.

Během večera Swift poděkovala svému producentovi Jacku Antonoffovi a nadšení z ocenění doprovázela slovy, že porotci věrně kopírují zájem posluchačů a proto ji cena činí mimořádnou radost, napsala o letošních cenách Grammy agentura AP.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 Štěrboholy –
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 Štěrboholy –, Praha 10

Požár v Chile si vyžádal 112 lidských obětí

Hasiči v centrální části Chile v neděli bojovali s prudkými lesními požáry, které dosud zabily 112 lidí a srovnaly se zemí i některé městské čtvrti. Stovky lidí se podle úřadů stále pohřešují, což vyvolává obavy, že počet mrtvých bude stoupat, protože na svazích kopců a v domech zničených požáry jsou po vyhasnutí plamenů nacházena další těla.

Požáry, které se nejvíce rozrostly v pátek, nyní ohrožují města Vina del Mar a Valparaiso. Jedná se o populární turistická centra v oblasti, do nebezpečí se zde může dostat až jeden milión lidí. Již nyní se jedná o nejhorší přírodní katastrofu v Chile od zemětřesení v roce 2010, informovala agentura Reuters.

Australský spisovatel byl v Číně odsouzen k trestu smrti za špionáž

Pět let po zatčení a obvinění ze špionáže byl australský spisovatel Yang Hengjun čínským soudem odsouzen k podmíněnému trestu smrti. Podle australských úředníků může být trest po dvou letech změněn na doživotí.

Yang mj. psal blog o veřejných problémech Číny, i proto je považován za politického věcně. Podle lidskoprávních organizací však proces, který probíhal zcela neveřejně za zavřenými dveřmi, rozhodně nebyl spravedlivý. Yang neměl přístup k plnohodnotné právní podpoře a mohl být také vystaven mučení ze strany vyšetřovatelů, uvedla o případu BBC.

Otevřít v galerii (2)
Peking
PekingZdroj: Pixabay

Referendum v Paříži rozhodlo o ztrojnásobení parkovného pro SUV

Občané hlavního města Francie odhlasovali v nedělním referendu ztrojnásobení ceny parkovného pro automobily typu SUV. Omezení velkých aut má být jedním dílkem mozaiky snah udělat z Paříže plně cyklistické město.

Pro nařízení hlasovalo 54,5% Pařížanů. Konkrétně hlasovali o zvýšení parkovného pro vozy nad 1,6 tuny na 18 euro za hodinu (cca 450 Kč), referendum navázalo na zákaz elektrických koloběžek, který si v Paříži odhlasovali o rok dříve. Omezení se bude vztahovat i na elektrická auto těžší než dvě tuny, informovala agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Paříž
PařížZdroj: Pixabay

Zdroje: reuters.com, apnews.com, bbc.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze