Top hledané
Výsledky (0)
O úspěších a neúspěších ve funkci, o uprchlické krizi a o představě následovníka

Rychlá zpověď - primátor Zdeněk Hřib: Manuál pro kultivovanou Prahu vznikl v Brně

Karolína Lišková
29. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
10 minut

Před více než třemi lety jsme s tehdy novým primátorem hlavního města Prahy Zdeňkem Hřibem dělali rozhovor. Tehdy byl plný očekávání. Nyní, téměř u konce jeho období jsme v rozhovoru pro LP-Life.cz nejen zhodnotili, co se během jeho vlády zlepšilo nebo zhoršilo, ale také jsme polemizovali nad tím, jak by měl vypadat budoucí primátor. Hřib také prozradil, jaké pocity se v něm odehrávaly, když přišla první katastrofa ve formě koronaviru a druhá, když začala válka na Ukrajině...

Čtyři roky ve funkci, jak jste se vy osobně změnil, rozvinul?

Já se tady učím každý den něco nového v této funkci a pochopitelně řízení města v době dvou globálních krizí, covidu a teď té uprchlické krize, to určitě není něco, co se dá vystudovat jako učební obor. Pochopitelně člověk je neustále něčím překvapen.

Když se chystáte takhle z neděle na pondělí na normální pracovní den a najednou vám někdo zavolá, že máme pandemii a všechno bude jinak, co to znamená pro vás v tom pracovním životě?

Když je to nějaká takováto krizovka, tak se nejdřív koukáme na krizové plány, které tady jsou. Ale na tyto věci se pochopitelně nemůžete nikdy úplně připravit. Protože třeba ty krizové plány na covid nebo na infekce, pandemie, počítaly s tím, že tu pandemii se podaří zastavit někde na úrovni letiště, na úrovni malé skupinky osob, kterou nějak izolujete a převezete ji někam.

Co se týče třeba počtu příchozích uprchlíků, tam se trochu vycházelo z toho, co se dělo v roce 2015/16, ale v podstatně menších počtech. To nikdo nečekal, že tady budeme odbavovat každý den v Kongresovém centru 3700 lidí. To nikdo nečekal. V tomto je to něco, na co se asi úplně naprosto připravit nemůžete.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Ale dvě krize se nám podařilo zvládnout i díky tomu, jak se k tomu postavili všichni lidé v Praze. V covidu to byla velice vysoká úroveň disciplíny lidí, protože jsme tady měli třeba povinné roušky v metru. Já jsem byl první primátor evropské metropole, který roušky takhle zavedl tehdy, když nebyly ani v obchodech. Lidé si je museli šít doma, já jsem měl také takovou po domácku udělanou. Ale všichni jsme je nosili a díky tomu se nepřehltily nemocnice, to všechno se podařilo.

Teď v téhle uprchlické vlně, to celé tlumočení v Kongresovém centru a teď nově na Praze 9 v novém asistenčním centru, stojí na dobrovolnících, kteří tam musí chodit a pomáhat lidem ze složek integrovaného záchranného systému, policistům, hasičům a tak dále. To je to, o co my se tady můžeme vždycky opřít, myslím.

Co jste prožíval, když jste se ráno probudil 24. února, pustil jste si televizi a zjistil jste, že je válka?

Já jsem byl v Kyjevě devět dní předtím. To bylo už v době, kdy bylo výrazně nedoporučeno ministerstvem zahraničí cestovat na Ukrajinu, ale my jsme měli domluveno i s Vitalijem Kličkem, starostou Kyjeva, že se tam přijedeme podívat a nabídnout Kyjevu členství v našem paktu svobodných měst. To se mi zdálo, že určitě není možné odříct, takovou návštěvu. Takže já jsem potom v následujících dnech viděl v televizi třeba místa, kterými my jsme projížděli na cestě z letiště na kyjevskou radnici. Akorát ty domy byly po zásahu ruskými raketami. Musím říct, to byl velice zvláštní pocit, že to bylo skutečně na místech, kterými jsme projížděli před pár dny. Co se týče toho, jestli bych viděl možnost, že bych si to vyměnil se starostou Kličkem, tak to bych si určitě vyměnit nechtěl.

To jsem ani nemyslela, ale každopádně jako primátorovi Prahy, která je cílovou destinací většiny uprchlíků, mně by asi stály vlasy na hlavě.

Jak říkám, úplně se na to připravit nemůžete. Je to záležitost, kdy jsme se učili hodně za pochodu, stanovili jsme si nějaké limity. Jako že stany ne, ne stanovým městečkům, to se nám podařilo zatím udržet. Snažíme se k tomu přistupovat nejenom technicistním přístupem. Ale 3700 lidí je nutné nějak zprocesovat, udělat nějakou proceduru, část z nich ubytovat. To se nám daří, daří se nám to udělat i způsobem, řekl bych, humánním, s určitým důrazem na etiku. Tohle všechno se daří, díky tomu jsme byli oceněni i regionálním zástupcem Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky OSN, že jsme tady skutečně na úrovni standardu světové úrovně. World class standard, pokud mám tlumočit přímo jeho slova. Já si myslím, že jsme tady udělali maximum pro to, abychom těm lidem pomohli, protože já bych skutečně nechtěl být v kůži těch lidí, kteří sem prchají, kteří sem možná dojedou autem, ale možná to auto je teď jediný jejich majetek.

Jak na to reagují Pražané, popřípadě všichni Češi? Ne všichni jsou takoví dobrodinci, byť se zvedla obrovská vlna solidarity. Zaznamenal jste i nějaké hejty? Protože dávat peníze cizím lidem, ne-Čechům, a dávat jim vstup zadarmo například do Zoo, to už je věc druhá.

My určitě nezapomínáme ani na obyvatele Prahy, ani na městské byty, ty nepoužíváme pro řešení uprchlické krize, protože to by stejně nestačilo. Těch bytů není dost, používáme je pro řešení tíživé situace samoživitelek nebo seniorů tady v Praze. Na tom se nic nezměnilo. Ale co se týče postojů Pražanů, tam se teď připravuje studie, respektive průzkum těch postojů. Budeme dělat i průzkum mezi uprchlíky, abychom zjistili, jaké mají plány do budoucna a podle toho jsme se mohli připravit. Snažíme se město řídit na základě reálných dat, ne nějakých výkřiků nebo že nějaký dezinformátor někde na Facebooku něco plácne. To by nebyl, myslím si, odpovědný přístup.

Piráti nedopadli v posledních volbách úplně nejlépe. Jak vy jste prožíval volby v rámci toho, do které strany patříte?

Já jsem v těch volbách nekandidoval, ale měl jsem takové dvě přání. Za prvé to bylo, aby Andrej Babiš už ve vládě nebyl, protože si myslím, že to byla jednoznačně ostuda i mezinárodního rozměru. Protože to zneužívání dotací bylo naprosto evidentní. Druhá věc byla, že jsem chtěl, aby se Piráti dostali do vlády. Oba dva tyto cíle jsou vlastně splněné. Možná ta představa byla trochu velkorysejší, to si asi přiznejme, ale já si myslím, že nějak extrémně špatné to není. Ministr Lipavský, ministr zahraničních věcí, si myslím, že teď ukazuje, že skutečně máme pevnou hodnotovou orientaci a dokážeme se zorientovat i v tak komplexní oblasti jako je zahraniční politika. Pochopitelně ještě jako bonus k těm volbám bylo to, že komunisté vypadli ze sněmovny. To bylo něco, co jsem ani nečekal.

Když jsme se spolu bavili před čtyřmi lety, opět narážím na to bydlení. Ať už se řeší ubytování pro uprchlíky anebo že se málo staví. Už před čtyřmi lety jste mi řekl, že byste to tady chtěl změnit tak, aby tady vaše děti chtěly žít. V rychlé zpovědi jste mi řekl, že se staví víc, což je skvělé, ale ceny jsou neustále horší a horší. Mě zajímá váš názor na dostupnost bydlení pro Pražany, pro Čechy?

Snažíme se dělat, co můžeme jako město. Ale pochopitelně máme nějaké limity dané zákonem. Takto ten stát funguje, my jsme jen samospráva. Co jsme udělali, je to, že jsme zrychlili změny územního plánu, asi dva roky. Díky tomu je tady rekordní počet nových bytů od roku 1989. 9700 bytů. To tady opravdu nikdy dřív nebývalo. Potom to pochopitelně řešíme na vícero úrovních.

Už jsem zmiňoval, že bychom potřebovali dostat pravomoci v rámci Airbnb. Opět zákony nám v tomto ohledu nepřejí. Předchozí vláda to nijak řešit nechtěla, tak doufám, že nám tato sluchu dopřeje.

Ale řeší se i opravy městských bytů, opravili jsme asi 1000 bytů jenom teď v těch posledních letech. Pochopitelně odemykání brownfieldů, kde se umožní další výstavba 10 000 nových bytů, ale tak, aby byla dodržena pravidla, která jsme nově schválili pro spoluúčast developerů, znamená, že i město z té výstavby bude něco mít. Třeba nové městské byty, které získáme od developerů. Nebo peníze na školy, školky. Jinak by ta nová výstavba pro město nebyla ekonomicky udržitelná.

Znamená to, že by se k těm novým bytům nové mohly dostat třeba mladé rodiny?

Opět problém bude v tom, že cena bytů v komerční výstavbě je určená poptávkou a nabídkou. My se snažíme maximálně urychlit tu nabídkovou část, nějaké omezené nástroje máme, snažíme se to řešit. Ale tu poptávkovou část, která to tady dominantním způsobem určuje, tu my nejsme schopni nijak určit. Jestli si ty byty kupují spekulanti z Ruska, to je věc, kterou musí řešit vláda na úrovni státu.

Město chce navýšit zásoby plynu na sezónu 2022/23. Znamená to, že se primátor osobně zasadí o šestimiliardový úvěr pro Pražskou plynárenskou?

To je záležitost, kterou řeší primárně pan radní Chabr ze Spojených sil, který má na starosti majetkové podíly ve společnostech typu Pražská plynárenská. My jsme poskytli úvěr Pražské plynárenské proto, protože vláda nařídila, že se mají naplnit zásobníky a že musí mít bankovní záruky, protože pády některých obchodníků s energiemi vytvořily takovou situaci, která je riziková. A pro případ, že by to pokračovalo dál.

Já myslím, že z tohoto je teď jasné, že město za Pražskou plynárenskou stojí a že nechceme, aby se lidem zvyšovaly účty za plyn. Myslím, že není žádný důvod k panice. Pražská plynárenská funguje normálně, ale povinnosti, které na tu firmu navalila vláda, si vyžádaly intervenci ze strany města.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Za ty čtyři roky jste vy sám se sebou, se svojí prací, spokojený? Je něco, co byste na sobě zlepšil?

Tak určitě, vždycky je co zlepšovat. Ale myslím, že práce se teď těší naprosto nebývalému období politické stability. V období předtím došlo k tomu, že se koalice rozpadla jenom jednou a potom se složili dost podobným způsobem, protože jim nic jiného nezbylo. Ale akorát to zjistili až potom, co se rozpadli, to byla taková komičtější chvilka.

To období předtím, to se koalice rozpadla dvakrát. Tady se hádal každý s každým. Byla to doba, která nepřála velkým infrastrukturním projektům, a proto se tady nic tou dobou nedělo. Naopak my jsme začali s velkými infrastrukturními stavbami konečně něco dělat.

Teď se začne stavět metro D, staví se tramvajové tratě, tři nová přemostění přes Vltavu, postavili jsme Trojskou lávku znovu, začali jsme stavět Štvanickou lávku, teď se začne stavět Dvorecký most, opraví se městské byty, staví se nové byty v komerční zástavbě a sázíme milion stromů. Jsme v půlce, jak jsme slíbili, milion stromů za 10 let, za čtyři roky půlka. Ale samozřejmě vždycky je co zlepšovat.

Co budete dělat, až tady skončíte?

Co budu dělat, až tady skončím? Já mám vícero možností, pochopitelně. Můžu se věnovat znova výzkumu v oblasti bezpečnosti pacientů a kvality zdravotní péče. To je taková moje srdcovka ve zdravotnictví. Dělal jsem to po škole. Potom tu jsou možnosti v IT, kde bych si vydělal víc než tady na radnici, ale to není ten důvod. Kvůli penězům to tady nedělám.

Takže zatím máte otevřené možnosti, nerozhodl jste se?

Uvidíme, jak dopadnou volby samozřejmě. To je první věc. Uvidíme.

Před čtyřmi lety, když jste nastoupil, jste říkal, na rodinu zbývá úplně minimum času. Našel jste za tu dobu nějaké vyrovnání mezi prací a rodinou? Stíháte všechno i doma?

Hledá se to hodně těžko. To se může ostatně každý přesvědčit, protože já mám transparentní, veřejný kalendář. Každý se může podívat, co kde dělám. Občas tam je večer nějaká soukromá událost, že není vidět, co to přesně je, ale, bohužel, to nejsou žádné večírky nebo party. Jsou to třídní schůzky mých tří dětí. Tam není asi úplně co závidět. Ale hledá se to velice těžko. Politika je vždycky do určité míry takový exodus od rodiny.

Přesně toto jste říkal před čtyřmi lety.

Jenom se to potvrdilo. Je to prostě nesnadné, řekl bych.

Ale přeci jenom jste taky mnohem známější, takže když přijdete na třídní schůzky, jsou třeba paní učitelky trochu víc na špičkách?

Na ty poslední jsem přišel pozdě, protože se to nedá moc dobře stíhat. Nevím, jestli jsou z toho úplně na špičkách, asi úplně na větvi z toho nejsou, že to musí říkat znovu. Ale nějak to proběhlo, takže dobrý.

Jak jste si užil Velikonoce? Byl jste s rodinou?

Na Velikonoce jsem s rodinou byl. Pletl jsem s dcerkou tatar a pomlázku. Přijde na to, z jakého jste kraje. Pletli jsme spolu z osmi proutků, pro ni to bylo poprvé, pro mě teda už ne, já jsem si potom zkusil uplést svoji první z devíti. To je složitější, podle toho to taky dopadlo. Ale já myslím, že se to postupně bude zlepšovat.

Na co se těšíte teď v nejbližší době?

Čeká nás zahájení velkých věcí v Praze. Zahájení např. Comic-Conu, který proběhne teď o víkendu. To je jedna věc, na kterou se těším. A potom na ty velké věci jako je Vltavská filharmonie. Nebo teď budeme zahajovat novou fázi připomínkování metropolitního plánu, kdy se občané mohou vyjádřit k rozvoji Prahy na další desetiletí. Zahájíme to metro, snad nakonec získá Ředitelství silnic a dálnic i stavební povolení na nový úsek pražského okruhu.

Moc děkuji za rozhovor.

Rychlá zpověď:

Co vás role primátora naučila?

Trpělivosti.

Kdybyste věděl, co vás čeká v roli primátora, šel byste do toho znovu?

Kdybych věděl, že mě čekají dvě globální krize, tak bych asi trošku zaváhal, ale ano, šel bych do toho znovu.

Co bylo horší: covid nebo válka?

To se takhle nedá srovnávat, covid je něco jako přírodní katastrofa, zatímco válka je dílem jednoho šíleného diktátora, Putina.

Co si myslíte, že se vám za ty čtyři roky opravdu povedlo?

Podařilo se nám splnit sliby, které jsme dali, takže tu máme třeba půl milionu vysázených stromů, tedy za ty čtyři roky polovina toho, co by mělo být za osm let. A spousta dalších věcí: v Praze se staví rekordní počet nových bytů, přemostění, začínáme stavět metro D, rekordní počet P+R, parkovacích míst, opravujeme silnice, opravujeme městské byty... děje se toho hodně.

Co se naopak nepovedlo vůbec?

Bohužel se nám zatím nepodařilo vůbec získat jako obec získat nějaké pravomoci, abychom mohli řešit problém s Airbnb. To je záležitost, kdy město nemá, jakým způsobem to regulovat. Navrhli jsme úpravu zákona, s tou minulou vládou to jaksi nešlo, tak na tom budeme pracovat s tou novou. Je to ale na dobré cestě.

Co chcete do podzimu ještě stihnout?

Určitě zahájit tu stavbu metra D. Potom třeba teď bude porota rozhodovat o výsledném návrhu pro novou Vltavskou filharmonii... tak tyhle věci a snad ještě něco dalšího.

Kdo by vás měl v primátorském křesle nahradit?

Já bych chtěl, aby si Praha udržela stabilitu, která je naprosto rekordní v tomto volebním období. Dřív se tu rozpadaly koalice dvakrát za to období, to je věc, která nepřeje velkým projektům, takže bych Praze přál hlavně tu stabilitu.

Branná povinnost ano nebo ne?

Ne, ale možná by si aktivní zálohy zasloužily trochu víc marketingu, to je spíš, si myslím, ta správná forma.

Co by se měla Praha naučit od Brna?

My jsme se už od Brna v některých záležitostech inspirovali, jde třeba o práci s veřejným prostorem, s označováním provozoven, to je tady v historickém centru takový známý nešvar. Tam jsme manuál pro kultivovanou Prahu postavili. Oni teď ale trochu polevili, my jsme teď napřed zase.

Když se vás zeptám, abyste mi řekl, co pro vás znamená politika po čtyřleté zkušenosti ve funkci, jaká by byla odpověď?

Umění kompromisu, snažím se být konsensuální primátor, snažím se, aby ta rada držela pohromadě, aby měla stabilní prostředí na práci. Myslím, že tohle se nám určitě povedlo.

Kolik jste za ty čtyři roky vysázel vy osobně stromů?

Z toho půl milionu, já osobně těmahle rukama, myslím, že padesát stromů.

Jak myslíte, že skončí válka na Ukrajině?

Já doufám, že dobře.

Co vás naposledy rozplakalo?

Když jsem se dozvěděl, že úsek 511 pražského okruhu bude opět odložen. Jenom teda o dva měsíce, ale pevně doufám, že to bude ještě tenhle rok.

Co si myslíte o Češích jako o národu?

Jsme šikovní, máme potenciál dělat velké věci, umíme pomáhat, a to jsme dokázali třeba právě teď během uprchlické krize.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Co se vám na Praze líbí a co byste případně chtěla změnit.

Já jsem velký patriot, mně se na Praze líbí úplně všechno.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď - primátor Zděněk Hřib:
Zobrazit článek
Rychlý zpověď - bezpečnostní analytička alias Doktorka Války Kristina Soukupová:
Zobrazit článek