Top hledané
Výsledky (0)
Odpor proti soudní reformě premiéra Netanjahua nepolevuje

Ranní ptáče: Vodní děla rozháněla izraelské demonstranty. V Česku je nedostatek dětských lékařů

Radek Polák
27. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Izraelci se dál bouří

Výzvy k zastavení kontroverzní reformy soudnictví v Izraeli nepolevují. Do ulic vyšlo včera večer vyšly v několika městech do ulic desetitisíce lidí. Až 300 dětských lékařů chybí v Česku. Řada z nich je současně přestárlá.

V Izraeli pokračují protesty proti reformě soudnictví

Izraelská policie v noci rozehnala vodními děly v centru Tel Avivu demonstraci, která blokovala hlavní silniční tah. Napětí v ulicích se vystupňovalo poté, co Netanjahu odvolal ministra obrany Joava Galanta, který v sobotu jeho reformní plány kritizoval a vyzýval k zastavení legislativního procesu revize soudnictví, jak uvedly Novinky.cz. Národní rada studentů a mládeže, zastupující studenty středních škol a gymnázií, vyhlásila navíc od dnešního rána celostátní stávku. Připojila se tak s několika vysokým školám, které podnikly obdobný krok. Protesty proti reformě justice, kterých se účastní po celém Izraeli statisíce lidí, trvají v zemi již několik týdnů.

Chybí dětští praktičtí lékaři

V Česku ubývají praktičtí lékaři pro děti. Podle Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost je ordinací zhruba 1800 a chybí jich asi 300.  Průměrný věk dětských praktiků je podle serveru Blesk.cz navíc mezi lékařskými specializacemi nejvyšší, když se blíží 60 letům.

Pronájem luxusní vily 7+1, Černošice – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Černošice – 373,

Podle Sdružení je na vině především chybějící samostatný studijní obor, který by přinesl více praxe s dětmi v ordinacích dětských praktiků, a složitější cesta lékaře po ukončení lékařské fakulty do primární péče pro děti a dorost než k všeobecným praktickým lékařům. Praktici proto vypracovali návrh nového systému vzdělávání, který by znovu zavedl specializovaný obor pro budoucí dětské praktiky. 

Otevřít v galerii (4)
Dětských lékařů je nedostatek
Dětských lékařů je nedostatek Zdroj: Pixabay

Referendum o klimaticky neutrálním Berlíně neprošlo  

Referendum, jež žádalo v Berlíně o to, aby byla německá metropole klimaticky neutrální už do roku 2030, neuspělo. Poté, co zde byly sečteny všechny hlasy, oznámila volební komise, že se nepodařilo splnit jednu z podmínek pro schválení. Důvodem byl fakt, že se pro schválení musela vyslovit minimálně čtvrtina tamních voličů. To se ale nestalo. Pro změnu totiž podle portálu Aktualne.cz hlasovalo pouze okolo 610 tisíc lidí.

Otevřít v galerii (4)
Referendum v Berlíně neuspělo
Referendum v Berlíně neuspěloZdroj: Pixabay

Část domácích lyžařských areálů o víkendu ukončila provoz

Většina lyžařských středisek ukončila zimní sezonu dříve, než plánovala. V provozu už proto zůstávají jen největší výše položené skiareály, které s jistými nadějemi vyhlíží nadcházející ochlazení. Jedná se mimo jiné o Harrachov, Špindlerův Mlýn, Klínovec nebo Ovčárnu.

Naposledy se včera jezdilo například v Černé Říčce v Desné. Skončil také provoz areálu Paseky nad Jizerou a Severák v Jizerských horách. V krkonošské Rokytnici nad Jizerou je od neděle dočasně středisko mimo provoz. Spustit lanovky tam ale plánují ještě o prvním dubnovém víkendu, napsal server Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
Míst k lyžování ubývá
Míst k lyžování ubýváZdroj: Pixabay

Adele prodlužuje turné v Las Vegas o více než 30 koncertů

Zpěvačka Adele oznámila, že plánuje vydat koncertní film ze svých vystoupení v Las Vegas. Současně prodloužila sérii svých vystoupení v tomto americkém městě, když ohlásila více než 30 dalších termínů, které navážou na dosavadní koncertní sérii „Weekends With Adele“.

Hrát pro 4000 lidí na 34 vystoupeních je málo a já to vím. Na pár týdnů se proto vracím v červnu. Chystám se vše vydat i prostřednictvím filmu, abych každý, kdo chce tuto show vidět, měl i takovou možnost,"

řekla k tomu Adele.

Koncertování zpěvačky v Las Vegas by mělo skončit v listopadu, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (4)
Adele má v Las Vegas úspěch
Adele má v Las Vegas úspěchZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Blesk.cz, Novinky.cz, Aktualne.cz, AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze