Top hledané
Výsledky (0)
Situace na Slovensku je kritická: Hrozí nám humanitární KATASTROFA!

„Toto je lockdown pro neočkované, jsou nejvíce ohroženi,“ prohlásil Heger

Kristina Valachyová
19. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
 Matka s dítětem.

Pandemická situace na Slovensku je špatná. Co s tím hodlá vláda udělat? Rozhodla se zatím na nejbližší 3 týdny výrazně zpřísnit opatření ve všech okresech, a to především pro neočkované. Ale i očkovaní pocítí nějaká omezení. Opatření vstoupí v platnost od pondělí (22. 11.). Nejnovější čísla nakažených či hospitalizovaných skutečně vyrážejí dech. Za úterý například přibylo 8 342 pozitivních PCR testů, což je absolutní rekord od samého začátku pandemie. Počet nemocničních pacientů s covidem by měl už každou chvíli překročit číslo tři tisíce.

Lékaři se dnes rozhodují, komu ještě pomohou a komu už ne

Otevřít v galerii (7)
Vyčerpaný zdravotník.
Vyčerpaný zdravotník.Zdroj: Unsplash

Některé nemocnice dosáhly svých limitů. Mnohé hlásí plné kapacity. Premiér SR Eduard Heger avizuje posílení kapacit v očkovacích centrech, proto vyzval neočkované dát se očkovat. Nápor na nemocnice je podle premiéra Hegera aktuálně obrovský, chybí plicní ventilace i místa na JIP.

Otevřít v galerii (7)
Eduard Heger – premiér SR.
Eduard Heger – premiér SR.Zdroj: Profimedia

Situace na Slovensku se ani přes matematické modely nelepší. V přetížených nemocnicích je hospitalizováno přibližně takové množství pacientů, jaké bylo v polovině prosince 2020. Jakákoli opatření přijatá dnes se projeví s odstupem 2-4 týdnů na poklesu počtu hospitalizovaných a za další 2 týdny na poklesu úmrtí. Jelikož proočkovanost na Slovensku je na úrovni 43 %, stále více lidí po 65 letech života je po druhé dávce více než 6 měsíců, a sebereflexe k dodržování opatření nenastává, je potřebné zpřísnění opatření, a to zejména za účelem ochrany těch nejzranitelnějších, což jsou neočkovaní občané. Mimo kontrolu dodržování opatření bude podle všeho potřebný i regionální lockdown v černých okresech, pokud se situace během 2 týdnů nezačne zlepšovat,"

 
Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Nová opatření vyvolávají na Slovensku i vlnu kritiky ze strany občanů. Nejinak je tomu i v České republice.

„Děláme to pro stabilizování kritické situace v nemocnicích. Počet hospitalizovaných se blíží počtu 3 000, 80 % z nich jsou neočkováni,“

vysvětlil Heger s tím, že lékaři se dnes rozhodují, komu ještě pomohou a komu už ne. V uplynulém týdnu bylo na Slovensku 52 tisíc testů pozitivních na COVID.

"Do nemocnic jsme za posledních sedm dní přijali 2000 pacientů. Z nich 81 procent, tedy 1600, bylo neočkováno,"

řekl ministr zdravotnictví SR Vladimír Lengvarský.

Otevřít v galerii (7)
Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.
Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.Zdroj: Profimedia

Třetí vlna pandemie bude trvat velmi dlouho a bude se táhnout až do Velikonoc. Předpokládá to epidemiolog Martin Pavelka. Řešením zhoršující se situace podle něj není lockdown, ale očkování.

Jana Bittó Cigániková s Richardem Sulíkem obhajují větší svobodu pro očkované

Otevřít v galerii (7)
Jana Bittó Cigániková.
Jana Bittó Cigániková.Zdroj: Profimedia

Poslankyně říká, že očkovaní roznášejí virus o 40 až 63 procent méně než neočkování a tvoří drtivou menšinu těžkých případů v nemocnicích. Jako další důvod označila, že stojí daňové poplatníky mnohem méně peněz, neboť nepotřebují pravidelné testování, ani těžké léky či 24hodinovou péči sester a lékařů. Stejně se podle poslankyně pro očkované neruší plánované operace.

Nová opatření

Nový COVID-automat postihne hlavně neočkované. Volnější režim budou mít očkovaní a ti, kteří nemoc v posledních 180 dnech prodělali. Mnoho lidí mluví o tom, že opatření nemají logiku a očkovaný člověk bude přenášet virus vesele dál.

Otevřít v galerii (7)
Coronavirus
CoronavirusZdroj: Unsplash

„Dočasně se do praxe uvádí lockdown pro neočkované. Neočkovaní lidé patří mezi nejvíce ohrožené. Hromadné akce budou proto jen pro očkované a plánované podle limitů na základě regionu. Neočkovaní budou moci chodit do tzv. esenciálních obchodů, tedy obchodů pro základní životní potřeby. Nebudou moci chodit do nákupních center či restaurací. Nový COVID-automat zrovnoprávní postavení kompletně očkovaných a těch, kteří jsou ve lhůtě do 180 dnů od překonání onemocnění COVID-19, bude to kategorie s označením OP. Tyto dvě skupiny lidí budou v mnoha ohledech zvýhodňovány, což znamená, že se nemusí dvakrát do týdne testovat do práce, mohou svobodně chodit do obchodů, tedy nejen do esenciálních (pro základní životní potřeby), ale i do nákupních center,“

vyjádřilo se pro LP-Life.cz Ministerstvo zdravotnictví SR.

Do práce se neočkovaný dostane už jen s testem

Neočkovaní jsou podle slov premiéra Hegera momentálně nejvíce ohroženi a čeká je testování dvakrát týdně. Do zaměstnání je vstup v červených, rudých a černých okresech povolen pouze v režimu OTP (očkováno-testováno-překonáno). S testováním má zaměstnavatelům pomoci stát.

V černém okrese nemohou jít do restaurace ani očkovaní

Nadále zůstávají zavřené i restaurace v černých okresech, a to pro všechny. Povolen je pouze okénkový prodej a rozvoz jídla. Nenaočkování se v interiéru podniků nenajedí ani v červených a bordových okresech.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Zpřísnění hromadných akcí pro očkované

Pro očkované se zpřísňují hromadné akce, bohoslužby a sportovní akce. V černém okrese se jich může zúčastnit 50 lidí, v bordó (tmavě červeném) 100 a 200 lidí v červeném okrese. Hromadné akce v základním režimu mají být pro červené, bordó a černé okresy zakázány.

Hotely jsou v černých okresech zavřené i pro očkované

V černých okresech nadále platí, že jsou zavřená ubytovací zařízení pro všechny, platí to pro hotely či wellness. Povolena jsou pouze karanténní zařízení a ubytování v souvislosti s výkonem povolání a ubytování dlouhodobého charakteru.

Nákupní centra pouze pro očkované

Nákupní centra mají být otevřena pro režim OP bez ohledu na barvu okresu. Pro základní režim a režim OTP mají být otevřena pouze v zelených a oranžových okresech.

V okresech v zelených a oranžových barvách mají platit roušky v interiéru a na hromadných akcích i v exteriéru. Pro červené, bordó a černé okresy má být povinen respirátor v interiéru a roušky v exteriéru na hromadných akcích s rozšířenými výjimkami a při vzdálenosti do dvou metrů

Očkovaní nemohou jít do posiloven ani v černém okrese a stejně tak nemohou ani pořádat svatby a jiné večírky.

Otevřít v galerii (7)
Sport bude možný jen v rouškách.
Sport bude možný jen v rouškách.Zdroj: Unsplash

Neočkovaní budou muset strpět omezení

Ministr zdravotnictví SR Vladimír Lengvarský tvrdí, že společnost musí chápat, že neočkovaní ohrožují všechny.

„Ti, kteří se dali očkovat, mají právo na kvalitní zdravotní péči. Měli by mít možnost využívat výhod. Neočkováni budou muset strpět omezení, což nás velmi mrzí, ale věřím, že to společně pochopíme,“

vysvětlil šéf resortu zdravotnictví. Opatření budou vynucovat.

Otevřít v galerii (7)
 Restaurace čekají tvrdá omezení.
Restaurace čekají tvrdá omezení.Zdroj: Unsplash

 „Pokud budete v restauraci, kde vás nezkontrolují, žádejte, abyste byli zkontrolováni, žádejte, abyste byli v bezpečném prostředí,“

avizoval Lengvarský očkovaným.

Na tiskové konferenci společně s předsedou vlády poděkovali zdravotníkům.

„Zachraňujete i životy lidí, kteří o svůj vlastní život nedbají,“

řekl Eduard Heger.

Budeme nasazovat i další vojáky

Ministerstvo obrany udělá vše pro to, aby v nejbližších dnech mohli být nasazeni další vojáci kromě stovek těch, kteří jsou momentálně ve službě a pomáhají zdravotníkům, hygienikům i policistům.

Policie bude ještě důsledněji kontrolovat opatření

Ministr vnitra SR Roman Mikulec upozorňuje, že policie bude ještě důsledněji kontrolovat opatření. Policie má podle nového zákona nové možnosti při kontrole dodržování opatření. Za napadání zdravotního personálu dostanou antivacheři vysoké pokuty.

5 tisíc eur pokuta či zavření provozu?

Nové možnosti má policie i ve vztahu k provozům. Regionální úřady veřejného zdravotnictví budou ve spolupráci s policií kontrolovat, zda provozovatelé kontrolují COVID pasy. Udělit mohou pokutu až 5 tisíc eur.

Tvrdý lockdown stále ve hře

Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský potvrdil, že pokud bude nutné zpřísnění, jsou na to ve vládě připraveni. Pokud si to situace bude vyžadovat, Heger mluví i o přísném lockdownu. Pro Hegera je momentálně důležité omezit například sportovní akce. Předseda vlády vyloučil, že by vláda zavedla méně přísná opatření než chtěli odborníci. Zároveň naznačil, že vláda má připravenou i přísnější variantu. Tvrdý lockdown pro všechny neprošel, i když o něm podle Hegera intenzivně diskutovali.

V případě pokračujícího zhoršování a překročení hranice 3 200 hospitalizovaných bude Slovensko podle schváleného materiálu na prahu humanitární katastrofy.

"V této fázi doporučujeme přijetím usnesení vlády vypnout COVID-automat a aplikovat přísná celonárodní omezení,"

píše se v dokumentu.

Krátkodobé prognózy totiž říkají, že do dvou týdnů bude ve slovenských nemocnicích 3000 pacientů s onemocněním COVID-19, z nichž 300 bude vyžadovat podporu umělé ventilace. Nejbližší dny ukáží, jak na tom Slovensko bude...

 

Zdroj: Webnoviny, Aktuality, Tisková beseda, Ministerstvo zdravotnictví SR, TA3, Úřad veřejného zdravotnictví SR, vlastní dotazování

 

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze