Top hledané
Výsledky (0)
O volbách, premiérovi a synovi Bertíkovi

Rychlá zpověď - šéf Pirátů Ivan Bartoš: Babiš se tři roky vyhýbá jakékoliv debatě, bojí se

Karolína Lišková
25. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
12 minut

Když si domluvíte schůzku se šéfem Pirátů Ivanem Bartošem, přijde přesně na čas a má na vás maximálně třicet minut. Ty vám zkrátí kolemjdoucí, co ho zdraví, podávají mu ruce a chtějí s ním diskutovat o stavu této země. Je zajímavé to pozorovat. Když pak k vám tenhle dredatý a věčně usměvavý politik přicupitá, odpovídá na jakoukoliv otázku velmi rychle, ale s lehkostí a úsměvem. Je vidět, že vize a budoucnost nejen svou ale i téhle republiky má do puntíku srovnané. V rozhovoru pro LP-Life.cz jsme si s Ivanem povídali o tom, co se děje v Afganistánu, jaký to bude mít dopad na Evropu, a hlavně také o premiérovi Andrejovi Babišovi, protože tihle dva kohouti na jednom písečku si leží dost v žaludku...

 
Ivan Bartoš během kampaně v terénu.
Bartoš s harmonikou.
Bartoš s manželkou a synem.

Co si myslíte o současné situaci v Afghánistánu, co to bude znamenat pro Českou republiku a jak se to odrazí v nadcházejících volbách?

V první řadě je to poměrně zásadní. Nikdo nečekal, že situace v Afghánistánu se bude vyvíjet po stahování jednotek aliance takto rychle, špatně, že Tálibán během velmi krátké doby převezme moc v zemi, což se teď stalo. V Afghánistánu působili na ambasádách lidé, občané, diplomati, byly tam i jejich rodiny z jednotlivých zemí. Pak zde byla velká část Afghánců, kteří pomáhali vojákům. V Čechách se to zredukovalo na překladatele, a ti jsou teď fakticky v ohrožení. Česká vláda strašně dlouho váhala, jak to téma uchopit, komu pomoci. Když se Tálibán objevil v Kábulu a postupoval směrem k letišti, tak najednou proběhlo jednání vlády v sobotu, a teď horko těžko dostáváme lidi z regionu. V pátek už měli Američani přes tisíc lidí, možná ke dvěma tisícům lidí z oblasti evakuovaných, my máme dvě letadla, která létají tam a zpátky. (Datováno k pondělku 16.8.- pozn.red.)

Takže první věc, nevím, jestli to bylo kvůli panu Okamurovi nebo jestli se to téma nehodí do voleb, tak vláda opomenula tuto faktickou situaci, kdy lidé, kteří s námi spolupracovali, jsou v ohrožení. Zadruhé, teď už se chystá, myslím, jednání Rady bezpečnosti OSN, i na poli Evropské komise se hovoří o možných vlnách migrace. Myslím si, že je důležité vstoupit do jednání s okolními státy, kam budou lidé pravděpodobně utíkat. Oni neodletí letadlem, ale půjdou. V Kábulu tisíce lidí hledali nějaké bezpečí s tím, že hlavní město nepadne, a ukázalo se, že došlo k předání moci Tálibánu prakticky bez vážnějšího odporu. 

Vyjádření Tálibánu je v tuto chvíli takové, že vyzývají lidi a úředníky, ať nadále chodí do práce, že se nic nemění. Osobně tomu moc nevěřím a skutečně to může vyvolat pnutí, které bude znamenat migraci z Afghánistánu. Otázkou je, jak se teď bude postupovat, jak se k tomu postaví státy, přes které migrační vlna probíhá, jako je Turecko. Jsem rád, že Evropská unie, ale třeba i OSN začíná jednat

Pronájem 1+kk s balkonem, Praha 6 – 37m
Pronájem 1+kk s balkonem, Praha 6 – 37m, Praha 6

Jak to hraje do karet vám, popřípadě panu Okamurovi? Jak to podle vás ovlivní skoky v průzkumech?

Důležité je si ty věci pojmenovat. Česká republika má poměrně přísné azylové řízení, není tu jednotné evropské azylové řízení. Myslím si, že Evropská komise musí urychlit to, co už se navrhovalo, a to je aktivní pomoc v místech, kde se to děje, důsledná kontrola na hranicích a vyhodnocovat rizika, pokud se rozhodne libovolná země v Evropské unii udělit někomu azyl. Česká republika není cílovým místem migrace, naše situace je specifická, to jsou potom země jako Francie nebo Německo. 

Kvůli covidu se o migraci nemluvilo, a teď to třeba může být zase téma. Ale uvidíme, jak se zachovají okolní státy, kam ti lidé odcházejí primárně před válkou, ostatně i afghánský prezident je v exilu v sousedním Uzbekistánu, a tu situaci je třeba řešit. Jsem opravdu rád, že se k tomu již aliance, OSN i Evropská unie staví čelem, že o tom bude jednat Rada bezpečnosti OSN.

Myslím si, že ve volbách by to mohlo pomoci Okamurovi, který zde žádné migranty nechce?

Oni ale ani v první migrační krizi do České republiky nemířili, takže ten problém pro Českou republiku je virtuální. My jsme s Piráty v roce 2015 jako jedna z prvních politických stran vydali komplexní stanovisko k migraci, kde jsme odmítli nelegální migraci, definovali jakým způsobem se má řešit společná evropská obrana, jakým způsobem má probíhat ověřování osob, jak má fungovat návratová politika, když se konflikt ustálí. Za tím si stojíme. Pokud to téma bude někdo zdvihat ve volbách, tak z pohledu České republiky je to spíše téma, jak přikrýt lumpárny v covidu, jak přikrýt to, že má stát enormní deficit a bude ho mít další rok, možná větší než v době covidu. Vždyť to je úplně unikum. Je to téma, kterým se snaží často strany zakrýt svou faktickou obsahovou prázdnotu, jak tato země špatně hospodaří a jak se v covidu kradlo. Uvidíme, jak se to projeví na volbách, ale teď je to těžké odhadnout.

Co si myslíte o rasismu a xenofobii tady v Česku? 

Nemyslím si, že jsou lidé takto nastavení ze své podstaty, pouze jsou frustrovani z často tíživých životních situací. Politici jim roky podsouvaji, že za to mohou ti nebo oni a tyto pocity vyvolávají a podporují. A nejsou to jen strany typu SPD, které nenávist používají jako výtah ke křeslům ve sněmovně. My jsme jasně v roce 2015 odmítli nelegální migraci či kvóty jako nefunkční mechanismus a představili řešení, které s příčinami migrace bojuje s ohledem na bezpečnost, ale také na zachování humanity. 

Já jsem někdy v červnu dělala rozhovor s panem Babišem, kdy jsem mu říkala, že ho piráti předběhli….

Vy jste ho vyprovokovala, k těm jeho reakcím! (směje se).

…ale poslední průzkumy zase ukazují, že Babiš opět vede.

To souvisí s několika aspekty. Teď máme relativně klidné léto, jenže to už bylo před rokem a přišla covidová vlna, která stála 30 tisíc lidí život. Andrej Babiš nechtěl dělat preventivní kroky před volbami, protože je populista, nechtěl aby byli lidé naštvaní, že jsou omezování, a to přivedlo zemi do dalšího lockdownu. Nerad bych, aby proto, že se tady jedou nějaké PR boje o tématu, které v danou chvíli není relevantní, se toto zopakovalo, nebo aby se na to zapomnělo. Což možná potom, kdy došlo k rozvolnění a nastoupily letní měsíce, se lidé viděli spíše na dovolené, a možná i v tu chvíli si ani nechtěli připustit, co se tady ten rok dělo. To je první věc. 

Druhá věc je, když jsme vystřelili v průzkumech. Mě překvapil Kantar s 34 %, my jsme si jako koalice dali cíl minimum 25 %. Spustila se enormní dezinformační kampaň. Ale už nejen v mailech, ve kterých se straší senioři, co někdo produkuje, kde jsme byli vyhodnocení odborníky jako nejčastější terč české dezinformační scény, ale i ústy samotného premiéra. Vždyť on na plénu Sněmovny strašil lidi tím, že Piráti vám budou chtít zdanit byty a stěhovat vám tam migranty. Což je normální lež. Taky jsme ho za tento výrok dali k soudu, uvidíme, jak se to bude vyvíjet, ale víte, jak je to tady se soudy. 

Je tam několik dalších aspektů. Já se pohybuji teď téměř každý den v regionech. Po tom co skončila Sněmovna, jezdím každý týden skoro celý, a lidi zajímají témata, která řešíme. Mají strach ze zadlužení, z toho, že nebude dostupné školství, ale i z toho, že se školy neotevřou v tom režimu, který je potřeba. To jsou reálné problémy České republiky, a premiér dělá všechno, aby se skrze ně promlčel. Letí mu nahoru inflace a vláda tvrdí, že není zodpovědná za vývoj země posledních osm let. To je způsob, jakým se řešila pandemie. Polovina peněz podle NKÚ nešla vůbec na věci související s covidem. Země jede na dluh, ekonomika zpomalila, peníze dostaly i skupiny lidí, kteří je v danou chvíli nepotřebovaly. Mně přidali skrze zrušení superhrubé mzdy 70 tisíc ročně, já jsem je nechtěl. Lidi, kteří by je potřebovali, je nedostali. 

A ta spirála se roztáčí, rostou ceny energií, a Andrej Babiš se to už teď snaží hodit na někoho jiného. Přitom se to stane, protože ceny energie rostou, ale vzrostly také výrazně ceny služeb, protože je vláda škrtila a ukázalo se, že v rozporu se zákonem, jak potvrdil soud. Spousta podnikatelů zavřela, ti, co přežili, logicky v danou chvíli zisky neměli, šli na dluh. Samozřejmě je tu určitá skupina lidí, která si může dovolit najednou utrácet výrazně více, ale takhle funguje trh. 

To jsou reálné problémy České republiky. A teďse vrátím k tématu, na které jste se ptala. Musíme se společně v rámci Evropského společenství, OSN ale i třeba Aliance soustředit na situaci v Afghánistánu z pohledu bezpečnosti lidí, kteří tam žijí. To se přece vědělo, že když dojde ke stažení armád, které tam jsou, včetně našich vojáků, ale zejména těch amerických, že situace se tam může takto vyvíjet. Nikdo ovšem nečekal, že to bude za měsíc v takovém stavu.

Co děláte pro to, abyste zase zpátky předehnali Babiše?

Představujeme náš program, jsme v kontaktní kampani v regionech. I vzhledem k tomu, že volby byly vyhlášeny před devíti měsíci, vyzýval jsem strany, ať poctivě ukazují, jak mají reportovány náklady na kampaně. My od té doby každou prezentaci, každého člověka, který dělá v marketingové nebo mediální oblasti, máme evidovaného v nákladech kampaně. Teď si lidé začali objednávat bannery na ploty. Někdo se ptá, proč až teď. Protože i banner, co si někdo pověsí na plot, evidujeme v kampani. Myslím, že ta cena je asi 500 korun za měsíc. Kdybychom měli po celé republice bannery a billboardy tři měsíce, tak nikdo, kdo poctivě účtuje kampaň, by se do toho nevešel. 

My se nyní soustředíme v kampani i na outdoor, ve sponzoringu příspěvků, na velkou část kampaně, která teď začala kontaktní kampaní v regionech. A bude se stupňovat, protože rozhodující z pohledu voleb bude září a začátek října. 

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Kdo poctivě účtuje a přiznává náklady v kampani, ten limit samozřejmě cítí, ne jako pan Babiš, který dělá kampaň za peníze lidí z pozice vlády, knížka není kampaň a dopis není kampaň, tak v kampani fixlují. Andrej Babiš využívá veškeré prostředky včetně titulní stránky svých médií. On si vytiskne článek, pod ním je podepsán, on ho tedy nepsal, na titulce iDnesu. To je ten střet zájmu, to je to ovládnutí státu.

Jaké to je, když se vy dva potkáte osobně?

Ono se to neděje, on se mi permanentně vyhýbá. Bavil jsem se s ním, když jsme řešili COVID, když jsem s ním projednával návrh na rozpuštění Sněmovny a předčasné volby, což byl podle mě správný krok v dané době. I vzhledem k tomu, že vláda neměla důvěru, než si ji zase koupila od komunistů, nevím za co, jaký byl ten obchod. Ale jinak já jsem alespoň rád, že budou finální debaty. Pravděpodobně to nebude jeden na jednoho, což ředí možnost se s Andrejem Babišem potkat, ale on se tři roky systematicky vyhýbá jakékoliv debatě, třeba mediální, byť moderovaného duelu se mnou. Bojí se.

Vy byste chtěl?

Já se Andreje Babiše nebojím. Jeho domeček z karet sestavený ze lží fakty rozstřílíte velmi lehce.

Teď mně zajímá váš osobní život….

Je to super, Bertíčkovi byl před týdnem rok.

Před třemi roky jsem se vás na to ptala, že chcete dítě. Říkal jste, že se vám nějak nedaří, tak se vám podařilo. Mám z vás radost.

Tak se podařilo, ano. Podařilo se, čtyři a půl kila při narození hmotnost, a téměř dvanáct kilo v jednom roce.

Nemrzí vás, že zrovna vedete takovou kampaň, že zasahuje do vašeho soukromí?

Ne. Já se snažím být s rodinou co nejvíc, mám super manželku.

To jste říkal už před třemi lety.

Tak to je. Amélce už je patnáct, už je to mladá slečna, která teď vybírá, kam půjde na střední. Je to radost. Samozřejmě bych víc času rád trávil s Bertíčkem, Amelií a Lydií, a tak když mám kus nebo celý víkend volno, tak jsem s ním venku na hřišti, jdeme s manželkou na procházku. Bertík jí věci ze stolu, nechce příkrmy, chce hranolky…

Změnilo vás to? S Amélkou jste byl spíš jako kámoš, teď jste táta.

Pro mě je to ve všem nové. I třeba hned po porodu, když přišla sestřička a ptala se, kdo je tady pečující rodič. Manželka ležela na posteli, tak říkám "já". Sestřička začala - tohle je miminko, takhle se maže zadek, takhle se dává plínka, pište čůrání a kakání a odešla.

Zvládáte všechno?

Jasně. Ale samozřejmě na mateřské/rodičovské - nechápu, proč se tomu říká dovolená, protože to žádná dovolená není - zůstala Lydie, která je také politicky aktivní. Snažím se, kdykoliv to jde.

Vaším zájmem bylo i DJování.

Občas si spíš zahraju na nějaké pirátské akci. Akorát z pohledu kampaně, ale i covidu, když to politik dělá poctivě, tak výrazně více práce, na koníčky moc času nezbývá. Na kartách jsem byl asi dvakrát za rok. Ale co si nechávám, je četba každý večer, když se dostanu do postele, tak i kdyby už to nešlo, tak aspoň tu stránku dám.

A cvičení?

To chodíme. Dneska jsem byl ráno. Ale pravda je, že když třeba bylo náročné jednání Sněmovny, i skrze to, že máme doma Bertíka, se frekvence může snižovat. Tak rok a půl jsme vydrželi skutečně třikrát týdně, pondělí, středa, pátek v 6:30. Teď jsme měli dva měsíce výpadky, třeba jen jednou nebo dvakrát týdně. Zítra v 5:30 jedeme vlakem do Moravskoslezského kraje, tak se prostě k tomu nedostanete. Ale ve středu jdeme.

Jsme připravení na další vlnu covidu, kdyby přišla?

V krajích ano, na centrální úrovni se obávám že ne. Máme zaparkováno, neodpovězeno jedenáct interpelací na Adama Vojtěcha. Za měsíc končí léto, bude nástup žáků do škol. Dneska má vláda prezentovat nějaký plán, ale tam musí být celá strategie a jestli ji někdo má, tak jí podle mě zatím nikdo neviděl. Nejen na nejčernější scénář, ale na všechny scénáře. Vždyť už je to tak dlouho s tím covidem, a vláda se příliš neposunula od metody plošně vypnout a plošně zapnout. 

Byl bych za to, aby se dotáhlo očkování, protože stále jsou lidi, kteří se chtěli očkovat a nemůžou, mají termín, čekají na něj. Chtěl bych, aby nedocházelo k diskriminaci lidí, kteří se z nějakého důvodu nemůžou nebo nechtějí očkovat. Zase jsou tyhle návrhy zaparkované, v Rakousku to funguje, akceptovat protilátky jako ekvivalent testování. Což v případě, že jdete na očkování, může být i nebezpečné, když máte vysokou míru protilátek, ale to vláda úplně ignoruje. 

A chybí mi strategický plán. My s vládou komunikujeme. Hlavně aby se neopakovala loňská chyba, a hlavně aby se neopakoval populismus, že covid se neděje, až po volbách. To si myslím byl zásadní problém, který vedl k „worst in covid“. Je spousta věcí, které my s vládou normálně řešíme, akorát pak v médiích premiér, nebo pan Havlíček a spol. mají nadrcené od svých poradců, že opozice nepomáhá. Ale spousta návrhů, které nakonec vláda realizovala, i když o třičtvrtě roku později, když už bylo pozdě, tak vycházely z našeho původního plánu Budoucnost řešíme teď, který jsme představovali v dubnu minulého roku. Adam Vojtěch to měl na stole, měla to vláda. Tak doufám, že se poučili, alespoň v tomhle.

Moc děkuji za rozhovor.

 

Rychlá zpověď:

Jak vidíte výsledky letošních voleb?

Já věřím, že v těch volbách v pirátské a starostenské koalici uspějeme a budeme sestavovat vládu.

Kdo by podle vás měl být prezidentem naší republiky?

Někdo, kdo má úctu ke všem lidem v České republice a ctí Ústavu, v tuto chvíli nevím.

Když řeknu jméno Andrej Babiš - co je první emoce, kterou cítíte?

Tasemnice, která čerpá ze všech energii, peníze a ovládá tento stát.

Byl vstup do EU správným rozhodnutím - ano nebo ne?

Rozhodně ano, vzhledem k síle Evropy jako celku, možnosti řešení společných problémů a obstání v tom řekněme velmi polarizovaném světě různých velmocí a zájmů.

Myslíte si, že jsou Češi xenofobní?

Já si myslím, že jsou čeští lidé spíše frustrovaní tím těžkým životem a tou bezvýchodností, v které Česká republika je, a proto často hledají nějakého viníka. Politici jim předhazují různé možné viníky, místo aby přijali zodpovědnost za tu situaci.

Jak hodnotíte olympiádu v jedné větě?

Byl jsem nadšen z výsledků českých sportovců.

Kdy hodláte shodit dredy?

Už jsem to říkal dříve, zatím neplešatím, tak až se mi začnou objevovat lysinky, tak o tom začnu uvažovat.

Jakou lež jste o sobě slyšel v posledních dnech?

Tak střídavě to, co produkuje Babiš nebo Okamura - že chtějí Piráti a Starostové lidem zdanit byty a nastěhovat jim tam migranty, což je evergreen pana premiéra a pana Okamury a bohužel to chodí i v těch řetězových emailech mezi seniory.

Co děláte, když chcete nemyslet na politiku.

Snažím se být s rodinou a nemyslet na politiku, ale je to četba a hraní se synem a manželkou.

Pokud vyhrajete volby, co bude první věc, kterou uděláte?

Poděkuji lidem, kteří nám tu důvěru dají, poděkuji lidem, co pracovali na kampani, manželce, že se mnou tohle těžké období prochází a vydržela a pak půjdeme řešit Vládu.

Jak moc toužíte po tom být premiérem?

Ono to není o tom, jestli je tužba, ale je potřeba, aby v čele země byl někdo, kdo nešikanuje lidi, kdo nevládne autoritářskou rukou, ale snaží se představovat vizi a dát možnost schopným lidem, aby tuto vizi naplňovali.

Proč je málo žen v politice?

Když se podíváte denně do zpráv, tak ta nálada a kultura politiky upadá, já bych chtěl, abychom hledali vzor v severských zemích, kdy ta politika není o urážení protivníků, není to jen špína a bahno. Myslím si, že je těžké to ustát pro kohokoliv a není to přívětivé prostředí ani pro muže ani pro ženy, ale ženy jsou možná vystaveny ještě více tomuto chování.

Jak vypadala nebo ještě bude vypadat vaše letošní rodinná dovolená?

Už proběhla s manželkou a ročním Bertíčkem na pětidenním pirátském táboře, ale bohužel se do toho konala mimořádná schůze Sněmovny, kterou svolávala ministryně Maláčová, takže dovolená už proběhla.

Proč bych vás měla volit?

Aby tahhle země měla budoucnost, protože nelze jít setrvačně dolů, utrácet peníze, které budou platit další generace, nejenom naše děti, ale i ty jejich děti. Musíme otočit kormidlem a mířit na západ k prosperitě, a to se teď neděje. Pokud by znovu vyhrál pan Babiš, tak se to ani dít nebude, už jen potom, co představila paní Schillerová jenom z toho ekonomického pohledu.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Kdy to vyjde?

Já doufám, že brzo, ještě před volbama. (smích)
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď - premiér České republiky Andrej Babiš:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - pirát Ivan Bartoš:
zobrazit článek