Top hledané
Výsledky (0)
Katedrála Sagrada Familia je považována za nejvěhlasnější církevní památku jak ve Španělsku, tak na světě. Luxusní chrám se začal stavět a v roce 1882 a stále ještě není dokončen.

Sagrada Familia je Gaudího největším životním dílem a ikonou Barcelony

Mgr. Jana Höger
10. listopadu 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Architekt Antonio Gaudí zasvětil Sagradě celý svůj život

Chrám je hlavní stavbou slavného vynikajícího katalánského architekta Antonia Gaudího. Se stavbou katedrály podle návrhu architekta Franciska de Paula del Villar se začalo v roce 1882, koncem následujícího roku veškeré práce převzal právě Gaudí. Po jeho smrti v roce 1926 se pokračovalo podle jeho návrhů.

Dokonalé snoubení gotiky a secese

Katedrála nese prvky typické pro gotiku a secesi, i když některé odchylky jsou patrné. Předpokládali byste, že zde nalezneme kaple, které se běžně vyskytovaly v středověkých chrámech. Bohužel zde nejsou. Luxusní objekt je obklopen obdélníkovou krytou chodbou. Šachovnicový systém města se podepsal na tvaru celé stavby a oproti tradičním chrámům je Sagrada Familia na délku nápadně kratší. Další zvláštností jsou 3 různé fasády a portály. Veledílo je vysoké 170 metrů. Obsahuje 18 věží – dvanáct apoštolů, čtyři evangelisté a Panna Marie s Ježíšem, v této stavbě je jednoznačně protkána biblická symbolika.

Kde ji naleznete?

Luxusní objekt se nachází na východním pobřeží Španělska v Barceloně. Nedaleko katedrály se rozprostírá například Casa de les Punxes, modernistická budova z roku 1905 odkazující na gotiku nebo Torre Agbar, novodobý barcelonský mrakodrap s výškou skoro 150 metrů.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

Největší poklad chrámu?

Patrně nejúžasnějším uměleckým dílem jsou 3 luxusní velkolepé fasády umístěné symbolicky vůči světovým stranám. Narození – severovýchod, Umučení – jihozápad a Zmrtvýchvstání – jihovýchod.

Sagrada Familia je spolu s dalšími pracemi Antoni Gaudího zapsána na seznam UNESCO. Uvidíme, zda předpoklad, že bude zcela hotova až v roce 2026, je správný.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Sagrada Família
Barcelona, Španělsko
(+34) 932 080 414