Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Umělcem desetiletí je Drake. Rusko si notuje s Čínou. Unikátní růžový diamant míří do aukce

Lukáš Bilinec
12. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Kanadský rapper Drake

Kanadský rapper Drake je podle magazínu Billboard nejúspěšnějším umělcem poslední dekády. Velký geopolitický úspěch si připisují Čína s Ruskem, které zásobují mnoho států vakcínou proti koronaviru. A věděli jste, za kolik milionů korun lze pořídit speciální "Sakura" diamant? 

Rusko chce za pomoci Číny očkovat rozvojový svět 

Otevřít v galerii (4)
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir PutinZdroj: Profimedia.cz

Prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching jsou si blíže než kdy dříve. Spojil je společný cíl - pomoci zaočkovat rozvojový svět dříve než západní mocnosti a získat si tak v těchto částech světa respekt a uznání. Čínské společnosti za poslední měsíc uzavřely dohody o výrobě více než 250 milionů dávek ruské vakcíny Sputnik V. Ta už byla schválena pro použití ve více než 60 zemí světa. Odborníci se shodují, že Moskva a Peking díky rozdávání vakcín do opomíjených zemí a poukazování na sobecké západní země získají přízeň a vliv. Zatímco státy jako Kanada, Nový Zéland, nebo Velká Británie mají dostatek vakcín k naočkování svých obyvatel hned třikrát, drtivá většina zemí dosáhla na vakcíny sotva pro polovinu svých obyvatel. 

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

V Česku by se měla prodloužit otcovská dovolená

Nejpozději od 2. srpna 2022 má v České republice začít platit směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. Díky ní by se měla prodloužit otcovská dovolená (minimálně na 10 dní), dále by měla být zavedena placená dvouměsíční rodičovská pro vystřídání rodičů a více lidí by také mohlo dosáhnout na ošetřovné. Dle předpisu rodiče mohou mít možnost nevyčerpat rodičovskou celou naráz. To by jim mělo umožnit lépe se začlenit do pracovního procesu. Směrnice zajišťuje také pět dnů volna na pečování ročně. Celkové náklady na všechny nová nařízení vyčíslilo Ministerstvo práce a sociálních věcí na 14 až 17 miliard korun ročně. 

Elon Musk hýbe s cenou kryptoměny

Otevřít v galerii (4)
Miliardář Elon Musk
Miliardář Elon MuskZdroj: Profimedia.cz

Jistě všichni ví, že nejcennější kryptoměnou současnosti je Bitcoin, který se aktuálně (středa 12. 5. 2021, 06:50) obchoduje za 57519 amerických dolarů (zhruba 1,21 milionu českých korun). Málokdo však ví, že čtvrtou nejhodnotnější kryptoměnou je aktuálně recesistický Dogecoin. Jeho úspěch spočívá v tom, že si ho oblíbil miliardář Elon Musk a často o něm tweetuje či mluví v rozhovorech. Má to však i své stinné stránky. Když si Musk udělal z Dogecoinu srandu v televizní show Saturday Night Live, jeho cena raketově klesla skoro na polovinu během pár desítek minut. V posledních dnech se to však nejspíše rodák z Pretorie snaží napravit, a tak oznámil, že jeho kosmická společnost SpaceX bude tuto měnu přijímat, což způsobilo její opětovný růst. Teď navíc na jeho Twitteru probíhá i anketa, zda-li mají toto recesistické platidlo přijímat i v jeho automobilce Tesla. 

Skončilo velké sčítání obyvatel ČR

Včera, v úterý 11. května, byla poslední možnost podat online nebo listinný formulář v rámci akce Sčítání 2021. Ještě včera ráno přitom na 100 bytů v České republice dorazilo do systému jen v průměru 77,3 formulářů. Nejaktivnější byli již tradičně obyvatelé Prahy, kde toto číslo vystoupalo na hodnotu 82. První výsledky z celorepublikového sčítání by měly být známky na začátku příštího roku. Dostupné budou nejen ve Veřejné databázi Českého statistického úřadu, ale také v rámci nové webové prezentace. 

Vzácný diamant míří do aukce

Unikátní fialovo-růžový diamant by se podle odhadů mohl prodat až za 38 milionů amerických dolarů (přibližně 800 milionů českých korun). Aukce proběhne příští týden v Hongkongu a očekává se, že o 15,81 karátový diamant bude velký zájem. Díky svému unikátnímu odstínu je pojmenovaný Sakura, podle třešňového květu, který má podobnou barvu. Jde o největší diamant v podobném odstínu, který se kdy v aukci objevil. Vzácný kámen je umístěn na jednoduchém platinovém prstenu a byl klasifikován jako vnitřně bezchybný, což znamená, že jakékoliv skvrny jsou viditelné pouze při zvětšení. Jde o unikátní vlastnost, jelikož jen velmi málo procent růžových diamantů lze označit za vnitřně bezchybné. Obvykle obsahují hodně zrnitosti. Velikost drahokamu je také velmi nadprůměrná. 

Drake od Billboard získá ocenění Umělec desetiletí

Otevřít v galerii (4)
Kanadský rapper Drake
Kanadský rapper DrakeZdroj: Profimedia.cz

Kanadský rapper Drake se dočká velkého ocenění. Na letošních Billboard Music Awards, které se uskuteční už 23. května, obdrží prestižní cenu Artist of the Decade (Umělec desetiletí). Při tvorbě tohoto žebříčku úspěšnosti se nehledí jen na umístění v prestižních hudebních hitparádách Billboard HOT 100 a Billboard 200, ale také na statistiky ze sociálních sítí a výnosy z koncertních turné. Na druhém místě v této kategorii skončila zpěvačka Taylor Swift a třetí místo obsadil zpěvák Bruno Mars. 

Olympijské muzeum v Aténách otevřelo své brány

Rok po plánovaném termínu se pro návštěvníky v hlavním městě Řecka konečně otevřelo olympijské muzeum. Posun byl zapříčiněn celosvětovou koronavirovou pandemií. Na ploše 3500 metrů čtverečních vyrostlo v samém srdci Zlatého sálu ve čtvrti Maroussi a poblíž komplexu olympijského parku, ve kterém probíhaly LOH 2004. Součástí výstavních prostor jsou devět metrů vysoké stěny, plné plakátů a informací z každého zahajovacího ceremoniálu her. Zvláštní část je věnována antickým olympijským hrám. K vidění je spousta významných artefaktů, mezi nimiž nechybí olympijské vlajky, medaile, či pochodně. 

Samsung se osobně nezúčastní významného kongresu

Otevřít v galerii (4)
Muž s chytrým telefonem Samsung
Muž s chytrým telefonem SamsungZdroj: Unsplash/ Ernesto Leon

Letošní Mobile World Congress zůstane bez účasti zástupců jihokorejské společnosti Samsung. Jeden z největších hráčů na trhu mobilních telefonů se rozhodl z výstavy odhlásit. Společnost uvedla, že se této akce zúčastní na dálku, ale nevyšle na místo žádné své zástupce. Tvrdí, že chce tímto krokem upřednostnit zdraví a bezpečnost svých zákazníků a zaměstnanců. V jaké podobě se Samsung do kongresu zapojí zatím nebylo zveřejněno. Akce by měla proběhnout v červnu tohoto roku ve španělské Barceloně. Již dříve se z něj odhlásil i americký gigant Google. 

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se uskuteční v srpnu

Na tiskové konferenci potvrdili zástupci MFF KV, že se letos festival uskuteční, ale kvůli covidu museli posunout termín jeho konání až na 20. - 28. srpna 2021. Pořadatelé věří, že v té době již bude velká část populace zaočkována a festival si tak budou moci užít. Největší novinkou letošního ročníku je platforma KVIFF.TV, která má během festivalu nabízet exkluzivní informačně-publicistický obsah. V mezidobí pak zajistit artový program - bude na ní možné sledovat krátké filmy. Pokud to situace u nás i ve světě dovolí, šestapadesátý ročník filmového festivalu by měl v roce 2022 již proběhnout v tradičním termínu od 1. do 9. července. 

Pokud jste dočetli až na konec, víte o všem, co se v posledních hodinách ve světě událo. A závěrem pro vás ještě máme inspirativní citát od francouzského spisovatele Honoré de Balzaca:

"Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít."

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze