Top hledané
Výsledky (0)
Střelba během přímého přenosu ekvádorské televize je důsledkem ozbrojených střetů v zemi.

Střelba v živém vysílání. V Ekvádoru armáda bojuje s gangstery

Radim Červenka
10. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Armáda v ulicích Ekvádoru

K bezprecedentním násilnostem se uchýlila odveta drogových mafií za zpřísnění protidrogové politiky nového ekvádorského prezidenta Daniela Noboa. Ozbrojenci drogových mafií přepadli televizní stanici a část přepadení bylo možné sledovat v přímém přenosu. Rostoucí poptávka po kokainu v USA a v Evropě eskalovao problémy s nelegálním obchodem s drogami zejména v Ekvádoru, peru a Kolumbii. V Ekvádoru byl vyhlášen stav vnitřního ozbrojeného konfliktu a české Ministerstvo zahraničních věcí varovalo před cestováním do země.

Situace v jihoamerickém Ekvádoru šokuje svět. Přímo v televizním vysílání stanice TC se objevili ozbrojenci v kuklách. Tváře několika z nich kryly respirátory a zdravotnické roušky široce používané během kovidové krize. Vysílání pak bylo přerušeno.

Na místo následně dorazily zásahové složky ekvádorské policie a všech 13 ozbrojenců bylo zadrženo a odzbrojeno. Ještě než došlo k přerušení vysílání bylo možné v přímém přenosu sledovat, jak ozbrojenci míří zbraněmi na pracovníky televize a nutí je lehnout si na zem.

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

Do věznice drogového bosse eskortovalo 4000 vojáků, nyní je na útěku 

Neobvykle drastická akce je jen jedním z mnoha ozbrojených střetů, ke kterým v zemi dochází. Bezpečnostní situace v Ekvádoru se začíná vymykat kontrole. V zemi dochází k rozsáhlým vzpourám, za nimiž stojí především rozbujelé drogové mafie. Klíčovým akcelerátorem situace byl útěk z vězení Josého Adolfa Macíase, gangsterského bosse známého také pod přezdívkou "Fito". 

"José Adolfo Macías je takový ekvádorský El Chapo. Při minulém transportu z věznice do věznice zajišťovalo hladký průběh akce údajně až 4000 vojáků. Sám již navíc z vězení jednou úspěšně utekl. Ekvádor je díky němu ode dneška v občanské válce...My se pohoršujeme nad tím, že Latinská Amerika má problém s obchodem s drogami. Ale kdo je konzumuje, kdo je kupuje, kam se vyváží? Do USA a Evropy. "

vysvětlil na síti X politolog Jaroslav Bílek a poukázal na nedůslednosti v potírání drog v USA a v Evropě. Poptávka ve vyspělém světě totiž drogové mafie přímo financuje.

Mimořádnou situaci oznámil i ekvádorský prezident Daniel Noboa, když v zemi vyhlásil stav "vnitřního ozbrojeného konfliktu." Výjimečný stav  již touto dobou byl vyhlášen, ale v závěsu událostí, které se odehrály ve studiích televize TC došlo k jeho zpřísnění. Světové agentury pak přinesly záběry vojáků patrolujících v ulicích ekvádorským měst (viz titulní foto).

Šestatřicetiletý ekvádorský prezident dále označil členy gangů za teroristy a nařídil armádě, aby proti nim zahájila bojové operace. K řadě střetů mezi vojáky a gangstery už došlo a vyžádaly si přes desítku mrtvých. Noboa se stal 48. prezidentem Ekvádoru v listopadu loňského roku. Boj s kokainovou mafií představil jako jeden z pilířů jeho politiky. V Ekvádoru operuje 23 mafiánských uskupení obchodující s touto drogou, kterou dodávají ve velkém i do Evropy. Nelegální byznys zaměstnává na 20 000 lidí.

Jedním z prezidentových kroků bylo zpřísnění vězení pro odsouzené šéfy drogových mafií. A právě tento krok odstartoval ozbrojené povstání tisíců lidi zaměstnaných v obchodu s drogami. Nyní proti nim zasahuje armáda.

USA slíbilo finanční podporu boje s drogovými mafiemi, MZV varovalo Čechy v Ekvádoru

Ekvádorský vnitřní konflikt má však i své mezinárodní konotace. Drogové mafie v Ekvádoru totiž nejsou primárně producentské, ale pašují kokain vyprodukovaný v Peru a v Kolumbii do přístavů a z nich do celého světa. Vláda v Peru aktuálně zasáhla proti dodávkám ručních zbraní a granátů mezi gangy v jednotlivých zemích. Noboa uvedl, že má od USA přislíbenu pomoc v hodnotě několika stovek milionů dolarů, z toho podstatná část má obsahovat americké zbraně.

Výjimečnost situace potvrdilo i české Ministerstvo zahraničních věcí (MZV).

„MZV ČR upozorňuje, že v Ekvádoru byl dne 8. 1. 2024 vyhlášen výjimečný stav s platností 60 dní, který výrazně omezuje ústavní svobody. V zemi probíhají pouliční nepokoje vyvolané drogovými gangy, ozývá se střelba a exploze. Do pacifikace země se zapojila kromě policie i armáda, situace je značně nepřehledná. MZV ČR varuje před cestou do Ekvádoru a ti, kteří již v zemi jsou, musí během pobytu dbát maximální opatrnosti,“

uvedlo MZV ve speciální zprávě na svých stránkách. Pokud někdo nemůže zemi opustit doporučují vůbec neopouštět domov. V případě potřeby je pak možné kontaktovat zastupitelský úřad ČR v Limě.

Zdroje: reuters.com, novinky.cz, ct24.ceskatelevize.cz, twitter.com. mzvcr.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze