Top hledané
Výsledky (0)
Pokud jste si mysleli, že fotbal baví jen skalní fanoušky ve vytahaném tílku s pivem, možná budete koukat! EURO2021 je tu!

Sláva a kopačky aneb fotbalový míč jako národní vlajka

Valentina Lebová
14. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Ronaldo pro fotbal zkrátka žije!

Minulý rok s fotbalovým Eurem opravdu zamával a celá soutěž byla - kvůli pandémii Covid - přesunuta na neurčito. Tento rok si však všichni, co fotbal milují, přijdou jistojistě na své! A budete se divit, ale fotbal skutečně miluje kde kdo. Od našich dědečků a babiček, přes manželky a přítelkyně, až po světoznámé celebrity. Fotbalové Euro je tu. Pozdě, ale přece!

Mistrovství Evropy ve fotbale, označované zkratkou EURO, je hlavní fotbalovou soutěží národních týmů mužů ve federaci UEFA. Turnaj, jehož první ročník proběhl ve Francii v roce 1960, má většinou čtyřletou periodicitu. Rok 2020 vzal, co se týče fotbalu, za své, ale o to víc se můžeme těšit letos.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Láska jménem fotbal

Fotbalový svět není jen pro hráče a obyčejné smrtelníky. Existuje celá řada celebrit - včetně některých největších jmen v Hollywoodu - které sledují tuhle nádhernou hru a podporují svůj oblíbený tým. Nemluvíme jen o celebritách, které tweetnou zprávu „Go USA!“ jednou za pár let, aby měli co napsat. Na tomto seznamu jsou lidé, kteří fotbalem doslova žijí! Aby také ne, vždyť jména jako Beckham či Ronaldo znají a milují naprosto všichni!

Otevřít v galerii (7)
Jako malí kluci
Jako malí kluciZdroj: freepik

James Bond musí být nestranný, ale...

Možná byste Jamese Bonda čekali všude, jen ne na fotbale. Přitom je představitel agenta 007 Daniel Craig doslova oddaným fanouškem Liverpoolu, který se v průběhu let účastnil mnoha her na Anfieldu.

Otevřít v galerii (7)
Daniel Craig je nadšeným fanouškem Liverpoolu
Daniel Craig je nadšeným fanouškem LiverpooluZdroj: Profimedia

Jeho otevřená podpora pro Merseysiders však vzbudila kritiku vzhledem k jeho roli Bonda. Moderátor TalkSPORTu Mike Parry se nechal slyšet, že jelikož postava Bonda „patří celé Anglii“, měl by být neutrálním fotbalovým fanouškem. Ačkoli Parry opakoval, že Craig může svobodně podporovat kohokoliv, kdo se mu zlíbí, Bond jako takový nemá vztah k žádnému konkrétnímu týmu. Docela předvídatelně jeho komentáře sbíraly na sociálních sítích velkou kritiku.

I ženy rády fandí

Otevřít v galerii (7)
I ženy fandí fotbalu!
I ženy fandí fotbalu!Zdroj: freepik

Jestli čekáte za fotbalem jen muže, budete překvapeni. I známá hollywoodská star Keira Knightley miluje pohled na fotbalový míč.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Knightley ztvárnila fotbalistku v kultovním filmu „Blafuj jako Beckham” (Bend it like Beckham), kde si zahrála dívku, jež začala hrát fotbal a musela to tajit před svými konzervativními rodiči. Se svou rolí má Knightley tak mnoho splečného i v běžném životě. Rodačka z Londýna sice fotbal nehraje, za to je vášnivou fanynkou West Hamu. O své lásce k fotbalu i písni „I’m Forever Blowing Bubbles“ mluvila v mnoha rozhovorech, například pro server goal.com.

„Píseň, která se hraje před hrou, je skvělá. Najednou jste součástí davu, který vyfukuje bubliny a je to nepopsatelný pocit. Jediný problém, který s tím mám, je, že je tato píseň skutečně smutná,"  

řekla Keira.

Otevřít v galerii (7)
Keira Knightley ve filmu "Blafuj jako Beckham"
Keira Knightley ve filmu "Blafuj jako Beckham"Zdroj: Profimedia

"Píseň je o tom, že i když si moc přejete vyhrát, nakonec se to nepovede a vaše sny tak postupně blednou, až se zcela vytratí. Je to synonymum toho, že i v běžném životě tak trochu neustále ztrácíme něco, na čem nám záleží.”

Běž, fotbale, běž!

I milovaný herec a hlavní hvězda filmů “Forrest Gump” či “Zachraňte vojína Ryana” Tom Hanks je vášnivým fotbalovým stoupencem, ačkoliv možná budete překvapeni, komu tento oblíbený herec vlastně fandí. Řeč není o ničem jiném než o klubu Aston Villa!

Sám Tom Hanks však přiznal, že jeho záliba se týká spíše samotného jména tohoto klubu, než jeho podoby či historie. Hanks se totiž nechal slyšet, že název Aston Villa zní jeho uším zkrátka “příjemně”.

Hanks ale fandil také Realu Madrid. Důvod byl zřejmý, byl skalním obdivovatelem Davida Beckhama.

Za to představitel „Hvězdných válek“ herec Mark Hamill přišel k fotbalu tak trochu jako slepý k houslím. Když byl totiž na Twitteru dotázán, zda má rád vlky (fotbalový Molineux je domácím stadiónem fotbalového klubu Wolverhampton Wanderers) myslel si, že řeč je o zvířatech a ne o fotbalovém klubu!

Až poté, co si uvědomil, k jaké záměně tu vlastě došlo, vydal na Twitteru prohlášení:

“Protože byli všichni tak nadšení - MUSÍM pokračovat! Musím být fanoušek!”

A tak se vlastně vytvořilo pevné pouto mezi ním a Midlands, centrální částí Anglie.

Hvězda filmu „Pulp Fiction“ se zamilovala do Liverpoolu, když ve městě natáčel film „51. stát“ z roku 2002 a kde měl možnost ochutnat fotbalovou atmosféru při hře v Anfieldu.

Od té doby je Jackson zarytým fanouškem Reds a často na svém Twitteru postuje tweety jako:

"LIVERPOOOOOOOOOOOOOL!!!”

Fandit královsky, a to doslova!

Anglie je kolébkou fotbalu, a tak asi nikoho nepřekvapí, že jeho fanouškem je i samotná královna Alžběta! Má dokonce svůj oblíbený fotbalový klub! Alžběta II. podporuje Arsenal a pravidelně navštěvuje zápasy Gunners, nechybí ani na žádném utkání ve Wembley, kde vrcholí FA Cup a EFL Cup.

Káže vodu, pije víno

Fandit královsky ale umí i řada Čechů. Poměrně velké, doslova "lockdownové faux pas" způsobil i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, když se, ještě jako ministr zdravotnictví naší země, ukázal v únoru tohoto roku v pražském Edenu, aby sledoval fotbalové utkání Evropské ligy mezi Slavií Praha a anglickým Leicesterem.

„Návštěva na fotbale měla svůj důvod. Nebyl jsem tam jenom proto, že jsem se chtěl někam podívat,”

řekl Prymula v Otázkách Václava Moravce (OVM) v České televizi, kdy se snažil celou situaci ospravedlnit a uvést věci na pravou míru. Ze své funkce byl nakonec odvolán, jak uvedl server novinky.cz.

Otevřít v galerii (7)
Prymula v pražském Edenu
Prymula v pražském EdenuZdroj: Profimedia

Miss zeleného trávníku

Mezi velké fanoušky fotbalu patří i bývalá miss Tereza Kadeřábková. Jako dcera fotbalového rozhodčího Bohumíra Chlebovského má k fotbalu zkrátka blízko odjakživa. Její vztah k tomuto sportu ale posilnilo i manželství s fotbalistou Pavlem Kadeřábkem a Tereza nakonec opustila molo a stala se sportovní redaktorkou TV iSport.

Pražská Amfora

Fotbal ovšem není pouze o fanoušcích, kteří sledují svou vášeň z tribuny, jsou tu i tací, kteří jako skalní příznivci oblékli do dresů a jako amatérští sportovci se pustili do boje za vítězství. Své o tom ví i pražská Amfora - amatérská fotbalová rarita, jejíž základnou prošly takové hvězdy jako již zesnulý Karel Gott, herečka Jiřina Bohdalová (90) nebo moderátor a bavič Karel Šíp (76). Klub před více než čtyřiceti lety založil diskžokej Petr Salava (66). Celá Amfora byla hlavně o zábavě a přátelství, ale ukázala všem, že Češi jsou skutečně fotbalový národ. 

„Vzniklo to vlastně jako náhoda. Tvrdím, že to byl spíše vabank. Hrál jsem fotbal závodně a zjistil, že ze mě světová jednička nebude.“

přiznává Petr Salava pro Ahaonline. Přesto se toužil dostat na slavné stadiony a tak se v něm probudil manažer.

„Když jsem dojednal první zápas, neměl jsem mužstvo snů vůbec sestavené. Začal jsem ho dávat dohromady po vzoru filmu Sedm statečných.“ 

Otevřít v galerii (7)
Amfora září na zeleném trávníku
Amfora září na zeleném trávníkuZdroj: Karel Kopáč / CNC / Profimedia

Amfora je jasným důkazem toho, že fotbal má být především zábava a lidi bavit.

Nový předseda FAČR a problém je na střeše!

Jenže to ne vždy tak úplně platí. Když jde o peníze a moc, ne každý zná svého bratra. Důkazem tomu je i konkurenční boj o post nového předsedy, ve kterém se mimo zelený trávník utkali Vladimír Šmicer, Karel Poborský a Petr Fousek. Tři kamarádi, kteří jsou momentálně na ostří nože. Šmicerovi se totiž zdá, že Poborský nehraje tak úplně fér, a to byl také důvod, proč svou kandidaturu nakonec stáhl: 

„Svým programem, názory a postoji k problémům v českém fotbale jsem se stal hlavním propagátorem reformního proudu, který svým programem deklaruje také Petr Fousek, jenž je mi proto jako kandidát bližší. Karel Poborský stojí jinde. Já chci změny na hlavních pozicích v asociaci, on ne. On šel do voleb podle svého tvrzení sám za sebe, já ne, vždy jsem měl okolo sebe kvalitní tým, což se ukázalo i tím, čeho jsme dosáhli. Já i Petr Fousek jsme zveřejnili, kdo nás na předsednickou funkci nominoval, Karel ne. Je to jeho právo, ale jestli chceme být pro veřejnost transparentní, měli bychom být my hlavním příkladem,“

řekl Šmicer pro expres.cz.

I kérka na zadku se počítá!

Fotbal, jak se zdá, hýbe celým světem. Své o tom ví i David a Jakub Prachařovi, kteří se veřejně hlásí k pražské Slavii. Jakub Prachař svou vášeň pro fotbal ale povýšil o level výš, když z jednoho zápasu přijel obohacen o tetování na svém hereckém pozadí. Jakub si nechal vytetovat iniciály JT, jimiž vzdal hold trenérovi Slavie Jindřichu Trpišovskému.

Otevřít v galerii (7)
Jakub Prachař na charitatvním zápase
Jakub Prachař na charitatvním zápaseZdroj: Profimedia

Ať už jste nebo nejste fanouškem tohoto sportu, na jednom se všichni shodneme...fotbal spojuje. A o to víc, že například fotbalové EURO mělo tak dlouhou pauzu! Konečně je to tady, a my budeme fandit s vámi! Protože už dneska poprvé vystoupí náš tým proti Skotsku!

Česko, do tohooooo! 

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze