Top hledané
Výsledky (0)
Volby se mají konat na Ukrajině již v příštím roce, problémem je ale válečný stav

Ranní ptáče: Zelenskyj plánuje opět bojovat o prezidentský úřad. Kompetence české hlavy státu mají být zachovány, ukázalo šetření

Radek Polák
01. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Současný ukrajinský prezident se již nyní připravuje na další volební klání

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má šanci obhájit svůj mandát. Podle průzkumů by jej nejspíše obhájil. Sám navíc nyní prohlásil, že hodlá opět kandidovat. Důvěra Čechů v prezidentský úřad roste. Počet těch, kteří by kompetence prezidenta zachovali, roste.

Zelenskyj chce znovu kandidovat

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl v rozhovoru s portugalskou televizí RTP, že pokud by se v roce 2024 konaly prezidentské volby během války, znovu by kandidoval. 

V roce 2024, pokud bude válka pokračovat a pokud se budou konat volby, nikdy v životě neopustím svou zemi. Protože jsem garantem ústavy a budu ji bránit v každém případě,"

odpověděl Zelenskyj v interview na dotaz, zda se bude znovu ucházet o prezidentský úřad.

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Ukrajinské zákony však zakazuji pořádat volby během válečného stavu, který v zemi platí od začátku ruské invaze před 18 měsíci. Západní spojenci Ukrajiny však naznačili, že by si přáli, aby se volby konaly navzdory válce.

Podle Čechů si má prezident pravomoci zachovat

Výsledek šetření Centra pro výzkum veřejného mínění ukázal, že ubylo lidí, kteří by chtěli omezit kompetence českého prezidenta. Nyní je jich jen 8 procent. Podle většiny z nás by měly být naopak zachovány. Myslí si to dvě třetiny Čechů. O tom, že by byly dokonce rozšířeny, je přesvědčeno 22 procent populace.

Podle 78 procent respondentů má mít hlava státu možnost udělit amnestii, milost či zmírnit trest odsouzeným osobám. Více než dvě pětiny pak souhlasí s tím, že prezident má mít pravomoc zastavit soudní řízení proti obviněným, uvedl server Echo24.cz.

Otevřít v galerii (4)
Češi by kompetence hlavě státu ponechali
Češi by kompetence hlavě státu ponechaliZdroj: Profimedia

Přístup k marihuaně se může zjednodušit

Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb vydalo podle agentury AP doporučení, které hovoří o tom, že by se mohla marihuana zbavit trestního postihu za její držení. V současnosti je totiž spolu s heroinem a LSD klasifikována jako jedna z nejvýznamnějších drog a patří proto také do seznamu I. Léky z tohoto seznamu nelze v současné době ve Spojených státech akceptovat pro jakékoliv lékařské použití. Mají naopak velký potenciál pro případné zneužití, jak doteď tvrdili tamní oficiální dokumenty.

Otevřít v galerii (4)
Přístup k marihuaně se může ve Spojených státech zjednodušit
Přístup k marihuaně se může ve Spojených státech zjednodušitZdroj: Pixabay

Muskovi se jízda s autopilotem nevyplatila

Miliardář Elon Musk chtěl svým fanouškům na sociální síti X předvést schopnosti autopilota v nejnovější verzi 12, která je označována zkratkou FSD (Full Self-Driving) a slibuje zcela autonomní jízdu. Během dvacáté minuty se ale auto rozhodlo projet rušnou křižovatku na červenou. Důvodem je fakt, že autopilot, který ve svých vozech Tesla nabízí, je od samého začátku předmětem různých kontroverzí. Jde totiž pouze o jeden z asistenčních systémů, který má řidiči usnadňovat řízení. Skutečné autonomní vozy bez řidiče však používají kromě soustavy kamer také pokročilý radarový systém, který detekuje pevné překážky, upozornil portál Aktualne.cz.

Otevřít v galerii (4)
Tesla má potíže se svým autopilotem
Tesla má potíže se svým autopilotemZdroj: Pixabay

Školní rok odstartuje v Litvě „nasucho“

„Suchý“ začátek školního roku čeká jako obvykle obyvatele Litvy. Země si tak každoročně připomíná Den vědy a znalostí, kdy je zcela zakázán prodej alkoholu v obchodech. Cílem opatření má být „výchova uvědomělé společnosti a upozornění na skutečnost, že požívání alkoholu a vzdělávání jsou neslučitelné“. Podle platných litevských zákonů si lze 1. září objednat alkohol pouze v podnicích veřejného stravování, lidé jej ale musí zkonzumovat na místě, obsluha má zákaz prodávat alkoholické nápoje tzv. „s sebou“, informovaly Novinky.cz.

Otevřít v galerii (4)
V Litvě si dnes pivo nedáte
V Litvě si dnes pivo nedáteZdroj: Pixabay

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Echo24.cz, Aktualne.cz, AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze