Top hledané
Výsledky (0)
Nejdražšímu a nejluxusnějšímu koření na světě se přezdívá červené zlato. Proč má šafrán tak vysokou cenu a my jsme ochotni za něj platit nemalé peníze?

Šafrán – nejluxusnější koření světa

Eva Ledecká
15. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Za jeden gram šafránu můžeme zaplatit až 1 600 Kč, což znamená, že svou cenou převyšuje i drahé kovy. Jak je to vůbec možné?  

Šafrán setý
Šafrán - koření
Španělská paella se šafránem

Luxus ukrytý v květu

Šafrán je lidstvu známý ještě z doby před naším letopočtem. Používal se téměř do všech pokrmů a ve starém Egyptě byl hojně používán jako přípravek k harmonizaci celého těla.

Jeho cena je tak vysoká především kvůli metodě jeho sklizně, která je závislá na ruční práci. Abychom získali 0,5 kg tohoto luxusního koření, museli bychom ručně posbírat 200 000 tenkých červených čnělek celkem ze 70 000 květin šafránu.

Ročně se na světě vyprodukuje cca 250 tun šafránu a 90 % pochází z Íránu. Tento stát představuje centrum pěstování luxusního šafránu, které zde má tradici dlouhou zhruba 3 000 let.

Blahodárné účinky luxusního koření

O šafránu se tvrdí, že má blahodárné účinky na náš organismus. Pomáhá při očních a jaterních problémech, dně i astmatu. U starých Řeků byl používán k tlumení křečí a bolesti. Výzkumy poukazují na to, že by mohl mít též antidepresivní účinky. Ve velkém množství se však mohou jeho pozitivní účinky otočit o 360°, takže jeho nadměrná konzumace může způsobit závažné problémy.

Luxusní byt Malá Strana 213m
Luxusní byt Malá Strana 213m, Praha 1

Jedinečné koření do pokrmů

Šafrán se používá především jako luxusní koření do pokrmů. Přidává se do nápojů, desertů i k masům. Pokrmům dodává lehce nahořklou chuť a žlutou barvu. Španělská paella by bez šafránu snad ani nemohla existovat. Šafrán se pěstuje i ve Španělsku, ale zdaleka nedosahuje takových kvalit jako ten íránský, který vděčí za svou kvalitu mimo jiné místu s luxusními podmínkami pro jeho pěstování.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze