Top hledané
Výsledky (0)
V rámci boje s energetickou krizí se schyluje k posílení naší bezpečnosti

Ranní ptáče: Vláda zváží nákup největšího domácího zásobníku plynu. Steven Spielberg přichází do kin s retrospektivním snímkem Fabelmanovi

Radek Polák
22. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ministr Síkela chce posílit naší energetickou nezávislost

O nákupu největšího zásobníků plynu jako jedné ze strategických priorit uvažuje česká vláda. Díky tomu by se posílila naše energetická infrastruktura a bezpečnost. Od čtvrtka se v našich kinech začne promítat nový film Stevena Spielberga Fabelmanovi. Pojednává o jeho dětství a rodině.

Česko plánuje nákup největšího zásobníku zemního plynu

Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje nákup největšího zásobníku zemního plynu v Česku. Jde o zařízení, které vlastní firma RWE Gas Storage z německé skupiny RWE. Ministerstvo tak chce posílit naší energetickou infrastrukturu, a tím i bezpečnost země.

Na takové projekty můžeme čerpat peníze z Evropské unie v rámci programu RePowerEU. Na zásobníky chce ministerstvo žádat o 7,5 miliardy korun. Už nyní má Česko schváleno víc než 16 miliard korun. Vedle toho se jedná o dalších penězích v rámci úprav Národního plánu obnovy. Například jen na produktovody a energetické sítě ministerstvo navrhuje získat celkem přes 25 miliard korun dotací, uvedl rozhlas.

Unikátní vila s možností podnikání na prodej
Unikátní vila s možností podnikání na prodej, Okolí Prahy

Nový film Stevena Speilberga je o jeho vlastní rodině

Režisér Steven Spielberg, který je známý díky filmům Indiana JonesJurský parkČelisti nebo Zachraňte vojína Ryana, natočil snímek o svém dětství a dospívání Fabelmanovi. Film doprovází tklivá hudba, kterou měl na starosti dlouholetý Spielbergův spolupracovník John Williams. Snímek, jenž trvá 2,5 hodiny, zachycuje to, jak byl jeho otec ponořený do práce a matka byla především svobodná umělecká duše. Nechybí zde samozřejmě ani tři jeho sestry. Film míří také do českých kin. Premiéru v nich má již tento čtvrtek.

Otevřít v galerii (4)
Speilberg v minulosti uvedl také film Zachraňte vojína Ryana
Speilberg v minulosti uvedl také film Zachraňte vojína Ryana Zdroj: Pixabay

Videa mrtvých Rusů jsou podle Američanů pravá

Americký deník The New York Times uved, že ověřil pravost videí, která podle Ruska ukazují popravu asi deseti ruských válečných zajatců Ukrajinci v obci Makijivka v Luhanské oblasti. Ukrajinská armáda už dříve uvedla, že videa prověřuje.

Záběry ukazují, jak ruští vojáci vycházejí z garáže nebo kůlny na zahradu, vzdávají se Ukrajincům a lehají si na zem obličejem dolů. Pak ale jeden z mužů vycházejících z kůlny začne střílet, zřejmě na ukrajinské vojáky. V tu chvíli je záznam přerušen. Na dalším videu, natočeném z výšky, je vidět, jak nejméně 11 mužů, pravděpodobně mrtvých, leží na zemi na tom samém místě, kam si lehali ruští vojáci na prvním záznamu. 

Otevřít v galerii (4)
Válka na Ukrajině pokračuje
Válka na Ukrajině pokračujeZdroj: Pixabay

Kolumbijská vláda začala jednat s povstalci

Po téměř čtyřech letech byly včera obnoveny mírové rozhovory mezi kolumbijskou vládou a gerilou Vojsko národního osvobození. Konají se v Caracasu, metropoli Venezuely, která je spolu s Norskem a Kubou garantem těchto jednání.

Tyto rozhovory musí přinést změnu, věříme, že budou úspěšné,"

prohlásil při oficiálním oznámení zahájení jednání lídr týmu povstalců Israel Ramírez, alias Pablo Beltrán, člen vedení gerily, na něhož byly vydány zatykače kvůli několika atentátům.

Vojsko národního osvobození vzniklo v roce 1964. Bylo inspirováno vítězstvím kubánské revoluce a prosazovalo ideje radikálního komunismu.

Otevřít v galerii (4)
Ve venezuelském Caracasu se konají jednání s kolumbijskými povstalci
Ve venezuelském Caracasu se konají jednání s kolumbijskými povstalci Zdroj: Pixabay

Podpisy zpěváka Boba Dylana nebyly v knize pravé

Nakladatelství Simon & Schuster se omluvilo všem, kdo si koupili limitovanou edici nové knihy písničkáře Boba Dylana nazvané The Philosophy of Modern Song.

Dylanem ručně podepsaný výtisk, každý za cenu 600 dolarů, což je zhruba 14 000 korun, totiž neodpovídal realitě. Kupci podpisy porovnali online a zjistili, že jsou vytištěné ze 17 stejných vzorů pomocí zařízení zvaného autopen, který jinak používají například američtí prezidenti při podepisování zákonů.

"Všem se omlouváme. Ukázalo se, že limitovaná edice obsahuje Bobův podpis jen v reprodukované formě,"

oznámil nakonec vydavatel.

Otevřít v galerii (4)
Dylan je legendou již od 60. let
Dylan je legendou již od 60. letZdroj: Pixabay

 

Zdroje: ČTK, Český rozhlas, Blesk.cz, Czechcrunch.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze