Rychlá zpověď - Alexander Daško: Nikomu jsem nemusel nikdy dokazovat, že jsem lepší než jiní

O Romech na Slovensku, rasismu, ruské manželce, integrovaných a marginalizovaných Romech i o tom, jaký postoj k Romům mají v Rusku.
24. září 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Šťastné příběhy vznikají i v romských osadách. Alexander Daško začínal úplně od nuly. Jeho vůle a talent z něj udělaly uznávaného hudebníka a úspěšného muže. V současnosti je ředitelem Soukromé základní umělecké školy LAVUTA v Banské Bystrici, v minulosti se dostal i na kandidátku politické strany SMER. Pomáhá lidem v nouzi a zároveň se stará o zapojení Romů do pracovního procesu tak, aby měli vlastní příjem a mohli se starat o své rodiny a bydlení. V rozhovoru pro LP-Life.cz otevřeně prozradil, jak to chudý mladík dotáhl mezi celebrity, jak ho nyní vnímají lidé z osady, vyprávěl nám o Romech i neromech, rasismu na Slovensku i o své ruské manželce, s níž žije na Slovensku.

Alexander Daško

Video

Zkusme zavzpomínat na vaše úplné začátky. Žil jste v chudobě v romské osadě, pocházíte z 13 dětí. Jaké máte vzpomínky na místo, kde jste se narodil? V jakých podmínkách jste vyrůstal?

Někteří naši Romové naříkají, jak jsou chudí a jak nemají co jíst. My jsme ale měli postaráno o všechny základní věci, které jsme potřebovali. Nebyli jsme bohatí. Moje začátky byly takové, že rodiče nám opravdu dali to, co bylo potřeba dětem dát, což je fantastické a skvělé.

Myslíte, že jako Rom to máte v životě těžší?

Jsou Romové, kteří říkají, že musí dvakrát tolik pracovat, dvakrát tolik ukazovat majoritě, že jsou lepší než oni. Já musím upřímně přiznat, možná se na mě někdo bude zlobit... za chvíli mi bude 53 let a nikomu jsem nemusel nikdy dokazovat, že jsem lepší než jiní. Pokud je člověk normální, tak ho jako normálního také berou.

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč, Praha 6

Narodil jste se do hudebnické rodiny? Slyšeli jsme, že jste hudebník...

Otec byl hudebník, ale amatérský. V podstatě i moji strýcové byli amatérští hudebníci, takže svým způsobem ano.

Jak vypadal váš život poté, co jste přišel na to, že máte hudební talent?

Moje maminka odjakživa chtěla mít z někoho z nás třinácti dětí umělce. Nějak se jí to nedařilo. U mě, u toho posledního, nejmladšího, rozhodla, že ty to budeš, ať chceš nebo nechceš. Ze začátku jsem nechtěl, přiznám se, ale pak mě to začalo bavit a začal jsem se tomu intenzivně věnovat.

Jak zareagovali na tento váš úspěch obyvatelé osady?

Když jsem začal cvičit, moji vrstevníci mě pokaždé sledovali přes okno, jak cvičím a ukazovali, že: „dilino, už bys mohl přestat“. Ale já jsem si šel za svým cílem. Nejdřív si dělali srandu, ale teď, když přijdu do osady, řeknou: „my jsme si z tebe dělali srandu, jaký ty jsi, dilino, ale dneska vidíme, proč jsi to dělal.“

Pojďme k vaší kapele, kdy jste se rozhodl, že budete mít kapelu?

Já jsem se nerozhodl, rozhodli se jiní. Když jsem se vrátil z vojny, byl jsem v uměleckém souboru v Brně, v Jánošíkovi, a dozvěděli se, že je volný primáš, tak přišli z Banské Bystrice za mnou na Černý Balog a řekli, že potřebují primáše na turné po Rakousku. Tak jsem souhlasil a zjistil, že turné je v každém městě na ulici. No, a když už jsem tam byl, tak co už. Hrál jsem, nemohl jsem couvnout. K tomu se váže taková srandovní příhoda. Několikrát jsme spali venku nebo v autě. Jednou jsme spali i pod mostem. Přijel jsem domů a otec se ptá: kde jste bydleli? Zalhal jsem mu, že na hotelu. Bůhví, kde jste pod mostem spali, říká, a já na něj koukám. Někdo z kapely to vykecal? Ale asi to jen tak trefil.

Kde všude jste koncertovali?

Skoro v celé Evropě, v Asii, Rusku, Bělorusku, pobaltských republikách, Uzbekistánu a v podstatě po celé západní Evropě.

Neodsuzovali vás lidé například kvůli tomu, že jste Rom?

Například do Ruska jezdím už skoro 25 let a můžu říct, že romskou kulturu tam přijali za svou, jako jeden z klenotů. Je to už tak propojeno, že dnes je už těžké rozeznat, co je ruské a co romské. I na západě, čest některým zemím. Když porovnám romskou kulturu, ta je svým způsobem vázána například na kulturu francouzskou nebo španělskou. Tam je to v něčem obdobné jako v Rusku. Ostatní státy, víte... na jednom vystoupení přišla o přestávce jedna Němka a říká mi německy, jestli jsem pravý Cikán. A já že proč? Ona říká: minule tu byla mexická kapela a byli to převlečení Němci. Říkám jí, že my jsme originál. Tak mi normálně ještě sáhla na tvář, jestli nejsme nabarvení. Takové momenty se v mém uměleckém životě stávají. Já si ale myslím, že slovanské národy jsou daleko blíže k romské kultuře, takovou mám zkušenost.

Co si osobně myslíte o rasismu vůči Romům na Slovensku?

Ta mince má dvě strany. Existuje určitý rasismus, ale na druhé straně, děláme si to i my sami. Situace je taková: když bílý nechce, nebo nedá, už je rasista. Kde je vůbec ta hranice? V poslední době toho Romové z našich řad dost využívají. To, že za třicet let jsme se nějak zvlášť neposunuli, co se této problematiky týče, to je průšvih. Chybu dělají i média. Ty peníze, které jsou na to vynakládány, bůhví kde končí. Například informace, kolik peněz vůbec šlo na romskou problematiku. Dnes by už Romové měli mít v každém domě jacuzzi. Těžko říct. Já mám rád Slovensko. Když jsem byl v zahraničí, tak jsem i kapele zakazoval nadávat na naši zemi, protože je to země, kde jste se narodili a která vám dala příležitost a možnost. Víte, když někdo říká, že stát se nestará o Romy... já jsem si řekl, kdo se o mě postaral? Ti Romové by měli v první řadě chtít a bohužel jsou i tací, kteří to nechtějí, protože si bohužel na tenhle systém zvykli. Po revoluci, kdy Romové přicházeli o práci, tak se měly vytvořit nové pracovní podmínky, ještě když měli ty pracovní návyky. Teď už přešlo několik generací a od generace ke generaci nikdo nic nedělal. Někteří říkají, že nedostali příležitost, protože Cikány nechtějí zaměstnávat. I to může být, já neříkám, že ne. Ale my jsme měli hned od začátku ukázat, že chceme dělat, chceme být plnohodnotní občané této republiky. Bohužel z toho zase viním stát, že jim dal možnost raději sedět doma a zaplatil jim, než že by vytvořil pracovní příležitosti.

Říká se, že nelze házet všechny Romy do jednoho pytle... je to tak?

Určitě ne. To bych si nedovolil říct. Máme tu opravdu šikovné Romy, hlavně v té umělecké sféře.

Jaké mají Romové na Slovensku problémy?

Je to úroveň vzdělání, protože končí povinnou školní docházkou. A pak je tu ten vzor. Vidí, že otec nedělal, tak nebudu dělat ani já a nějak přežiju. Není tam žádný cíl, že chci něčeho dosáhnout. Proč to říkám? Proč jsem já ten cíl viděl? V jednom rozhovoru jsem řekl, že jsem vyšel na kopec, díval se na tu naši osadu a říkám si: tady žít nemůžu. Jediný lístek do světa je umění a muzika. Já když jsem tehdy přijel z Černého Balogu na houslovou soutěž do Banské Bystrice, to bylo, jako bych přijel do Prahy. A když jsem pak dojel do Bratislavy na celoslovenskou soutěž, bylo to, jako bych přijel do New Yorku. Pro mě to bylo něco fantastického. Vždycky jsem sledoval lidi, obličeje, kdo je kdo... Prostě nemají motivaci, cíl. Jediný jejich cíl je zůstat v osadě, jelikož Romové žijí většinou v komunitě, vždy budou žít v komunitách, a pak už mladí mají děti, ty mají zase děti, další děti, a tak pořád dál.

Proč je tedy tak velká propast mezi integrovanými a marginalizovanými Romy?

Ti integrováni jsou ti, kteří chtějí. Vědí, že bez toho, že budou vzdělaní a budou na sobě pracovat, se v tomto systému nemohou uplatnit. Marginalizovaní jsou ta skupina, která na to kašle. Je jim jedno, že přijdete s projektem a chcete jim pomoci... bohužel v tomto zase musím vinit třetí sektor. Naučili jsme Romy držet za ručičku a v každé aktivitě jim asistovat. Řekl bych, že za chvíli jim budu muset dělat asistenta i v tom, že jim budu ráno čistit zuby.

Vy jste nyní již známá osobnost. Nezávidí vám Romové? Neříkají, že už do osady nepatříte?

Když přijedu do osady, tak hlavně ti staří Romové tam mi vykají. A jsou to Romové, kteří mi ještě jako chlapci tykali. Já jim říkám: co mi vykáte? Vždyť jste mi vždycky tykali. A oni na to, řeknu to romsky: „ty jsi teď velký člověk, tak ti musíme vykat“. Jaký jsem byl, takový pořád jsem a taky i budu, říkám jim.

Vaše manželka je z Ruska. Jak jste ji poznal? Zabloudil jste do Ruska?

Právě naopak. Ona zabloudila sem. Přesně si pamatuji rok 1989, kdy sovětská vojska už poslali domů, my jsme se nějak dali dohromady a ona zůstala tady. Jinak co je zajímavé, vy mluvíte o rasismu vůči Romům. Jednou sama řekla, že takový rasismus, jaký byl vůči ní, když tu zůstala... kolikrát přišla do obchodu... tehdy tu byla taková protiruská atmosféra, že ruské svině neobsluhují, nemohou chodit do obchodu, ale... o co je ten Rus horší? Pokud neřeší politiku a je to normální, běžný občan... vždyť kolik je v Rusku lidí, kteří se neztotožňují s politikou? Víte, to je ta kolektivní vina. Zase všechny házet do jednoho pytle kvůli tomu, že je Rus, ale vedle toho nemusí sdílet stejný názor na politickou situaci v Rusku, například. Každou národnost házíme do jednoho pytle. Ona si také prožila určitý způsob takové diskriminace.

Velmi by mě zajímalo, jaký postoj mají k Romům v Rusku?

Jelikož v Rusku žije kolem 137 národností, přijali je za své. Oni nikdy nerozdělovali na Rusy, Cikány a podobně. Jednou to byl občan buď Sovětského svazu nebo Ruska. Samozřejmě musí dodržovat zákony, které platí v konkrétní zemi a tím to hasne. Oni je opravdu přijali. Už jen to je důkazem - jediné romské divadlo na světě, divadlo Romen v Moskvě vzniklo už před 86 lety. To je opravdu dlouhá doba. Zrovna včera jsem po koncertě vyprávěl, jak opravdu bohatá je romská kultura. Je to klenot, který v mnoha státech neumí využít, zato v Rusku naplno. Tam se státní akce bez Romů nebo romské kultury nemohou obejít, zrovna tak filmy. Filmy, které točí Nikita Michalkov. Já znám asi deset filmů, které by bez Romů ani nenatočili. Je to svým způsobem taková, nechci to nazvat pozitivní diskriminace, ale oni to už tak neberou. My chceme, protože je to tradice. Však v Rusku, když je oslava, tak pokud tam nejsou, jak oni říkají, Cikáni, tak jako by ani nebyla. Opravdu berou tu kulturu za svoji.

V minulosti jste se rozhodl vstoupit do politiky a kandidoval jste i do parlamentních voleb za SMER - SD...

Můj otec byl vždycky levicově orientován. U nich ta sociální politika měla fungovat, protože ji měli v programu. Já jsem to bral tak, že Romové jsou sociálně vyloučení. To je jedna věc. Druhá věc je, že to byla jedna z nejsilnějších politických stran a jít do nějaké strany, která nemá „tah na branku“, pokud chcete hlavně řešit problémy, které mají naši Romové na Slovensku... bylo by zbytečné vstupovat do nějaké malé, nechci říct bezvýznamné strany. To byl v podstatě důvod „proč“.

Sám již několik let pořádáte festivalový projekt s názvem Cikánský oheň. Přiblížíte našim čtenářům, o co jde?

Je to projekt, který běží už asi 15 let. Na Slovensku je hodně romských festivalů. Tenhle festival, stejně jako tato škola, má přidanou hodnotu v tom, že představujeme naši kulturu směrem k majoritě. Nechtěli jsme sklouznout do takové atmosféry, že budeme pořád ukazovat jen kapely z osad. Chceme ukázat velmi kvalitní romskou kulturu, která má co představit a říct. Důkazem byl i včerejší koncert, kde vystoupili zástupci romské kultury ze Srbska, Balkánu, Slovenska, Maďarska. Koneckonců Maroš Čekovský - všichni ho považují za našeho. Představovat Gorana Bregoviće snad už ani nemusím, ten udělal úplnou revoluci a zviditelnil romskou balkánskou kulturu tak, že je dnes nejpopulárnější na světě. Myslím, že jen tolik k tomu.

Děkuji za rozhovor.

Rychlá zpověď:

Co pro vás znamená Slovensko?

Slovensko je země, kterou mám rád a vždy ji budu mít rád.

Mnozí politici nesouhlasí s tím, aby papež během návštěvy Slovenska zavítal i na košický Luník. Co si o tom myslíte?

Nemyslím si nic. Je to normální.

Na jaké hudební nástroje hrajete?

Hraju na housle, trochu na klavír a trochu na kytaru, ale nejlépe housle.

Jak byste charakterizoval politickou situaci na Slovensku?

Myslím si, že je to chaos.

Kdo je váš oblíbený politik a proč?

Momentálně zatím nikdo.

Co říká vaše manželka na Slovensko?

Stejně jako já ho miluje.

Kde se vidíte za 10 let?

Za deset let se vidím na penzi.

Co si myslíte o očkování proti koronaviru?

Je to svobodné rozhodnutí každého. Kdo chce, ať se očkuje, kdo ne, ať se neočkuje.

Jak jste požádal svou manželku o ruku?

Klečel jsem na kolenou a požádal jsem ji o ruku na Starých horách.

Kolik máte doma hus?

Nevím, dost.

Vzpomínáte si, kolik byl váš první honorář?

To si vzpomínám. Sto korun.

Proč jsou romské svatby tak honosné a drahé?

To bohužel vychází z mentality, my musíme ukázat, že na to máme.

Jaký je rozdíl mezi slovenskými a českými Romy?

Myslím, že asi žádný. Akorát používají český jazyk.

Snad nejznámější stereotyp o Romech je ten, že se s tancem v krvi už rodí. Jste na tom stejně?

Tanečně určitě ne.

Na co byste se zeptal vy mě?

Jestli přijedete příští rok na Cikánský oheň?
Velmi ráda se zúčastním.
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (25)

Alexander Daško a jeho husle.
Alexander Daško
 Alexander Dasko a Goran Bregovič na Cikánském ohni.
 Alexander Dasko a Goran Bregovič.
 Cikánský oheň a Boban Markovič.
Cikánský oheň a Emir Kusturica.
 Alexander Daško a soubor Ruska Roma.
Sisa Sklovská a Alexander Daško.
Soubor Ruska Roma a děti ze Soukromé základní umělecké školy LAVUTA.
Alexander s manželkou.
Alexander má rád pejsky.
Alexandrova kapela Gipsy Music v Moskvě.
Kapela v Uzbekistane.
Děti na vystoupení v Moskvě.
Alexander Daško.
Alexandrovi sourozenci s dětmi.
Původní kapela po 30 letech.
Původní kapela, se kterou Alexander začínal v roce 1993.
Přivítání v divadle Romen v Moskvě s ředitelem Sličenkom Nikolajem Alexejevičem.
Richard Rikkon a Alexander Daško.
Setkání kapely s Martinem Dejdarem.
Setkání po letech s Honzou Nedvědem.
Alexander Daško.
Alexander Daško.
View photo gallery

O autorovi

Jsem optimistkou, která se v životě snaží věci zvládat s úsměvem na tváři. Ačkoliv jsem vystudovala přírodní vědy, většinu svého života se věnuji natáčení a stříhání. Mezi mé záliby patří čtení odborných knih, cestování, vzdělávání a hlavně informační technologie.
Kristina Valachyová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
37 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
140 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks