Top hledané
Výsledky (0)
Vláda očekává až 8 tisíc žádostí firem

Ranní ptáče: Velké firmy dostanou zastropované ceny energií. Prezident Zeman souhlasí se zákonem o národních sankcích

Radek Polák
08. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ministr Síkela chce zastropování cen energií rozšířit i na velké společnosti

Stanovení horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy by mělo být účinné ještě do konce roku. Náklady na zastropování se odhadují na 30 miliard korun. Zákon o národních sankcích, který bude bojovat proti zahraničním společnostem a cizincům dopouštějících se závažných protiprávních jednání, podepsal prezident Miloš Zeman.

Strop na energie pro velké firmy má být ještě letos

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině minulého týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

Náš odhad je, že žádostí bude mezi 6000 a 8000,“

předvídá ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Vláda na pomoc velkým podnikům vyčlenila 30 miliard korun, napsaly Novinky.cz.

Premiér Petr Fiala navíc v té souvislosti zdůraznil, že velké firmy už nyní nejsou bez pomoci. Mohou využít dotační výzvu, která vychází z takzvaného dočasného krizového rámce Evropské unie.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Zákon o národních sankcích podepsal prezident

Díky zákonu o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům dopouštějících se závažných protiprávních jednání, který včera podepsal prezident Miloš Zeman, bude moci stát nově například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území či zmrazit majetek. Norma, která souvisí s ruskou agresí proti Ukrajině, umožní zavést restrikce také proti organizacím a režimům, které porušují lidská práva nebo používají teroristické metody a kybernetické útoky.

O zařazení na sankční seznam bude rozhodovat vláda na návrh ministerstva zahraničí, jak informoval server Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
Zákon má postihnout cizí firmy a osoby
Zákon má postihnout cizí firmy a osobyZdroj: Pixabay

Švýcaři jsou připraveni na energetickou krizi

Švýcarsko v době případné energetické nouze omezí vytápění ve veřejných budovách na 20 stupňů, ale i třeba zkrácení otevírací doby až o dvě hodiny. Země, která klade důraz na udržitelnou mobilitu, zvažuje navíc omezení provozu elektromobilů. V další úrovni zakážou rovněž používání herních konzolí. Streamovací služby omezí rozlišení svých videí na standardní místo na HD.

 Soukromé používání elektromobilů je navíc od nynějška povoleno pouze pro absolutně nezbytné cesty. Například výkon povolání, nákupy, návštěva lékaře, účast na náboženských akcích, účast na schůzkách u soudu, uvedl portál Echo24.cz.

Otevřít v galerii (4)
Nabíjecí stanice pro elektromobily
Nabíjecí stanice pro elektromobily Zdroj: Pixabay

Smrkové lesy ve Finsku ničí kvůli oteplování kůrovec

Kůrovec napadá ve Finsku kvůli oteplování klimatu smrkové lesy, jež se nacházejí čím dál více na severu. Tím ohrožuje severské jehličnaté lesy, takzvanou tajgu, které jsou pro planetu podobně cenné jako amazonský prales, napsal server Ceskenoviny.cz.

Tento hmyz od roku 2018 způsobil rozsáhlé škody v celé střední a východní Evropě,"

řekl vědec z finského ústavu přírodních věd Markus Melin.

Kůrovec si vybírá stromy, které jsou oslabené horkými léty a nedostatkem vody, zatímco teplejší zimy a půda, která nezmrzá, snižuje ochranu stromů proti následkům bouří. 

Otevřít v galerii (4)
Finská příroda hlásí problém
Finská příroda hlásí problémZdroj: Pixabay

Vznikla první česká digitální sbírka Google Arts & Culture

K těm, kteří se u nás nyní zapojily do vzniku první české digitální sbírky pod taktovkou Google Arts & Culture, patří například Národní galerie, Národní muzeum, Národní divadlo, Galerie hlavního města Prahy, Centrum současného umění DOX, Vila Tugendhat a další instituce.

Projekt představuje více než 2 500 digitalizovaných děl, artefaktů a prostorů, které si lze prohlédnout v ultravysokém rozlišení. Jedná se například o Muchovu Slovanskou epopej, obrazy od Františka Kupky či Toyen či interiér Vily Tugendhat, uvedl Czechcrunch.cz.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Google Arts & Culture vznikl již před jedenácti lety. Jeho součástí je více než 2 000 partnerů z osmnácti různých zemí. V digitálních sbírkách se nachází přes šest milionů artefaktů.

Otevřít v galerii (4)
Součástí projektu je i Národní muzeum v Praze
Součástí projektu je i Národní muzeum v PrazeZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Echo24.cz, Czechcrunch.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze