Top hledané
Výsledky (0)
Před blížícími se mimořádnými volbami ve Francii pokračují protesty.

Ranní ptáče: Tisíce žen ve Francii vyšlo do ulic proti krajní pravici. Čtyřletý chlapec si poradil 24 hodin v divočině

Radim Červenka
24. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Demonstrace ve Francii

Ve Francii pokračují demonstrace proti krajní pravici, která uspěla v posledních evropských volbách. Tentokrát vyšly do ulic francouzské ženy. Čtyřletý chlapec přežil den a noc opuštěný v lesích Kalifornie, záchranáři ho našli náhodou v intenzivním dešti. Prezident Tchaj-wanu označil autoritářství za zlo, v reakci na výhružky smrtí pro separatisty ze strany Číny. V USA se napříč jednotlivými státy rozhořel boj o benzínové fukary na listí.

Francouzské ženy vyšly do ulic protestovat proti krajní pravici

Tisíce žen vyšly v neděli do ulic francouzských měst, aby protestovaly proti krajně pravicovému Národnímu shromáždění Marine Le Penové, které by podle průzkumů mohlo vyhrát nadcházející parlamentní volby.

Pochody v desítkách měst včetně Paříže uspořádalo asi 200 skupin a odborů hájících práva žen, podle nichž jsou možným politickým vývojem ohrožena, když v zemi vládnou krajně pravicové strany. V Paříži podle organizátorů pokojně demonstrovalo více než 10 000 žen. Volby do Národního shromáždění začnou ve Francii za necelý týden, 30. června, informovala agentura Reuters.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Čtyřletý chlapec se o sebe postaral sám, 24 hodin v kalifornských lesích

Čtyřletý chlapec, který se ve čtvrtek ztratil u jezera v kalifornském okrese Fresno, byl nalezen v bezpečí poté, co přežil téměř 24 hodin sám v lese. Členové pátracího a záchranného týmu okresu Tulare našli Christiana Ramireze v pátek kolem osmé hodiny ráno asi čtvrt míle od místa, kde údajně zmizel den předtím. Záchranáři našli Christiana pod ukrytého stromem.

Christian byl unavený a hladový, ale v dobrém stavu, uvedl úřad šerifa. Znovu se setkal se svými rodiči. Záchranáři našli chlapce šťastnou náhodou, když uslyšeli jeho odpověď na volání i přes hustý déšť. Chlapec zvládl v lese celou noc, i když byl oblečený jen v tričku a krátkých kalhotách, napsala CNN.

Čína je zlo, demokracie není zločin, uvedl tchajwanský prezident

Demokracie není zločin a autokracie je skutečné "zlo", prohlásil v pondělí tchajwanský prezident Lai Ching-te poté, co Čína pohrozila, že v krajním případě uloží trest smrti "zarytým" separatistům za nezávislost Tchaj-wanu.

Čína, která považuje Tchaj-wan za své území, se netají svou nelibostí vůči Laiovi, který se ujal funkce minulý měsíc, a tvrdí, že je "separatista", a krátce po jeho inauguraci uspořádala válečné hry. Pnutí mezi oběma zeměmi v poslední době eskaluje, nedávno se rovněž objevily plány na možnosti ekonomické blokády ostrova ze strany Číny, informovala agentura Reuters.

USA řeší zákaz benzínových fukarů na listí

Hukot foukačů listí se stal neodmyslitelnou součástí každodenního života v obcích po celé Americe, což vedlo města a státy k zákazu nebo omezení provozu foukačů na benzín. Tato opatření však narážejí na odpor ze strany krajinářského průmyslu a některých majitelů nemovitostí, kteří tvrdí, že foukače na baterie, které legislativa upřednostňuje, jsou nákladnější a nejsou zdaleka tak účinné jako ty benzínové. Na druhou stranu, použití ručních smetáků je ekologické a levné.

Stejně jako snaha o odklon od spalování fosilních paliv pro pohon automobilů a domácností vyvolává odpor podnikatelských skupin a majitelů mnoha zařízení, tak i snaha vlády přimět k přechodu na foukače listí poháněné bateriemi vyvolává v tomto odvětví stížnosti na zvýšené náklady a nižší výkonnost v rámci nových předpisů, uvedla agentura AP.

Zdroje: apnews.com, reuters.com, cnn.com

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze