Top hledané
Výsledky (0)
Společná akce rektorů dnes upozorní na špatné odměňování

Ranní ptáče: Vysokoškolští pracovníci chtějí vyšší mzdy. Ameriku ochromili další mrtví po útoku na školu

Radek Polák
28. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Minstra školství Balaše čekají další jednání o platech pedagogů

Vysoké školy požadují, aby se navýšily finance na jejich platy o zhruba deset miliard korun ročně. Protestní akce nazvaná Hodina pravdy proto dnes proběhne ve větších městech Česka. Již druhou střelbu na škole zažily letos Spojené státy, demokraté opět navrhli zákaz prodeje útočných zbraní.

Česko čekají protesty vysokoškolských pedagogů

Symbolicky v Den učitelů bude dnes část vysokoškolských pedagogů protestovat proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Demonstrovat se bude v devíti českých městech, mimo jiné v Praze, Olomouci a Českých Budějovicích. Do akce nazvané Hodina pravdy se zapojí 13 fakult, zejména filozofických.

Organizátoři pro univerzity požadují více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění platových tarifů mezi jednotlivými obory. O navýšení rozpočtu vysokých škol na odměňování pedagogů dnes bude jednat ministr školství Vladimír Balaš s premiérem Petrem Fialou, informoval server Ceskenoviny.cz.

Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208, Praha 6

Útok v americké škole si vyžádal šest mrtvých

Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami zabila tři dospělé a tři děti v křesťanské škole v americkém městě Nashville. Poté ji zastřelili zasahující strážníci. Bílý dům v reakci na krveprolití znovu vyzval republikánské zákonodárce, aby podpořili zákaz prodeje útočných zbraní.

Policie informaci o „aktivním střelci" dostala krátce po desáté hodině ráno místního času. Dva policisté krátce na to na místě zahájili palbu a žena byla mrtvá 14 minut po nahlášení útoku, napsaly Ceskenoviny.cz. Včerejší incident je podle databáze listu The Washington Post již druhou letošní střelbou na americké škole, při níž někdo přišel o život.

Otevřít v galerii (4)
Americká škola v Nashvillu se stala terčem útoku
Americká škola v Nashvillu se stala terčem útokuZdroj: Pixabay

Kubánský režim si pochvaluje výsledek voleb

Kubánci volili zákonodárce do Národního shromáždění. Podle úředníků volební účast převýšila 75,92 procenta a překonala tak účast v listopadových komunálních volbách. Tamní opozice volby bojkotovala. Účast v nedělních volbách byla provládními i protivládními skupinami široce vnímána jako lakmusový papírek k posouzení podpory kubánského vedení v době hluboké hospodářské krize a rostoucích sociálních nepokojů. Na Twitteru kubánský prezident Miguel Diaz-Canel oslavoval hlasování jako „vítězství“ kubánského lidu a v pondělí dodal, že vysoká účast byla „home run“, uvedl portál televize Al Jazeera.

Otevřít v galerii (4)
Volby na Kubě měly ukázat legitimitu tamního režimu
Volby na Kubě měly ukázat legitimitu tamního režimuZdroj: Pixabay

Zdrojový kód Twitteru se dostal na internet

Části zdrojového kódu sociální sítě Twitter unikly podle serveru Tyden.cz na internet. Firma, kterou loni převzal šéf automobilky Tesla Elon Musk, se soudní cestou snaží získat informace o původci úniku. Uživatel jménem FreeSpeechEnthusiast zveřejnil na platformě Github různé části zdrojového kódu, uvádí soudní dokument. Uživatelské jméno patrně odkazuje na Muska, který se označuje za „zastánce svobody projevu", ale od převzetí firmy prosadil několik zásadních změn ve fungování sítě. Platforma Github spadá pod softwarovou společnost Microsoft a kód na žádost Twitteru už v pátek stáhla. Účet FreeSpeechEnthusiast podle Twitteru porušil autorská práva firmy.

Otevřít v galerii (4)
Twitter musel opět řešit problémy
Twitter musel opět řešit problémyZdroj: Pixabay

Egypt odkryl okolo 2 tisíc mumifikovaných hlav beranů

Nejméně 2000 mumifikovaných hlav beranů našli archeologové v chrámu faraona Ramsese II. ve starobylém městě Abydos na jihu Egypta. Vedle toho zde byly objeveny rovněž mumie ovcí, psů, divokých koz, krav či gazel. Odborníci se domnívají, že se jednalo o děkovné oběti k uctívání panovníka Ramsese II. po jeho smrti. Podle expertů nález pochází z období dynastie Ptolemaiovců, která Egypt ovládala v období let 305 až 30 před naším letopočtem. Vláda této dynastie makedonského původu skončila sebevraždou poslední královny rodu Kleopatry, jak sdělil server Echo24.cz.

Otevřít v galerii (4)
Egypt poodkryl další své tajemství
Egypt poodkryl další své tajemstvíZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Tyden.cz Al Jazeera, Echo24.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze