Top hledané
Výsledky (0)
Vládní strany KDU-ČSL a Piráti hovoří o nutnosti navýšit rodičovský příspěvek. Cílem je jeho valorizace obdobně jako u starobních důchodů.

Zvýšení rodičovské? Cesta vede na úkor důchodců

Radim Červenka
27. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Valorizace se dotknou důchodců

Všudypřítomné zdražování dopadá obzvláště tíživě na rodiče s dětmi. Někteří vládní politici hovoří o nutnosti zvýšit příspěvek pro rodiče, kteří se o děti starají. Předpokladem však je omezení prudké valorizace penzí způsobené vysokou inflací.

Krize rodičovství v Česku

Příspěvek pobíraný rodiči, kteří se starají o své dětí místo zaměstnání, je možné aktuálně čerpat do maximální výše 300 tis. Kč. Na tuto částku se množství vyplácených peněz zvedlo v roce 2020. Výše měsíčního příspěvku je odvislá od rychlosti čerpání, pokud zůstane rodič na rodičovské dovolené 2 roky, měsíčně pobírá 12 500 Kč. Vzhledem k mimořádné inflaci je však reálná hodnota příspěvku mnohem nižší než v roce 2020.

Mnoha rodičům komplikuje situaci nedostupnost školek a dětských skupin, pobírají po delší dobu ještě nižší příspěvek. Podle expertů je počet míst v předškolní péči už teď nedostatečný, je příčinou na evropské poměry velmi dlouhé rodičovské dovolené v ČR a v důsledku velmi nízkých příjmů pro rodiny s malými dětmi.

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

Někteří politici jsou ze situace znepokojeni. Hranice příjmové chudoby za rok 2022 byla 14 782 Kč měsíčně a rodičovský příspěvek se v tomto ohledu může zdát nedostatečný. Jednat o zvýšení rodičovského příspěvku požadovali poslanci opozičního hnutí ANO před koncem loňského roku. Jednání vládní poslanci odmítli, ovšem ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) přislíbil další řešení problému. 

 

Lidovci a Piráti, nečekaní spojenci

Otázka se dostává znovu na pořad dne. Politickou podporu nemá jenom u lidovců, ale valorizaci příspěvku požadují i Piráti

"Rodiny vycházejí ze statistik jako nejchudší. Rodičák by se proto měl pravidelně zvyšovat obdobně jako důchody. Rodičovská se nyní pohybuje mezi 7-10 000 Kč měsíčně. To jsme přišli s Piráty změnit. Peníze můžeme vzít z konsolidace veř. financí. Návrh podporuje MPSV,"

napsal na sociálních sítích předseda Pirátů Ivan Bartoš a přihlásil se k probíhající spolupráci s předsedou KDU-ČSL  a zároveň zodpovědným ministrem Jurečkou.

Valorizace penzí je aktuálně vnitropolitickým tématem číslo jedna. Plánované snížení valorizace starobních důchodů musí podpořit i zvolený prezident, aby legislativní cestou prošlo přes Parlament, kde návrh čekají opoziční obstrukce. 

 

Rodiče, nebo důchodci?

Palčivou otázkou je uvažovaná valorizace rodičovských příspěvků právě v souvislosti s důchody. Dosavadní rekordní navyšování důchodů kvůli vysoké inflaci velmi zatěžuje státní rozpočet, jak jsme na LP-Life.cz psali, a uvolnění prostředků pro rodiče se dostává do rozporu s růstem penzí. 

"Stát zaspal a ztratil pohled na rodiny s dětmi. Rodičovský příspěvek se musí zvýšit a pravidelně navyšovat. To navrhuje naše Olga Richterová (poslankyně za Piráty poz. red.). Zatímco důchody se pravidelně valorizují, rodičovská zůstává stejná. Pak se nemůžeme divit neochotě zakládat rodiny,"

upozorňují na nesoulad mezi valorizovanými penzemi a statickým rodičovským příspěvkem Piráti.

V ještě pragmatičtějších souvislostech osvětlil problém ministr Jurečka. Jednání s ministrem financí na uvolnění dalších prostředku jsou v současné situaci velmi složitá. Pokud se valorizace penzí nepodaří snížit, je podle Jurečky zvýšení rodičovské neprůchozí. Postavení rodičů s dětmi je podle něj obtížné.

"Ale když se podívám na průměrný příjem na hlavu domácnosti se dvěma dětmi, tak je na tom dnes často hůře než domácnost seniorů,"

sdělil ministr pro Seznam zprávy. Vláda tak nevidí možnost v navyšování obou mandatorních výdajů.

 

Zdroje: ct.24.ceskatelevize.cz, seznamzpravy.cz, twitter.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze