Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: U mírových vyjednavačů potvrzeny známky otravy. Will Smith se veřejně omluvil za facku z Oscarů. Ruský plyn se rubly platit nebude.

Barbora Večeřová
29. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Facka z Oscarů, která oblétla svět. Will Smith se za ni omluvil.

Letošní předávání Oscarů přineslo pořádné drama, ale opravdu nemluvíme o nečekaně proměněných nominacích. A aby toho násilí a neštěstí ve světě nebylo málo, míroví vyjednavači, kteří se snaží dohodnout příměří mezi Ruskem a Ukrajinou potvrdili, že se u nich objevili známky otravy. Ne jídlem, ale chemickou zbraní. Naštěstí najdeme i pozitivní momenty. Chlapec, který včera odešel ze školy a v dopisu na rozloučenou napsal, že už ho nebaví žít, je zpátky u svých rodičů. 

Will Smith se omluvil za facku 

Moment z galavečeru Oscarů, který oblétl snad celý svět. Will Smith se několik desítek minut před tím, než přišel převzít cenu za nejlepší herecký výkon v roli otce sester Williamsových ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek, objevil na podium ještě jednou. A to zcela nečekaně. Moderátor Chris Rock si dělal legraci z jeho ženy a její plešaté hlavy. To herce rozčílilo, protože jeho manželka trpí alopeciií, která způsobuje mimo jiné i padání vlasů. Poté, co se na pódiu objevil při přebírání zlaté sošky, se omluvil moderátorovi, ale také všem přítomným. Své chování později na Instagramu označil za neakceptovatelné. 

 „Vtipy na můj účet jsou součástí mé práce, ale vtipy o Jadině zdravotním stavu na mě byly moc a reagoval jsem v emocích. Rád bych se ti veřejně omluvil, Chrisi. Byl jsem mimo a bylo to špatně. Stydím se a toto chování neodpovídá tomu, kým bych chtěl jako muž být. Pro násilí ve světě lásky a laskavosti není místo,“

uzavřel svou veřejnou omluvu Will Smith

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Jedno z posledních ruských svobodných médií končí 

Jedno z posledních nezávislých médií v Rusku oznámilo přerušení své práce. Šéfredaktor listu Novaja gazeta Dmitrij Muratov oznámil, že po další výstraze od ruského cenzurního úřadu Roskomnadzoru pozastavují tištěné noviny, jejich internetová verze a profily na sociálních sítích. Podle mluvčího listu zatím varování cenzurního úřadu nedostali do vlastních rukou. O varování se redakce dozvěděla z jiných médií. 

Otevřít v galerii (3)
Šéfredaktor listu Novaja gazeta oznámil jeho konec.
Šéfredaktor listu Novaja gazeta oznámil jeho konec. Zdroj: Profimedia

Na Floridě začne platit kontroverzní zákon, který ji vrací o několik let zpět 

Floridský guvernér Ron DeSantis podepsal zákon, který zakazuje diskuzi o sexuální orientaci a genderové identitě na půdě mateřských a základních škol. Tato politika vyvolala intenzivní kritiku nejen lidí žijících na Floridě, ale také z celých Spojených států. Podle nich zákon podnítí nenávist vůči členům LGBTQ+ komunity a jejich marginalizaci. DeSantis, který je možným republikánským kandidátem na post příštího amerického prezidenta, opakovaně řekl, že zákon je pochopitelným opatřením, protože s dětmi by o těchto tématech měli diskutovat rodiče, ne učitelé. 

 

Za ruský plyn se rubly platit nebude

Poté, co ruský prezident v minulém týdnu oznámil, že Moskva požaduje platby za plyn v rublech od zemí, které vůči Rusku přijaly sankce, začala i jednání států G7, které se na ruském seznamu nepřátelských zemí objevily. Nyní německý ministr hospodářství Robert Habeck, který tlumočil rozhodnutí zemí, potvrdil, že země skupiny G7 za ruský plyn v rublech platit nebudou. Země, které do uskupení G7 spadají, mezi něž patří USA, Kanada, Německo, Británie, Francie, Itálie a Japonsko se na rozhodnutí jednohlasně shodly. Podle ministrů jednotlivých zemí by šlo o porušení stávajících smluv. 

Otevřít v galerii (3)
Německý ministr hospodářství oznámil, že státy G7 nevyhoví požadavkům Kremlu.
Německý ministr hospodářství oznámil, že státy G7 nevyhoví požadavkům Kremlu. Zdroj: Profimedia

 

Silné povodně v Austrálii. Opět. 

Austrálie se opět potýká se silnou nepřízní počasí. Silné deště a ničivé vichřice zasáhly severní část Nového Jižního Walesu a tisíce obyvatel této oblasti byly evakuovány. Předpověď počasí navíc moc nadějí na zlepšení nedává, podle ní by déšť neměl ustat dříve než příští měsíc. Pod vodou je nyní i část Sydney, a déšť postupně postupuje i do dalších částí Austrálie. Letošní rok jde o několikáté povodně, kterým Austrálie musí čelit. 

 

Míroví vyjednavači se známkami otravy

U nejméně třech lidí, kteří se podílí na mírových jednání mezi Moskvou a Kyjevem, se tento měsíc objevily známky pravděpodobné otravy. S informací přišla nezávislá investigativní skupina Bellingcat, která zároveň potvrdila, že jednou z osob je i ruský podnikatel a bilionář Roman Abramovič. Ten se společně s dalším ruským podnikatelem zapojily do mírových jednání na území Ukrajiny na začátku března, poté se u nich objevily symptomy podobné otravě chemickou zbraní. Mezi příznaky patřilo pálení očí a odlupování kůže. Ambramovičům mluvčí příznaky otravy potvrdil. 

Otevřít v galerii (3)
Mezi otrávenými je i bilionář a majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič.
Mezi otrávenými je i bilionář a majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič. Zdroj: Profimedia

Policie našla jedenáctiletého chlapce 

Policie včera pátrala po jedenáctiletém chlapci z Prahy, který mohl být v ohrožení života. Ráno odešel z břevnovské základní školy, kde nechal tři dopisy, ve kterých napsal, že ho už nebaví žít. Policie po chlapci okamžitě spustila pátrací akci, která měla šťastný konec. Po několika hodinách došlo k ukončení pátrání, protože chlapec byl nalezen živý a zdravý poblíž Prachatic. 

 

Zdroje: Aktuálně.cz, The NY Times, BBC, ČTK, AP News, The Guardian, e15.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze