Top hledané
Výsledky (0)
O sexu, spokojeném intimním životě a hlubokém dýchání

Rychlá zpověď - sexkoučka Julie Gaia Poupětová: Když se člověk uvolní, dokáže se sám prodýchat k orgasmu

Karolína Lišková
12. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut

Blíží se období, kdy večery budou delší než dny a kdy budeme opět trávit více času v našich obývacích či ložnicích. Díky koronavirovým lockdownům to nebude v podstatě nic nového. Ale tentokráte bychom si mohli čas doma přece jen trochu okořenit, a to jinak než novými seriály na Netflixu. Proto jsme se v redakci LP-Life.cz rozhodli po letech oslovit k rozhovoru nejznámější českou sexkoučku Julii Gaiu Poupětovou, která se u nás věnuje rozvíjení sexuálních dovedností u jednotlivců i párů už patnáct let. Zajímal nás nejen způsob znevšednění intimního života, ale hlavně správné dýchání, které podle Gaii může dovést až k samotnému orgasmu.

 

Gaia při pole dancu.
Gaia s vibrátorem v ruce na přednášce.
Poupětová s umělou vagínou.

Vedete kurzy na to, jak správně dýchat během sexuální aktivity. Jak moc je to v této oblasti důležité?

Nejde ani tak o to správně dýchat, jako si spíše prostřednictvím dechu začít uvědomovat jiné věci. Použít dech jako nástroj, který vede mou pozornost například k lepšímu přijímání podnětů z nějaké citlivé zóny na těle, nebo k vedení vzrušení tělem někam – můžeme se bavit o čakrách, o emočním srdci – používat různé vizualizace a v rámci toho přidat dech.

Co je důležité, že existují různé typy dechu, neexistuje jeden správný. My používáme standardní dech. První, který se klienti učí, je, jak tomu říkám, nekonečný dech. Zde se dýchá o maličko rychleji, než je náš běžný dechový rytmus, abychom se neuspali, protože když dýcháme pomaleji, začínáme se uspávat. Dechem procházíme bez větších zastávek mezi nádechem a výdechem. Většinou dýchám s klienty, když děláme třeba párové dechové sezení s nějakým cílem, záměrem. Během minuty dvou jsem schopná z jejich dechu načíst spoustu věcí, které je v sexu trápí, jak prožívají sexuální život. Jako když máte určitou vzorkovnici.

Je to velmi intimní aktivita, dech je v mozku blízko centru sexuality. Když si chci povídat s tou částí mozku, která se zabývá sexem, tak řečí si s ní moc nepopovídám, dechem mnohem víc. Je to jako šáhnout tam, kam je potřeba, aby si to klient mohl lépe řídit. Dech poskytuje určitou kotvu i pro vedení a řízení vzrušení, navyšování vzrušení nebo upouštění páry. Je to tedy nástroj na mnoho použití.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Vaše kurzy jsou celodenní. Co všechno takový kurz obsahuje? Dosáhnou během něj někteří klienti nějaké rozkoše, i když jsou mezi ostatními lidmi? Jde to vůbec?

Je to podobné jako se sexem a spoustou jiných věcí. Někdy abyste dosáhla něčeho skvělého, musíte se nejdřív prokousat tím bahnem předtím. Rodinnými záležitostmi, zábranami, nastavením toho, jak moc si můžeme dovolit projevovat emoce. Například velice obtížně vydávají lidé při dýchání zvuk. To je spjaté s nějakým emočním prahem, který mají nastavený od rodičů. Když dýchají kruhovým dechem, zvuk může být problém. Čili se učí postupně uvolňovat, a až když rozpustí bloky, které jim překážejí v uvolnění se, pak přichází druhá fáze. Spousta lidí dýchá dost usilovně, takže z usilovného dechu přejdou najednou do fáze, kdy zněžní. Někdy je to tak, že zněžní, pak začnou na chvíli dýchat normálně, pak se něco rozjede.

To, co doopravdy děláme, je i změna mozkových vln, toho, co se děje vevnitř, tzv. vnitřního kontextu, o kterém mluvím. Ta biochemická polévka, ve které mozek plave během různých aktivit. To tím dechem jde, my se můžeme dostat do takového stavu, kdy najednou působení některých podnětů je mnohonásobně silnější. Podnětem myslím hmatové, zvukové, obrazové vjemy, nebo vnímání partnera, které může být potom jiné. Taková trochu jiná realita. Někdy se člověk dostane do jiné reality jenom tím, že si dovolí být sám na sebe něžný a přijímat. Začnou se tam dít strašně zajímavé věci.

Lidé za vámi chodí v párech, nebo jednotlivě?

Někteří přicházejí v párech, což je zajímavé, protože si odnášejí nástroj, jak spolu doma při některých aktivitách dýchat, jakým způsobem, na co se soustředit, jak si mezi sebou hnát energii. Někteří přicházejí samostatně, ty potom dáváme na jedno, dvě cvičení do dvojic.

Jak dlouho trvá naučit se přivodit si dechem orgasmus?

Mně se to stalo asi při třetím dýchacím cvičení, měla jsem už ale dost nadýcháno z jógy. Chci ale zdůraznit, že jógový dech je něco úplně jiného, než co my používáme. To, co učím na kurzu, jsou sebrané techniky z různých jiných kurzů, které jsem jenom nadhodila, ale nebyl vůbec čas je vyzkoušet. Takže tady jsou techniky, kterými můžu posilovat autoerotickou praxi, lépe se soustředit na to, jakým způsobem dráždím sama sebe, a pak třeba s menším množstvím vzrušení dojít k zajímavějším výsledkům. Nebo jsou to techniky, kdy se můžu díky dechu soustředit na partnera, dokonce i partnerovi poskytnout zajímavější pocity v pochvě. To se všechno dá dělat. Jsou tam věci, které se učíte v józe s úplně jiným cílem. Tady to budete dělat v té a té pozici. Mě k tomu vlastně přivedla jóga, moje tělo se naučilo během jógy dýchat nějaké techniky. V sexu to začalo naskakovat automaticky při některých zážitcích, a začalo to zesilovat určité situace, určitý typ prožitku.

To víte vy při tom prožitku. Vnímá to i partner?

Některé techniky vnímá i partner.

To mu říkáte dopředu? Že se stane to a to, protože začnu dýchat tou a tou technikou?

Jsou samozřejmě techniky, u kterých je dobré to partnerovi či partnerce říct, že budete nějak dýchat. Například když se muž snaží oddalovat vzrušení nebo ejakulaci, je dobré to partnerce říct. Nebo si třeba pustit hudbu, aby si člověk nepřipadal tak trapně, že trochu dýchá, protože spousta lidí řeší při dechu i stud. Zároveň se tak tedy dá pracovat i se studem. U některých technik to potřeba není, můžete dělat velký nádech, velký podtlak svaly, které jsou dýchací, a ono se to v té břišní dutině, potažmo jiných dutinách, projeví.

A potom docílíte orgasmu?

Může z toho vzniknout orgasmus, a může vzniknout i jenom z dýchání.

Když jste mi řekla, že toho lze dosáhnout samostatně, bez cizí pomoci, strašně bych to chtěla zažít.

Já bych vám doporučovala z vlastní zkušenosti dělat to v přítomnosti někoho jiného, protože to, co je tam naskládané předtím, se vám rozjede.

Co tím myslíte?

Někteří lidé se k orgasmu rovnou prodýchají, někteří ne. Některým se tam rozjede trauma z dětství, ze vztahu.

Jak sexuální koučink vnímá společnost dnes, v roce 2021? Oproti třeba před třemi lety, kdy jsme spolu mluvily naposledy?

Trochu se to posunulo. V roce 2014 jsem získala první ochrannou známku na slovní spojení sex kouč a od léta 2021 je pod ochrannou známkou i spojení slov sex koučink. To znamená, že na českém trhu pro českého spotřebitele má tato unikátní služba určitý specifický charakter a hodnotu. Lidé už to nějak vnímají ve smyslu toho, že si nemyslí, že je to jenom prodavačka erotických pomůcek nebo erotická masérka. Je to určitý druh kvality, kterou tady nějakým způsobem budu i předávat dál, protože vzniká výcvik.

Řada lidí, kteří ke mně přicházejí, očekává tento druh služby. Očekává podporu při rozvoji, očekává podporu při řešení problému. Už trochu vědí, co je koučink z profesní oblasti, například ze zkušenosti v práci, ve firmě a podobně. Mají nějakou představu, že by to měl být koučovací rozhovor, měly by se tam rozvíjet dovednosti a díky tomu mohou začít řešit partnerské nebo individuální sexuální problémy.

Když jsem vám řekla, že jsem momentálně rok ve vztahu s partnerem, odpověděla jste, že to je nejvyšší čas učit se sex. Co si mám pod tím představit?

Ve všech studiích, které mám k dispozici, především těch několik málo dlouhodobých, které sledují vztahy po dvacet, třicet let a hodnotí, jak moc partneři vnímají, že jsou ve vztahu sexuálně spokojení, ať už přímo nebo nepřímo je z nich evidentní, že rozvoj partnersko-intimních dovedností je klíčová složka toho, aby vůbec mohli být spolu spokojení. Zkouší nové prostředí, aktivity. Má smysl se učit nově komunikovat, nově se dotýkat, líbat, zkoušet nové věci, prostředí, aktivity. Tohle všechno potřebujeme nějakým způsobem dělat kontinuálně, abychom vůbec měli šanci, že budeme ve vztahu dlouhodobě sexuálně spokojení. Jinak tam najede autopilot, který v podstatě způsobí, že časem žádný sex nebude.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Jenomže když řeknete učit se sex, většina lidí má na mysli soulož. Tam se dá taky strašně moc věcí učit, aby to fungovalo, zejména u ženy v různých fázích cyklu, ale nejen to. Těch partnersko-intimních kompetencí je celá řada.

Například?

Orální dovednosti, manuální stimulace, doteky, které nejsou erotického rázu, mohou ale vést ke vzrušení. Svádění obecně, vytváření touhy v partnerovi, způsoby rozhovoru, kterým toto můžeme navodit. Pokročilejší například dominantně-submisivní zážitky, nebavíme se ale o sado maso, ale o psychologických hrách, které si mohou partneři začít zkoušet. Například rozdělení kontroly v rámci zážitku, kdo to povede a kdo se poddá, kdo bude přijímat. Tato dynamika může vytvářet strašně zajímavou polaritu.

Teď máme dva roky relativně nový kurz intimní dominance, kde se partneři učí tyto psychologické aspekty. Tady je spousta kurzů na bondage, vázání, opravdu technicky něco zvládnout. To je super, mě ale vždycky lákala taková ta psychologická hra. Našla jsem k tomu řadu různých podnětů, různě si s tím hrajeme. Jsou to věci, které má smysl rozvíjet.

Další inspiraci najdou lidé také v mé knize Intimní štěstí, která může být třeba dobrý tip na vánoční dárek.

Který z kurzů byste mi doporučila jako první?

Z živých kurzů bych vám určitě doporučila Umění potěšit muže nebo jednodenní kurz Orgasmická žena. Oba jsou pro začátek ideální. Pokud se stydíte trochu víc, vyzkoušejte mou měsíční Online školu. Získáte na 30 dní přístup k 19 online kurzům na nejrůznější témata a můžete si vybrat, co vás opravdu zajímá.

Mají o to lidé zájem? Máte plno?

Zítra budu mít Umění ženské svůdnosti, tam mám patnáct lidí. To je teď strop, i s ohledem na pandemickou situaci. V neděli bude osm nebo devět lidí, což je na dechový seminář komorně tak akorát. Nedělám masovky, snažím se být na kurzu s lidmi opravdu v kontaktu. U dechu je určitě dobré mít na to prostor.

Stává se vám, že jsou klienti nespokojení? Že třeba očekávají rychlý postup a vynadají vám, že jste je to nenaučila?

Zatím se mi to nestalo. Lidé si z kurzu většinou odnášejí dovednosti natrénované takzvaně „nanečisto“, aby je pak doma v soukromí vyzkoušeli s partnerem nebo sami při vzrušení. Výjimkou je právě třeba dechový seminář, kde na účastníky čeká i prožitek jako takový, pokud si tedy dovolí se trochu uvolnit. Jinak je ale na kurzech i při učení spousta legrace a příjemná atmosféra, i když se třeba věnujeme hodně silným a překvapivým technikám. Jsem vlastně moc ráda, že k nám chodí tak pohodoví klienti.

Moc děkuji za rozhovor.

Rychlá zpověď:

Jak moc je v sexu důležitý dech v jedné větě?

Je důležitý moc a je dobré si ho vůbec začít uvědomovat.

Do jakých dimenzí se díky dýchání můžete dostat?

Do zajímavých stavů, někdy až mimo sebe. Určitě to stojí za to vyzkoušet.

Můžu si správným dechem přivodit orgasmus?

Rozhodně.

Při čem naopak zadržujete dech?

Vyšší stavy vzrušení, kdy se na to soustředíme, tak zjistíme, že nedýcháme.

Jaký sport provozujete pro vytvoření správného dechového návyku?

Začínala jsem jógou, takže jakákoliv jóga je dobrý začátek.

Nějaké doporučení pro lidi například po transplantaci plic, jak správně dýchat a užívat si benefitů dechu?

Třeba právě pomocí jógového cvičení začít správně zapojovat dýchací svaly - bránici, hrudní svaly a další, třeba zádové.

Co si myslíte, že chybí dnešním politikům?

Odvaha, kompetence a nějaká zodpovědnost.

Co ve vašem případě znamená upustit páru?

Rychle se zbavit emocí, které vám přetečou přes hlavu. Nejdřív upustit páru a až pak si povídat - s partnerem, s kolegou a tak.

Jak moc vám ovlivnil život pole dance?

Inspiruje mě to i do praxe s klienty. Je tam řada situací, které mě učí, že ta cesta nemusí být jenom vždycky přímočará, že někdy je potřeba, když chci posílit pravou, tak makat víc na levou. Když chci přitahovat, tak líp odtahovat. Spousta různých praktických implikací.

Holotropní dýchání ano nebo ne?

Jo, ale ne pro úzkostné osoby, a pokud ano, tak pod dobrým vedením.

Polyamorie ano nebo ne?

Já v ní 15 let žiju, ale to není důvod, proč bych ji doporučila každému klientovi. Určitě pokud někdo chce, může začít objevovat, nastavovat si vztah, ale není to pro každého.

Ovlivnil podle vás covid sexuální návyky lidi?

Ne přímo sexuální, ale v oblasti seznamování vidím změny. Lidé se bojí jít do společnosti, řeší, zda by se mohli nakazit nebo by mohli někoho nakazit...

Podle průzkumu mladí lidé raději koukají na internet, než provozují sex, co byste jim vzkázala?

No... potkávat se osobně, no a začít se učit sebevědomí v osobních kontaktech a pozvala bych je na svoje kurzy.

Jaký poslední film pro dospělé byste mi doporučila?

50 odstínů šedi klidně po pátý, po šestý...
Dotazovaná se ptá redaktora:

Kdy jste si naposledy vyčlenila pro sebe dvě až tři hodiny na rozvoj svého erotického já a případně, co jste dělala?

Tohle já provozuji velmi často, dávám si pro sebe velký prostor, naposledy včera a vždycky se svým partnerem.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď - sexuální koučka Gaia Poupětová:zažehává jiskry:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - zpěvák Radek Banga alias Gipsy.cz:
Zobrazit článek